2023 TYT konu ve soru dağlımlarını sizler için bir listede derledik. İşte 2023 TYT konu ve soru dağılımı...

Bu yazı 2023 YKS'ye hazırlanan adaylar için 2023 TYT Konularını içermektedir. Birçok internet sitesinde çeşitli başlıklar altında sunulan 2023 TYT Konularını MEB müfredatına uygun olarak düzenledik. Burada listelenen temalar bir liste halinde çıkarılabilir ve bunları kendi başınıza takip edebilirsiniz.

Türkçe

Türkçe sınavında öğrencilerden 40 soru istenmektedir. Bu sorgulamalar 30 anlam bilgisi ve 10 dil bilgisi şeklindedir. Sınav adayının okuduğunu anlaması ve analiz etmesi beklenir. Ayrıca Türkçe dil kurallarına hakim olup olmadıkları değerlendirilmektedir.

Matematik

Temel Matematik sınavında öğrencilere 40 soru sorulur. Bu testler matematik 29-30 ve geometri 10-11 arasındadır. Sadece formüllere ve işlemlere ihtiyaç duyan sorular, son yıllarda büyük ölçüde ortadan kalktı. Bunun yerine ÖSYM, öğrencinin sorunu anlama ve matematiksel bir çözüm bulma kapasitesini sorgular.

İstiklal Caddesi'ndeki Patlamada Ölenlerin İsimleri Açıklandı İstiklal Caddesi'ndeki Patlamada Ölenlerin İsimleri Açıklandı

Sosyal Bilimler

Sosyal bilimler sınavında tarih, coğrafya, din kültürü ve felsefe konuları vardır. Bu dersler anlama ve yorumlama ile ilgili sorgulamaları gündeme getirir. Yakın zamanda gerçekleştirilen YKS sınavlarında az bilgi ve bol yorumla cevaplanabilecek birkaç soru mevcuttu.

Fen Bilimleri

Fen Bilimleri sınavında adaylara tıpkı Sosyal Bilimler sınavında olduğu gibi bilgi ve yorumlama ile ilgili sorular sunulacaktır. Fizik, kimya ve biyoloji derslerinde öğrencilerin günlük yaşama uygun problem sorularını anlama ve ilgili ders bilgilerini kullanarak problemi çözme kapasiteleri sorgulanır.

Soru Sayıları

Türkçe Testi  40 soru

Fen Bilimleri Testi 20 soru

Fizik 7 soru

Kimya 6 soru

Biyoloji 7 soru

Sosyal Bilimler Testi 20 soru

Tarih 5 soru

Coğrafya 5 soru

Felsefe 5 soru

Din Kültürü 5 soru

Temel Matematik Testi 40 soru        

images

TYT Sıkça Sorulan Sorular

TYT 2023 Ne Zaman Yapılacak?

18 Haziran 2023 Cumartesi günü 2023 yılında YKS sınavına girecek olan üniversite adayları da TYT sınavına gireceklerdir. 19 Haziran 2023 Pazar günü AYT sınavı ikinci oturum olarak yapılacaktır.

2023 YKS Zor Mu?

Özellikle SAY puan türünde, 2020 YKS sınav sıralamalarına bakıldığında yığılımlar görüldü. Yığılımlar olduğu için yeterlik sorusu olmadığı için herkes 2020 YKS sınavını geçebilir. Bu durum, matematik sınavında "limit, türev ve integral" gibi zorlayıcı ve diskalifiye edici konuların çıkarılmasıyla açıklığa kavuşmuştur. 2023 YKS sınavının da güncel olaylara göre zorlu geçeceği söylentileri var.