2019 Yılının En İyi 10 Romantik Filmi

2019 Yılının En İyi 10 Romantik Filmi

Herkesin “romantizm filmi” ne olması gerektiği konusunda farklı bir fikri vardır ki bu anlaşılabilir bir durumdur. Her türlü romantizm vardır ve Hugh Grant’in “Aslında Aşk” girişinde söylediği gibi, aşk gerçekten her yerdedir. Bazen onu izlemek kalbimizi eritir, bazen bizi kızdırır, bazen bize heyecan verir, hatta depresif hissettirir. Sevgi tüm şekil ve biçimlerde mevcuttur ve film yapımcıları bunu en baştan yansıtmaya çalışırlar.

2019 yılı, muhtemelen biraz daha çeşitli hikayelere sahip olan 2018 kadar güçlü değildi, ancak kendi başına da iyi bir yıldı ve bize her zamanki gibi farklı şekillerde romantizm hikayeleri getirdi.

Bu yazımızda sizler için 2019 senesinde çekilmiş olan en iyi romantik filmlerin sıralamasını yaptık. Yapılan bu sıralama izlenme sayıları ve İMDB puanlarına bakılarak yapılmıştır.

10. Long Shot / Denemeye Değer

Long Shot / Denemeye Değer

Maalesef gişe de hayal kırıklığı yaşatan Jonathan Levine’in “Long Shot” filmi yılın en beğenilen romantik komedisidir ve nedenini görmek zor değildir. Konusu, işsiz bir gazeteci olan genç bir adamın, Amerika’nın Başkan koltuğuna oturmak için mücadele eden çocukluk aşkı ile yeniden karşılaşması sonrası yaşananları konu ediyor. Fred Flarsky, işsiz bir gazetecidir. Kötü talihini benimseyen Flarsky, yıllardır çocukluk aşkını düşünerek ona sadık bir şekilde yaşamını sürdürüyordur. Ama çocukluk aşkı Charlotte Field, gezegenin en güçlü kadınlarından biri konumundadır. Amerika Dışişleri Bakanı olan Charlotte, bunun üstüne bir de Amerika’nın Başkan koltuğuna oturmak için mücadele etmektedir.

9. Yesterday

Yesterday

“Yesterday” Curtis’in en iyilerinden biri değil, ama yine de zaman zaman hepimizin ihtiyaç duyduğu sıcak, hoş türden bir film olduğunu söyleyebiliriz.

Yesterday filmi kendisinden başka dünyada kimsenin efsanevi müzik grubu The Beatles’ı bilmediğini fark eden bir adamın hikayesini konu alıyor. Jack Malik, küçük bir İngiliz kasabasında yaşayan ve ünlü olma hayalleri yavaş bir şekilde suya düşen bir şarkıcı ve söz yazarıdır. Fakat her şey kötü gitse de çocukluğundan bu yana yanında olan en yakın arkadaşı Ellie onu sonuna kadar desteklemeye devam eder. Tüm dünyada elektriklerin gittiği gizemli bir olay sırasında bir kaza geçiren Jack uyandığında şoke edici bir gerçekle yüzleşir: Dünyadaki kimse The Beatles grubunun varlığından haberdar değildir. Durumdan faydalanmaya karar veren Jack gelmiş geçmiş en iyi müzik grubunun şarkılarını kendisininmiş gibi söylemeye başlar. Amerikalı bir temsilci olan Debra’nın da yardımıyla şöhret basamaklarını hızla çıkar. Ancak yıldızı parladıkça, her zaman ona inanan Ellie’yi kaybetmeye başlar. Eski hayatından uzaklaşan Jack, geç olmadan ait olduğu yere geri dönmeli ve tek ihtiyacının aşk olduğunu kanıtlamalıdır.

8. Ordinary Love

8. Ordinary Love

Liam Neeson ve Lesley Manville

Kanser temalı bir film için, “Ordinary Love” oldukça şaşırtıcı bir isim. Filmin kutlanması gerekir, çünkü duygusallığı ön plana çıkaran bir filmin nasıl çekileceğini bize göstermişler. “Ordinary Love”, sıradan bir çiftle ilgilidir ve Liam Neeson ve Lesley Manville tarafından doğal performanslarda tasvir edilir.

Ordinary Love, aşk ve hayatta kalma üzerine bir hikayeyi konu ediyor. Joan ve Tom yıllardır evli olan bir çifttir. Onların ilişkilerini kolaylaştıran şey, beraber geçirdikleri uzun yıllar boyunca birbirlerine duydukları derin aşk ve birbirlerine ayak uydurmaya çalışmalarıdır. Çiftin beraber geçirdikleri mutlu hayatları, Joan’a meme kanseri teşhisi konulmasıyla alt süt olur.

7. The Souvenir

The Souvenir

The Souvenir 2019 Romantik Filmidir.

Tüm romantizm hikayeleri kalbimizi eritmek için burada değildir. Bazıları, bir ilişkinin ne kadar zehirli olabileceğine tanık olabilmemiz için çekilir.

80’li yılların başında geçen filmde, genç bir sinema öğrencisi ile güvenilmez bir adam arasında yaşanan ilişkiye odaklanılıyor.

6. Gloria Bell

Gloria Bell

Gloria Bell 2019 romantik filmidir.

2013 senesinde çekilmiş ve unutulmuş olan filmin yeniden sinemaya aktarılması ile oluşmuş güzel bir romantizm filmi.

Kocasından boşanmış, dul bir kadın olan Gloria Bell 50’li yaşlarındadır. Ancak bir anneanne olmaktan daha etkin bir hayatı hedefleyen Gloria gündüzlerini ofisinde çalışarak geçirir. Akşam olduğunda ise kendini dans pistine bırakır. Özgür ruhlu bir kadın olan Gloria’nın hayatı, dışarı çıktığı bir gece Arnold adında bir adamla tanışması ile bambaşka bir hal alır. Aşkın büyülü heyecanını yeniden hissetmeye başlayan Gloria, kendisini flört, aile, kimlik karmaşası içerinden beklenmedik bir romantizm içerisinde bulur. İlk başta her şey çok güzel gitse de zamanla hayatının ikiye bölünmüş olduğunu fark eder. Bir yandan kendi yetişkin çocukları, bir yandan Arnold’un üzerinde hala çok güçlü bir baskıları olan eski eşi ve yetişkin kızları arasında kalan Gloria, geçmişten nasıl kurtulacağını bilemediği gibi nasıl ilerleyebileceğini de çözememektir. Tek bildiği şey, kendi hayatının yönünü kendi belirlemek zorundadır…

5. Queen and Slim

Queen and Slim

Queen and Slim 2019 romantik film.

Tüm yol filmleri gibi, bu da yolda olmayı, ülke genelinde özgürce seyahat etmenin özgürlüğünü, içinde yatan mutluluğu, her ikisine de verdiği mutluluğu kutluyor. Film ahlaki ve politik olarak tartışmaya açık sorular sunuyor. Yine de, ne tür konularla ilgilendiğine bakılmaksızın, film hala çok romantik kalıyor. Belki de dağıtım veya çıkış tarihi sorunları nedeniyle, film muhtemelen yılın daha az izlenmiş filmlerinden birisi oldu.

Siyahi bir adam ve siyahi bir kadın Ohio’da ilk kez romantik bir buluşma gerçekleştireceklerdir. Bu sırada yolda trafik ihlalinden dolayı polis tarafından durdurulurlar. Birdenbire tartışmada sesler yükselmeye ve olay kavgaya dönüşmeye başlar. Siyahi adamın ise ölmemek ve kendini korumak için polisi öldürmekten başka çaresi kalmaz. Hayatları konusunda dehşete kapılan çiftten adam bir satış görevlisi, kadın ise ceza avukatıdır. Adam ve kadın sıradan yaşamları içerisinde birden kendilerini polisten kaçarken bulur. Ama olay çoktan videoya kaydedilmiş ve dünyaya yayılmıştır. Viral olan video sayesinde çift farkında olmadan, travmanın, terörün, acı çekenlerin sembolü haline gelecektir.

4. And Then We Danced /Ve Sonra Dans Ettik

And Then We Danced

And Then We Danced 2019 romantik filmdir.

Güney Kafkasya bölgesinden gelen ilk LGBT temalı romantizm filmi gayet başarılı oldu. Levan Akın’ın bu filmini birçok nedenden ötürü kutlanmalı ama önce cesareti nedeniyle kutlanmalıdır. Film, Ulusal Gürcistan Topluluğu’nda genç bir dansçı olan Merab ile yeni gelen rakip Iraklı arasındaki romantizmi konu alıyor. Oyunculuk her yerde harika ve Levan Akın Gürcistan kültürüne yabancı izleyicileri tanıtmak istiyormuş gibi geliyor.

3. Little Women

Little Women

Little Women 2019 yapımı romantik filmdir.

Louisa May Alcott’un sevilen klasik romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Greta Gerwig oturuyor. Hemen hemen her karede, kaynak malzemeye ne kadar saygı duyduğunu ve sevdiğini hissedebilirsiniz, bu yüzden filmin bu kadar başarılı olmasının nedeni budur.

Küçük Kadınlar, İç Savaş sonrası Amerika’da yaşamlarını sürdürmeye çalışan dört kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Meg, Jo, Beth ve Amy birbirinden tamamen farklı karaktere sahip dört kız kardeştir. Çocukluk dönmelerini geride bırakıp kadınlığa geçiş süreçlerinde kardeşler türlü dertlerle boğuşur. Babaları Amerikan İç Savaşı’na katılan dört genç kız, anneleri ile birlikte yaşam mücadelesi vermeye başlar. Bu zorlu süreçte en büyük kazançları birbirlerinin yanında olmalarıdır. Her türlü zorluğu birlikte göğüsleyen kardeşler bu süreçte asıl mutluluğun sevgi olduğunu anlar.

2. Marriage Story

Marriage Story

Marriage Story 2019 romantik filmdir.

Boşanmanın merceğinden anlatılan bir aşk hikayesi olan “Marriage Story” bu anlamda eşsiz bir film. Noah Baumbach’ın kendi hayatından kısmen esinlenen film, tiyatro yönetmeni Charlie ile aktris Nicole arasındaki boşanma sürecini izliyor ve her ikisi de Adam Driver ve Scarlett Johansson tarafından ustalıkla canlandırılıyor.

Marriage Story, evli bir çiftin New York’tan Los Angeles’a kadar uzanan boşanma hikayesini konu ediyor. Bir yönetmen olan Charlie ve oyuncu olan eşi Nicole, evliliklerinde sona gelen bir çiftir. Boşanmaya karar veren çift, bu süreci kolayca sona erdirmeyi düşünse de işler pek de düşündükleri gibi gitmez. Çocuklarının velayeti işin içine girince, süreç beklediklerinden daha karmaşık bir hal alr. Çiftin bu sırada hayalarına farklı şehirlerde yön vermeye çalışması, işlerin iyice kızışmasına neden olur. Carlie projelerini sürdürmek için New York’ta kalmak isterken, Nicole ise kadrosuna katıldığı televizyon dizisi için Los Angeles’ta yaşamayı planlar. Uzun zaman boyunca içlerinde gömülü kalmış kızgınlıklar da bu giderek agresifleşen boşanma sürecinde ortaya çıkmaya başlar.

1. Portrait of a Lady on Fire / Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire 2019 Romantik filmi.

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, 18. yy sonlarında Britanya’da genç bir kadının portresini yapmakla görevlendirilen bir sanatçının hikayesini konu alıyor. Marianne, izole bir adada yaşayan genç bir ressamdır. Genç kadın bir gün, manastırdan yeni ayrılan Heloise’in düğün portresini yapmakla görevlendirilir. Ancak portresinin yapıldığından Heloise’in haberinin olmaması gerekmektedir. Marianne, kendisine verilen görevi harfiyen yerine getirmek zorundadır ve bu yüzden de gündüzleri Heloise’i izleyip, geceleri portresini yapmaya karar verir. Bu durum gönülsüzce evlenmek üzere olan Heloise’in, yaklaşmakta olan düğün öncesi son özgür anlarını Marianne ile geçirmesine neden olur. İki kadın birlikte vakit geçirdikçe, aralarında beklenmedik bir yakınlaşma oluşur.

İlgili İçerik; En iyi Korku Filmleri

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER