1 Haziran’da Nereler Açılacak? İşte Normalleşme Takviminin Detayları..!

1 Haziran’da Nereler Açılacak? İşte Normalleşme Takviminin Detayları..!

Ülkemizde ve Dünya genelinde etkisini göstermeye devam eden Koronavirüs pandemisi nedeni ile uzun zamandır uygulanan tedbirler 1 Haziran tarihi itibarı ile kademeli bir şekilde gevşetilmeye devam edecek. Peki 1 Haziran 2020 tarihinden sonra nereler açılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran tarihi itibariyle, şehirler arası seyahat kısıtlamasının kaldırıldığını, restoran ve kafe gibi yerlerin yeniden faaliyet vereceğini söyledi. Buna göre kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran’da açılacak. İşte, normalleşme takvimiyle 1 Haziran’da nereler açılacak? sorusunun cevabı…

1 Haziran Pazartesi günü hangi işletmeler açılacak? sorusu Kabine Toplantısı sonrasında gündeme geldi. Erdoğan yaptığı açıklamada, normalleşme takviminin detayları açıkladı. İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. İşte, kaldırılan yasakların halk tarafından merak edilen bütün detayları.

1 Haziran'da Nereler Açılacak?

1 HAZİRAN’DA NERELER AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kaldırılan yasaklar hakkında şunları açıkladı;

Önümüzdeki pazartesi, yani 1 Haziran 2020 tarihinden sonra restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verebilecek. (Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır). Sadece kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek.

Plajlar, milli parklar ve bahçeler, belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran 2020’den itibaren faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri 1 Haziran’da onlar da açılıyor. Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.

Spor tesisleriyle içlerindeki tesisler, gece 24.00’e kadar hizmet verebilecektir. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır. Sürücü kursları benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek.

Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecektir. Yani bağlı oldukları kurumlar, onların kendi iç şartlarını belirleyecektir.

Açık havada oturma alanları bulunan yerlerdeki konserlerin saat 24.00 ile sınırlı olmak şartıyla başlayabileceğine değinen Erdoğan, tüm bu konularla ilgili ayrıntılı açıklamaların ilgili kurumlarca kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER