Cumhuriyetimizin kurucusu ve Kurtuluş savaşının başkomutanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü kaybetmemizin bu sene 83. yılı. Hala onu kaybetmenin derin üzüntüsünü hissederken 10 kasım 1938 yılından beri onu her yıl anmayı ve bir kez daha ona yaptıkları ve ülkemize kazandırdıkları için minnettar olmayı bir borç bildik. Atatürk'ü anlatmak için ne yazılar yeter nede kitaplar o Türkiye Cumhuriyeti'nin başına gelmiş geçmiş en önemli liderdir. Şuan Türkiye bu konumda özgür ve bayrağı ile kimsenin boyunduruğu altında olmadan yaşıyorsa onun sayesindedir. Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar onu kaybetmenin acısını yüreklerimizde hep hissettik ve onun gösterdiği yolları kendimize hedef belirledik. Yine bir 10 kasım yaklaşıyor ve bizlerde atamıza olan minnet borcumuzu onu anarak ve ölüm yıl dönümünde dualar ederek anmak istiyoruz. Bu önemli günde insanlar onu en iyi şekilde anabilmek için onun hatırasının olduğu yerleri görmek istiyorlar. Bizlerde sizler için günün önemine ve anlamına uygun ziyaret edebileceğiniz yerleri derledik.

1- Anıtkabir

[caption id="attachment_12320" align="alignnone" width="1200"]anitkabir anitkabir[/caption] Listemizin başında elbette ki Anıtkabir var, her Türk insanın mutlaka görmesi gereken yapıtlardan birisidir Anıtkabir. İnsan oraya gittiği zaman atasının huzurunda hissediyor, onu mezarının başında anmak ve yaptıkları için teşekkür etmek isteyenlere müthiş bir fırsat Anıtkabir ziyareti. Anıtkabir; 120.000 m² lik bir arazinin üzerine inşa edilmiş ve Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole bölümlerinden oluşmaktadır. Anıtkabir'de bulunan Barış Parkı'nda Dünyanın her bir tarafından getirilen farklı çeşit fidanlar bulunmaktadır. Ankara otobüs bileti alarak Anıtkabir'i ziyaret edebilirsiniz.

2- Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi

[caption id="attachment_12321" align="alignnone" width="1200"]birinci turkiye buyuk millet meclisi muzesi birinci turkiye buyuk millet meclisi muzesi[/caption] Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan, Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi isminden de anlaşılacağı üzeri Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk meclisidir. Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği tarih olan 23 nisan 1920 yılında kurulmuştur. Türkiye'nin ilk meclisi olma özelliğini taşıyan Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 nisan 1961 yılında müzeye çevrilmiş ve halkın ziyaretine açılmış. Daha sonra restore edilen tarihi meclis 1981 yılında Kurtuluş Savaşı Müzesi adıyla tekrar halkın ziyarete açılmıştır. Kurtuluş Savaşı Müzesi'nde Sevr ve Lozan Antlaşması gibi çok önemli belgeler ile birlikte başbakanlara ve Bakanlara ait eserler ve hayatımızda önemli dönüm noktasına sahip olan Büyük Taaruz hatıraları gibi birçok kıymetli eserler bulunmaktadır. Yine sizleri Kurtuluş savaşı yıllarına götürecek bir yer olan müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

3- İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi

Başkent Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi, 1964 ile 1960 yılları arasında TBMM'nin faaliyetlerini sürdürmüştür. 1960'da gerçekleştirilen darbe ile birlikte işlevine son verilen ve hayatında müze olarak devam eden İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Atatürk'ün İnkılaplarını gerçekleştirmiştir. Müze'de ilk 3 cumhurbaşkanına ait önemli eserler, kanunlar ve belgeler sergilenmektedir. 29 Ekim 2008'de tekrardan halkın ziyaretine açılan müzeyi gidip ziyaret edebilirsiniz.

4- İzmir Atatürk Müzesi

[caption id="attachment_12323" align="alignnone" width="1200"]izmir ataturk muzesi1 izmir ataturk muzesi1[/caption] Tarihi açıdan çok önemli bir yere sahip olan İzmir Atatürk Müzesi'nde, 17 Şubat 1923'te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk şahsi çalışmalarını burada yürütmüştür. Kongre bitiminden sonra karargah bu binayı Naim Bey'e kiralamış. Naim Bey binayı otel olarak kullanmaya başlamıştır. Atatürk bir sonraki İzmir'e gelişinde 16 Haziran 1926'da İsmet paşa ile birlikte burada konaklamıştır. 1926'da ev İzmir Belediyesi tarafından satın alınarak Atatürk'e hediye edilmiştir. Ulu önder daha sonraki İzmir ziyaretlerinde hep bu evde kalmıştır. Ev Atatürk'ün vefatından sonra kız kardeşi Makbule Baysan'a veraset yoluyla intikal etmiştir. İzmir belediyesi daha sonra 1940 yılında evi müze yapmak için istimlak etmiş ve Atatürk'ün bu eve gelişinin 19.yılına rastlayan 11 Eylül 1941'de törenle evi halka müze olarak açmıştır. Yine Atatürk'e dair önemli izlerin bulunduğu evi ziyaret edebilirsiniz.

5- Dolmabahçe Sarayı

[caption id="attachment_12324" align="alignnone" width="1200"]Dolmabahce sarayi Dolmabahce sarayi[/caption] İstanbul'un en güzel semtlerinden birisi olan Beşiktaş'ta buluna Dolmabahçe Sarayı hem görünümü hem de tarihi olarak Türkiye Tarihinde çok önemli yere sahiptir. Cumhuriyet ilan edildikten sonra Atatürk'ün İstanbul'da cumhurbaşkanlığı konutu görevini yürüttüğü yerdir. Yine Mustafa kemal Atatürk 10 Kasım 1938'de gözlerini burada hayat yummuştur. Bu anlamlı günde hem İstanbul'da bulunanlar için hem de İstanbul dışında bulunanlar için gerçekleştirecek ziyaret oldukça anlamlı olacaktır. [jnews_carousel_3 include_post="3589,3554"]