2020 Mavi Dolunay Ne Zaman Olacak? Mavi Ay Nedir ve Nasıl Oluşuyor?

2020 Mavi Dolunay Ne Zaman Olacak? Mavi Ay Nedir ve Nasıl Oluşuyor?

Sene içerisinde toplamda 12 kere oluşan Dolunay’dan bir tanesi olan Mavi Dolunay diğer adı ile Mavi Ay çok nadir görülen bir doğa olayıdır. NASA, 2020 Ekim ayının sonlarında Mavi Dolunay’ın çıkacağı haberini açıkladı. Bizde bu yazımız da sizler için mavi dolunay nedir, 2020 mavi dolunay ne zaman çıkacak gibi merak edilen bilgileri sunmak istedik.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olarak bilinen NASA, mavi ay tutulması için önemli bir son dakika gelişmesini bizlerle paylaştı. Her sene 12 tane dolunay meydana gelirken, 2020 senesinde 13 tane dolunay gerçekleşecek. Normalde her sene 12 defa gözlemlenen dolunay, bu sene 13 kez gerçekleşecek ve bunlardan biri tanesi ise mavi dolunay olacak.

NASA bu sene 1 ve 31 Ekim 2020 tarihinde 2 dolunay gerçekleşeceğini ve 31 Ekim’deki dolunayın, “mavi dolunay veya mavi ay” olacağı kaydedildi. Mavi Ay, gök bilimcileri tarafından, bir takvim ayında yaşanan 2. Dolunay olarak tanımlanan nadir bir doğa olayı olarak belirtiliyor. Peki, mavi dolunay diğer adı ile mavi ay nedir?

Mavi Dolunay

2020 Mavi Dolunay Ne Zaman


MAVİ DOLUNAY NEDİR ?

Dünya genelinde yaşanan volkanik patlamalar ve orman yangınlarının neden olduğu toz bulutlarının devinimi sebebi ile mavi ve diğer tonlarında gözüken Dolunay, Gökbilim insanların tarafından Mavi Ay olarak tanımlanmıştır. Genel olarak bakıldığın da Ay’ın rengi değişmiyor fakat toz bulutları nedeni ile Ayı mavi renkte görüyoruz.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, mavi ay ile ilgili şu açıklamaları yaptı;

‘Mavi Ay’ bir tanıma göre bir takvim yılı (Güneş takvimi) içerisinde gerçekleşen 13. dolunay evresine verilen geleneksel bir isimdir. Ay takvimlerinde, bir takvim ayı aynı evre ile başlar aynı evre ile biter. Ancak bizim de günlük olarak kullandığımız Güneş takvimlerinde bir ay bizim astronomide ‘sinodik dönem’ dediğimiz ve birbirini takip eden aynı iki evre arasında geçen süre (örneğin iki Dolunay arasındaki süre) ile tanımlanmaz.

Mavi Ay, ilk kez 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın Mavi Dolunay, 1991 yılında görüntülendi.


MAVİ AY NASIL İZLENİR?

O gün hava koşullarının müsait olması ve bulutsuz olması durumunda Mavi Dolunay yani Mavi Ay rahat bir şekilde izlenebilir. Mavi Ay gözlemi yapabilmek için en iyi yol teleskoptur.

  • Yorumlar 1
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    • Ben29 Ekim 2020 19:00

      Insaalah goruruzz

BENZER İÇERİKLER