DinGündemYaşam

2020 Aşure Günü Hangi Gündür? Aşure Günü Oruç Tutulur mu?

Milyonlarca Müslüman vatandaşın büyük heyecan içerisinde beklediği 2020 Aşure günü ne zaman, 2020’de Aşure ne hangi tarihe denk geliyor gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bu yazımız da bunların dışında Aşure gününün önemi, Aşure günü yapılacak ibadetler ve Aşure gününde okunması gereken duaları bulabilirsiniz.

Muharrem ayı bu sene 20 Ağustos 2020 Perşembe günü başladı. Bir çok farklı malzeme ile yapılan Aşure ise her sene Muharrem ayında yapılıyor. Bolluk ve bereket ayı olan Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Aşure günü hakkında merak edilenleri sizlere araştırdık.

2020 Aşure Günü
2020 Aşure Günü Muharrem’in 10. Gününe Denk Geliyor

İlgili İçerik; 2020 En Güzel Aşure Günü Sözleri


2020 Aşure Günü Hangi Gündür?

Hicri yılın başlangıcı olarak bilinen ilk ayımızın Muharrem ayı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in Ramazan ayı dışında en çok nafile oruç tuttuğu aylardan olması ile bilinmektedir.

Muharrem ayının 10. gününe tekabül eden Aşure günü ise yapılması faziletli olan birçok ibadet vardır. Aşure günü tutulan orucun, kendisinden önceki 1 senenin günahların bağışlanacağına kefaret olduğu yönünde rivayetler de mevcuttur. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesinde yer alan bilgilerine göre, bu sene Muharrem ayı 20 Ağustos Perşembe günü idrak edilecek. Bu tarih ile beraber hicri takvimin başlangıcı gerçekleşecek. Bu yılın aşure zamanı 29 Ağustos Cumartesi gününe denk geliyor.


Aşure günü yapılması faziletli olan ibadetler; 

1- Aşure günü oruç tutmak çok sevaptır. Ancak yalnızca aşure günü yani tek bir gün oruç tutulmaz. Ya kendisinden bir gün önce ya da kendisinden bir gün sonra oruç tutulmalıdır. (9-10-11)’ini birleştirerek oruç tutmanın faziletli olduğu bilinmektedir.

2- Muharrem ayının 1’inci ila 10’uncu günü ile beraber her gün okunan dua, sabahları 3 kez okunabilir.

3- Kuşluk vakti 4 rekat namaz kılınabilir.

4- Günahların affı için bol bol istiğfar çekilebilir.

5- “Hasbünâ’llâhu ve ni’me’l-vekîl, ve ni’me’lmevlâ ve ni’me’n-nasîr, gufrâneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr” denilebilir.

6- “Lâ-ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn” tesbihi çekilebilir.

7- 10 mümine selam verilebilir.

8- Hasta kişiler ziyaret edilebilir.

9- O gün eve götürülen rızık arttırılabilir. En sevabı ise 10 çeşit olmasıdır.

10- Muharrem’in 10’unu, 11’ine bağlayan gece, 1 kez Zümer sûresi okunabilir.


Aşure Günü Okunması Gereken Dua;

Aşure Dua’sının Türkçesi;

Euzü Billahi Mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim.Elhamdülillahi rabbi alemin. Vesselatü vesselamü ala seyyidina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmaıyn. Allahümme entel ebediyyül gadim. El hayyül kerim. El hennanül mennan. Ve hazihi senetün cedidetün. Eselüke fihel ismete mineşşeytanirracimi ve evliyaih. Vel avne ala hazihinnefsil emmarati bissu. Vel iştiğale bima yügarribuni ileyke ya kerim. Ya zelcelali vel ikram. Bi rahmetike ya erhamerrahimin. Ve sallallahu ve selleme ala seyyidina ve nebiyyina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve ehli beytihi ecmeın.

Aşure Duasının Anlamı;

“Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’ mahsustur. Salatü selam ise Onun resulü Efendimiz (s.a.v.) ile onun ashabına olsun. Kendisinden önce varlık olmayan, varlığı, yaşamı, kulları için keremi, merhameti, kullarına bağışladığı nimetler sonsuz olan Allah’ım! Bu yeni yılda, yıl boyu huzurundan kovulan şeytandan korunmayı, kötülüğü emreden nefsime karşı galip gelmeyi yardımını diliyorum, beni sana yakın tutacak işlerle meşgul olmayı diliyorum. Ey Celal ve ikram sahibi olan Allah’ım!Ey Erhame’r Rahimin Rabbim rahmetinin bereketi ile duamızı kabul eyle, Allah’ın selamı Hz. Muhammed (s.a.v.) ile onun ashabının ehli beytinin üstüne olsun.”


Aşure Gününün Önemi Nedir?

Peygamberler tarihi açısından önemli bir gün olup, Arapçada on anlamına gelen “aşara” kelimesinden türeyen Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk geliyor.

Hadis kaynaklarına göre, Hazreti Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması ve Hazreti Musa’nın Kızıldeniz’den geçerek İsrailoğulları’nı Firavun’dan kurtarması hadiseleri de bu günde gerçekleşti.

Ayrıca kültür tarihine ait birçok esere göre, Hazreti Adem’in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, Hazreti İdris’in diri olarak göğe yükseltilmesi, Hazreti İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazreti Yakup’un, oğlu Yusuf’a kavuşması, Hazreti Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi, Hazreti Yunus’un balığın karnından çıkması ve Hazreti İsa’nın doğumu ve ölümden kurtarılarak göğe yükseltilmesi gibi hadiselerin de bugün yaşandığı kabul ediliyor.

Aynı zamanda Emevi Devleti’nin ikinci Halifesi Yezid bin Muaviye tarafından 10 Ekim 680’de Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yakınının şehit düştüğü “Kerbela olayı” da bugün yaşandı.

Bu olayların muharrem ayının onuncu gününde yaşanması dolayısıyla dini gelenekte bugüne büyük önem atfediliyor. Müslümanlar bugünü özellikle nafile oruç tutarak ifa ediyor.

Hazreti Nuh ve onun çağrısına uyarak gemiye binenlerin, aşure aşı tüketmeleri dolayısıyla Müslümanların aşure yaparak paylaşma geleneği bugün de yaşatılıyor.


Aşure günü 10 peygambere verilen 10 ikram ve ihsan:

1. Hz. Musa’nın denizi yarması üzerine Firavun ile ordusunun sulara gömüldüğü gün.

2. Hz. Nuh’un Cudi Dağı’nın üzerine gemisini demirlediği gün.

3. Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulduğu gün.

4. Hz. Âdem’in tövbesinin kabul edildiği gün.

5. Hz. İsa’nın dünyaya gelip semaya yükseldiği gün.

6. Hz. Yusuf’un kardeşlerinin attığı kuyudan çıkarıldığı gün.

7. Hz. Davud’un tövbesinin kabul edildiği gün.

8. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in doğduğu gün.

9. Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı gözleri kapanan Hz. Yakub’un görmeye başladığı gün.

10. Hz. Eyyûb’un hastalığından şifaya kavuştuğu gün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu