2020 Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor, Hangi Araçlar İçin Kış Lastiği Zorunlu ?

2020 Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor, Hangi Araçlar İçin Kış Lastiği Zorunlu ?

Zorunlu kış lastiği uygulaması herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması belirtilen tarihten itibaren zorunlu olacak. Peki, 2020 zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor, zorunlu kış lastiği uygulaması hangi araçlar için geçerli? Zorunlu kış lastiği takmama cezası güncel ücreti ne kadar..? Merak ettiğiniz her şey haberimizin detayında sizlerle…

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu olarak tutuyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor. Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

2020 Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması

2020 ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLIYOR ?

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık 2020 tarihinde başlayacak.

2020 ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI NE KADAR ?

Zorunlu kış lastiği uygulamasına uymayan araçların sürücülerine 776 lira ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2021 itibarıyla güncellenecek.

2020 ZORUNLU KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ ARAÇLAR İÇİN GEÇERLİ;

Bu konuda bir çok vatandaşın kafası karışık. Bir çok kişi hususi araçları için kış lastiği takıp takmamam arasında kalıyor. Sizler için kış lastiği uygulamasının hangi araçlar için geçerli olduğunu özetledik;

Kış lastiği “hususi” değil, “ticari” araçlarda zorunludur. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER