1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. 19. Yüzyılın En Önemli İcatları

19. Yüzyılın En Önemli İcatları

Buluş ya da icat, daha önceden bulunmayan bir şeyin insan çabası ile oluşturulmasıdır. Tamamen yeni bir cihaz veya daha verimli çalışmasını sağlayan bir makinede icat olarak kabul edilebilir. Hayatın başlangıcından beri, insanlar çevrelerini evcilleştirmelerine yardımcı olan araçlar ve süreçler inşa ediyorlar. Teknoloji, dünyayı bugünkü haline getirmeye yardımcı oldu. 19. yüzyılın en büyük icatlarından bazıları aşağıda özetlenmiştir.

BUNA DA BAKINIZ; MİKROÇİPİ KİM İCAT ETTİ ?

15. Daktilo – 1867

Daktilolar, kağıda mürekkep bastırarak karakter üreten elektromekanik veya mekanik ekipmanlardır. Johann Gutenberg, hareketli tip kavramını uygulayan bir yazıcı fikrini icat etti. Johann matbaanın kişisel kullanım için basit ekipmanlara dönüştürülmesine yardımcı oldu. Bu tür bir cihazın açıklaması, Henry Mill’in daktilo fikrinin patentini aldığı 1714 yılına dayanıyor. Christopher Sholes, 1867’de Samuel Soule ve Carlos Glidden’ın yardımıyla ilk güvenilir daktiloyu yarattı. Sholes, patenti 1874’te ilk ticari daktiloyu geliştiren Remington ve New Yorklu oğullarına lisansladı. Thomas Edison, 1872’de ilk elektrikli daktiloyu yaptı.

14. Kamera – 1888

Kameralar yıllar geçtikçe,  filmler, kuru plakalar, kalotipler, dagerreyotipler ve son olarak günümüzün dijital kameralarını içeren sayısız fotoğraf teknolojisine dönüştü. George Eastman, kağıt filmler üretmeye başladığında 1885’te fotoğraf filmi kullanımına öncülük etti. İlk filmini 1884’te patentledi ve 1888’de rulo film kullanan ilk kamerayı mükemmelleştirdi. 1888’de Eastman, Kodak kamerasını piyasaya sürdü. Yüz fotoğraf için yeterince büyük bir film rulosu ile gelen benzersiz bir kutu kameraydı. Film rulosu işlendikten sonra işlenmek üzere şirkete iade edilmelidir. 1892’de Eastman şeffaf esnek filmler üreten Eastman Kodak Company’yi açtı.

13. Elektrik Aküsü – 1800

Thales, kehribar ovuşturduğunda bir elektrik yükünün üretildiğini fark ettiğinde elektrik kavramı eski Yunanistan’a kadar uzanır. Bilim adamları ayrıca 1938’de Bağdat’ta 2000 yıllık bir kavanoz keşfetti. 1.1 volt üretti. Mevcut batarya, voltaik yığınını geliştirdiğinde 1880’de Alessandro Volta tarafından icat edildi. Voltaik yığın, istikrarlı ve güvenilir bir elektrik akışı oluşturabilir. Volta, çalışmalarına 1794’te asidik bir çözeltiye batırılmış iki metal arasında elektriksel bir etkileşim fark ettiğinde başladı. Bu prensibi kullanarak elektrolite daldırılmış alternatif çinko ve bakır halkalara sahip pilini tasarladı.

12. Telefon – 1876

Telefon, sesi değişen frekanstaki bir elektrik impulsuna dönüştüren ve daha sonra orijinal haline geri döndüren bir sistemdir. Michael Faraday, metal titreşimlerinin elektriksel uyarılara dönüştürülebileceğini kanıtladığında telefon fikrine katkıda bulunan ilk kişiydi. Faraday’ın konsepti, Philip Reis 1861’de ses dalgalarını elektriksel dürtü ve daha sonra ses dalgalarına dönüştürebilecek bir cihaz icat edene kadar uygulamaya konmadı. Pratik bir telefonun icadı, projelerinde çalışan Alexander Graham Bell ve Elisha Gray’e yatırıldı.  Gray, 1874’te ilk elektromanyetik alıcıyı icat etti, ancak Bell ilk çalışan telefonu yaratmayı başarana kadar çalışan bir diyaframın tasarımını mükemmelleştirmedi. Buluş, 10 Mart 1876’da oldu.

11. Aspirin – 1897

Aspirin benzeri karışımların etkileri yüzyıllardır bilinmektedir. Bu tür bir ürünün ilk raporu, bir söğüt ağacının arkasını ateşle savaşmak için kullandıklarında Eski Romalılara kadar uzanır. Söğüt ağacının, aspirini andıran salisin olarak bilinen benzersiz bir bileşiği vardır. Bununla birlikte, 1800’lere kadar araştırmacılar söğüt ağaçlarından salisilik asidi keşfetti ve çıkardı. Charles Gergardt, iyi sonuçlar için salisilik asidi diğer elementlerle karıştırmayı denedi, ancak ürettiği bileşik pratik değildi. 1897’de Alman bir kimyager olan Felix Hoffmann, aspirin olarak bilinen asetilsalisilik asidi yarattığında babasının artritini hafifletmek için ilaç arıyor.

10. Cezve – 1806

Bir cezve icat edilmeden önce, kahve severler kahveyi çiğnemek zorunda kalıyordu çünkü içecek toprakla doluydu. 1806’da Benjamin Thompson, tüm zeminleri süzmeye yardımcı olan metalik bir kılıfla süzülen bir cezve icat etti, içeceği sıvı bir yemek yerine serinletici bir içeceğe dönüştürdü.

9. Dikiş Makinesi – 1846

1800’lü yılların başlarında, nüfusun çoğunun giysi satın almak için geliri yoktu. Bu nedenle, her şey elle dikildi ve aileler iplik ve iğne kullanarak kıyafet dikmek zorunda kaldı. Elias Howe, 1846’da patent aldığı dikiş makinesini icat ettiğinde tüm bunları değiştirdi.

8. Telgraf – 1837

Pavel Schilling, 1832’de en eski elektromanyetik telgrafı icat etti, bu da onu sinyal iletiminde ikili sistemler fikrini kullanan ilk mucit yaptı. 1833’te Carl Gauss, dakikada yedi harf göndermek için indüksiyon darbesini kullandı ve bu ona 1835’te Alman demiryolu boyunca bir telgraf ağı inşa etmesini sağlayan bir miktar fon kazandı.

David Alter, 1836’da Elderton’da ilk elektrikli telgrafı geliştirdi, ancak pratik bir sistem kurmayı başaramadı. 1837’de Samuel Morse bir kayıt cihazı geliştirdi. Asistanı Alfred Vail ile birlikte, Morse kodu oluşturmayı ve ilk telgraf mesajını 11 Ocak 1938’de iki mil boyunca göndermeyi başardılar. Daha sonra Washington’dan Baltimore’a 44 milden fazla başka bir mesaj göndermeyi başardı.

7. Ataç – 1899

Bir ataç basit bir cihaz olabilir, ancak yüzyıllar boyunca insanlar belgelere zarar veren bağlantı elemanları olarak düz ipler ve pimler kullandı. Samuel Fay, 1867’de ilk ataçı icat etti ve 23 Nisan 1867’de bir bilet bağlantı elemanı olarak patentlendi. 1899’dan önce elliden fazla tasarımın telif hakkı alındı, hiçbiri mevcut ataç tasarımına benzemiyordu.

6. Yürüyen Merdiven – 1859

Yürüyen merdivenler, insanları katlar arasında taşırken inen veya yükselen sonsuz bir kemer benzeri şekilde düzenlenmiş güç tahrikli merdivenlerdir. Jesse Reno, 1891’de yürüyen merdiven tipi bir makine icat etti. En eski çalışan yürüyen merdiven (1892’de Jesse Reno’ya patentli olan), 1896’da bir yenilik yolculuğu olarak Corney Adası’nın Eski İskelesi’ne kuruldu.

George Wheeler, 18 Nisan 1899’da bir Yürüyen Merdiven patentini aldı ve ardından ” Yürüyen Merdiven ” ticari markasını kaydeden Seeberger’e sattı. Seeberger, 1910’da Ortis Elevator Company’ye patentle birlikte ” Yürüyen Merdiven ‘ticari adını sattı ve David Lindquist’in yardımıyla, buluşta bazı iyileştirmeler eklediler ve böylece günümüzün yürüyen merdivenlerini yarattılar.

5. Coca Cola – 1886

Coca Cola’nın tarihi, Dr. John Pemberton’un tonik baş ağrısını ve uyarıcı formülünü değiştirerek Pemberton’un Fransız Şarap Koka’sını yaratarak 1886’ya kadar uzanıyor. Dr. Pemberton bir Coca Cola şurubu üretti ve onu Jacob’un eczanesine götürdü, burada örnekledi ve cam başına beş sentte sattı. Frank Robinson’un yardımıyla Dr.Pemberton, ” Coca Cola ” markasını kazandı. Dr.John şirketinin bir bölümünü sattı ve ölmeden önce şirketteki payını içecek üzerinde tam kontrol sahibi olan Asa G. Candler’a sattı. Bay Chandler, kardeşi John ve diğer ortakları ile birlikte The Coca Cola Company’yi açtı.

4. Sakız – 1870

İnsanlar yüzyıllardır sakız benzeri maddeleri çiğnedi – aslında, en erken diş etleri çeşitli ağaçlardan elde edilen kalınlaşmış lateks veya reçine iken diğerleri balmumu, tahıl, yaprak ve otlardan elde edildi.

3. Asansör – 1852

Asansör, hem insanları hem de yükü taşımak için dikey bir şaftta alçaltılmış ve yükseltilmiş bir mahfazadır. Elisha Otis, 1853 yılında bir asansöre kurduğu ilk asansörün güvenlik frenlerini geliştirdiğinde asansörlerin kökeni 1852’ye dayanır. Otis, 1853 yılında yük taşıma asansörleri üreten asansör şirketine başladı. Buluşu, mimarların daha uzun binalar tasarlama hedefine ulaşmalarına yardımcı oldu.

Otis, ilk insan asansörünü 1857’de New York’ta bir mağazaya kurdu. 1861’de emniyet frenleri ve kılıf cihazındaki iyileştirmeleri için patent aldı. Ölümünden sonra oğulları Otis Brothers and Company’yi açtı ve 1873’e kadar çeşitli binalara 2.000’den fazla asansör yerleştirmişlerdi. Otis kardeşler, 1898’de Otis Elevator Company’yi oluşturmak için diğer on dört kuruluşla ortaklık kurdu ve 1903’te dişlisiz çekiş asansörünü tanıttılar.

2. Jell-O (Meyve aromalı jeller) 1897

Orijinal jelatin tatlısı, 1897’de Pearle Bixby Wait ve eşi May’ın, daha sonra patenti alınmış, şeker ve toz jelatin eklenmiş çilek, ahududu, portakal ya da limon aromasından elde edilen bir ürünün adını tescil ettirdikten sonra, Le Roy, New York’ta başladı. 1845’te kitleler için toz halindedir. Tatlı, özellikle 1930’larda ve 1950’lerde popülerdi.

1. Otomobil – 1889

Şimdiye kadar icat edilen en eski otomobil Nicholas Cugot tarafından inşa edilen Fardier’di. Fardier, Nicholas’ın 1771’de Fransız Savaş bakanı için geliştirdiği buharla çalışan bir makineydi. Fardier, atla çalışan bir araçtan çok daha yavaştı, bu nedenle asla üretilmedi. Wilhelm Maybach ve Gottlieb Daimler, 1889’da 1.5 hp 2 silindirli benzinli motorla çalışan ilk arabayı üretti. Arabaları 4 vitesli şanzımana sahipti.

Karl Benz olarak bilinen bir başka Alman, 1889’da benzinle çalışan bir araç geliştirdi. İlk seri üretilen otomobiller, Ransom E. Olds’in 1901’de ABD’de ürettiği Kavisli Dash Oldsmobile idi. Henry Ford, 1896’da ilk arabasını ürettikten sonra araçların mevcut seri üretimi için kredilendirildi. Ford, 1908’de Model-T’yi geliştirmeye başladı.

Buna da Bakınız; En Çok Adaya Sahip Olan Ülkeler Hangileri ?

Yorum Yap

Yorum Yap