2020’de Hayatını Kaybeden Ünlüler; Müzik, Sanat ve Edebiyat Dünyası

2020’de Hayatını Kaybeden Ünlüler; Müzik, Sanat ve Edebiyat Dünyası

Bu sene koronavirüs salgını nedeni ile geçtiğimiz senelere oran ile çok daha fazla ölüm oldu. Koronavirüs salgını etkisi altında kalan Dünya 2020 senesinde bir çok ünlü ismi bu hastalık nedeni ile kaybetti. Bu yazımız da sizler için 2020 senesinde hayatını kaybeden ünlü isimleri hazırladık…

2020 yılında sinemadan televizyonlara, müzikten edebiyata, sivil toplum kuruluşlarından basın dünyasına kadar önemli kayıplar yaşandı. İşte 2020 senesinde hayatını kaybeden ünlü isimler listemiz sizlerle.

Kurtlar Vadisi Dizinde 5 Kayıp;

Uzun yıllar boyunca ekranlarda kalan ve reyting rekorları kıran tv dizisi Kurtlar vadisi 2020 senesinde çok fazla kayıp verdi. “Kurtlar Vadisi” adlı dizide “Tombalacı” karakterini canlandıran Haldun Boysan, “Konsolos Ender Bey” rolünü canlandıran Recep Aktuğ, “Ordinaryüs” karakterine hayat veren ünlü oyuncu Turhan Kaya, “Orhan” karakterini canlandıran Devrim Parscan ve “Amerikalı üstad” rolünü oynayan Umut Demirdelen, hayatını kaybeden isimler arasında yer aldı.

Canlandırdığı karakterlerle izleyicinin unutamadığı isimler arasındaki Recep Aktuğ, 14 Ocak’ta 65 yaşındayken uzun süredir yaşadığı KOAH hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Aktuğ aynı zamanda şarkı sözü yazarı ve şarkıcıydı.

2020 Senesinde hayatını kaybedenler


Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Turhan Kaya, 1 Nisan’da 69 yaşındayken koronavirüs sebebi ile hayatını kaybeden isimlerden biri oldu.

2020 Senesinde hayatını kaybedenler


Akciğerindeki kronik rahatsızlığının nüksetmesi nedeniyle yoğum bakımda tedavi altına alınan 67 yaşındaki, 21 Nisan’da hayata gözlerini yumdu.


Yüze yakın dizi, sinema ve tiyatro projesinde yer alan Devrim Parscan ise yaşlılığa bağlı nedenlerle 24 Kasım’da 83 yaşındayken hayatını kaybetti.

2020 Senesinde hayatını kaybedenler


“Çiçek Taksi”, “7 Numara”, “Ekmek Teknesi” adlı dizilerde rol alan oyuncu Ercüment Doğan, 4 Ocak’ta, 55 yaşındayken hayata veda etti.

Ercüment Doğan


Yeşilçam’da 1970’li yıllarda çekilen “Ömercik” filmlerinin başrol oyuncusu Ömer Dönmez, 1 Şubat’ta, 61 yaşındayken mide kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Henüz 4 yaşındayken kamera karşısına geçen Dönmez, kendi ismiyle oynadığı filmlerle sinema dünyasının unutulmayan çocuk yıldızları arasına adını yazdırdı. 17 yaşında geçirdiği bir kaza nedeniyle sol gözünü kaybeden Dönmez, bir süre büfecilik ve taksicilik yaptı. Dönmez en son, “İkinci Bahar” dizisinde bir kuruyemişçiyi canlandırmıştı.

Ömercik, Ömer Dönmez Vefat Etti


3 Mart 2013 senesinde hayatını kaybeden Merhum sanatçı Müslüm Gürses’in karısı, oyuncu Muhterem Nur, 20 Mart’ta 88 yaşındayken hayata veda etti. “Üç Arkadaş” filminde başrolde yer aldıktan sonra ünlü olan ve kariyerinde hızlı bir yükselişe geçen Nur, Malatya turnesinde “Baba” lakaplı Gürses ile tanıştı. 1986’da evlenen çift, Gürses’in vefatına kadar evli kaldı.

Muhterem Nur 2020'de hayatını kaybetti


Tiyatro ve sinema oyuncusu, radyocu, seslendirme sanatçısı Levent Ünsal, geçirdiği kalp krizi sonucu, 21 Mart’ta 56 yaşındayken hayatını kaybetti. Son olarak izleyenlerin büyük ilgi gösterdiği yerli animasyon filmi “Kral Şakir”de “Necati” karakterini seslendiren başarılı sanatçı, “Şahları da Vururlar”, “Üç Dahi”, “Cyrano De Bergerac”, “Karmakarışık”, “Kahraman Osman”, “Sona Erdi Abuzer Nasıl Kurtulur?”, “Patron Kim?” ve “Kuş Kafesi” adlı oyunlarda rol almıştı.

Levent Ünsal 2020 hayatını kaybetti


Yönetmen Özer Kızıltan, 5 Mayıs’ta 57 yaşındayken kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Başarılı televizyon ve sinema filmleriyle tanınan Kızıltan, 2005’te çektiği “Takva” filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali, Kars Altın Kaz Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali, İstanbul Film Festivali ve SİYAD değerlendirmelerinde ödüle layık görülmüştü. Film ayrıca Berlin Film Festivali’nde “FIPRESCI”, Saraybosna Film Festivalinde “En İyi Film”, Estonya Film Festivali’nde “En İyi Film”, Toronto Film Festivali’nde “Kültürel Yenilik Ödülü”nün sahibi olmuştu.


Oyuncu Ayşegül Atik, kanser nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 9 Haziran’da 72 yaşındayken vefat etti. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitiren Atik, eski eşi Ali Atik ve Levent Kırca ile TRT ekranlarında yayımlanan skeçlerde rol aldı.

Ayşegül Atik

Asıl adı Mürşide Arsoy olan usta oyuncu, alışveriş sonrasında fiş almanın önemine dikkati çekmek için “Önce alışveriş sonra fiş” sloganıyla hazırlanan reklamla hafızalarda yer edinmişti. Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesinde dersler veren Ayşegül Atik, “En Son Babalar Duyar” dizisinin yanı sıra “Şen Yuva”, “Kısmetim Otel”, “Kartallar Yüksek Uçar”, “Sen de mi Şakir”, “Alıştık Artık” adlı yapımlar ile Devlet Tiyatrosunda “Gömü”, “Ezgiler Ezgisi”, “Ceza Kanunu”, “Yollar Tükendi”nin de aralarında bulunduğu birçok oyunda rol almıştı.


İbiş kukla geleneğinin son temsilcilerinden, kukla sanatçısı Arif Duygu Tansı, 2 Haziran’da 62 yaşındayken vefat etti.


Sinema, tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Jale Aylanç, 7 Temmuz’da 72 yaşındayken vefat etti. Sanat hayatına, 1964’te Halkevlerinde başlayan Aylanç, TRT’nin ilk dublaj sanatçıları arasında yer alıyordu.


“Huysuz Virjin” sahne adıyla yaptığı kantolarla tanınan Seyfi Dursunoğlu, 17 Temmuz’da 88 yaşındayken KOAH nedeniyle yaşamını yitirdi. “Katina” isimli şarkısıyla bilinen Dursunoğlu, 1970’li yıllarda bir kanto plağı yaptı. Pek çok ülkede sahne alan Dursunoğlu, “Huysuz ve Tatlı Kadın” ve “Huysuzla Dans Eder misin?” adlı televizyon programlarını da hazırlayıp sundu, “Benzemez Kimse Sana” adlı yarışmada ise jüri üyesi olarak görev yaptı.

Huysuz Virjin, Seyfi Dursunoğlu


Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Üstün Asutay, çoklu organ yetmezliği tedavisi gördüğü hastanede 4 Ağustos’ta 82 yaşında hayatını kaybetti. Henüz 7 yaşındayken tiyatro ile tanışan Üstün Asutay, ilk derslerini Bakırköy Halkevi’nde Münir Özkul ve Kenan Pars’tan aldı. Tiyatrodan dizi filmlere, pek çok yapımda rol alan sanatçı, Bakırköylü Sanatçılar Derneğinin (BASAD) kurucu üyesi ve onursal başkanıydı.


Dostlar Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu gibi topluluklarda rol alan 83 yaşındaki Meral Niron, 13 Ağustos’ta kalp yetmezliği nedeniyle vefat etti. Niron, TRT ekranlarında yayımlanan “Bizim Evin Halleri” adlı dizide canlandırdığı “Sakız” karakteriyle Türk izleyicisinin beğenisini kazandı.


“Mahallenin Muhtarları”, “Hanımın Çiftliği”, “Merhamet” ve “Veda Türküsü” adlı yapımlardaki rolleriyle unutulmayan oyuncu Mehtap Anıl, 31 Ağustos’ta, 80 yaşında hayata veda etti.


Türk sinemasının emektar oyuncularından Halil Kumova 9 Eylül’de Malatya’da çekimleri devam eden “Zalo” isimli sinema filminin setinde aniden rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Sinemadan televizyonlara sevilen karakterleri canlandıran Kumova, 64 yaşındaydı.


Ünlü tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Ahmet Uz, 8 Kasım’da, 75 yaşındayken yaşamını yitirdi. Müzisyen bir aileden gelen ve 1970’te İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olan Uz, özel tiyatroların yanı sıra Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünde görev yaptı. Sanatçı, yaşamı boyunca yüzden fazla oyunda, birçok sinema ve dizi filmde rol aldı. Ayrıca seslendirme konusunda da çalışmalarda bulunan Ahmet Uz, bazı filmlere yapımcı olarak imza attı.


Tiyatro ve sinema oyuncusu Muhittin Korkmaz, 24 Kasım’da hayatını kaybetti. Sinema ve televizyonda pek çok karakteri canlandıran sanatçı, G.O.R.A. adlı filmdeki, “Komutan Logar, bir cisim yaklaşıyor efendim” repliğiyle ününü katladı. Sanatçı, yeni tip koronavirüs dolayısıyla tedavi gördüğü hastanede 67 yaşındayken hayata veda etti.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Gösteri Sanatları Atölyesi (GSA) oyuncusu ve meddah Ömür Gökhan Daldık, 3 Aralık’ta vefat etti. Bel fıtığı ameliyatının ardından rahatsızlanan genç oyuncu, yeni tip koronavirüse bağlı kalp krizi nedeniyle 38 yaşında hayatını kaybetti.


Ünlü besteci, piyanist, yorumcu ve orkestra şefi Timur Selçuk, 6 Kasım’da 74 yaşındayken kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 5 yaşında piyano çalmaya başlayan ve 7 yaşında ilk konserini veren Selçuk, İstanbul Belediye Konservatuvarı Piyano Bölümünün ardından Paris’teki Ecole Normale de Musique’de bestecilik ve orkestra yönetimi bölümünü bitirdi.

Timur Selçuk


“Sen Neredesin”, “Beyaz Güvercin”, “Ayrılanlar İçin” ve “İspanyol Meyhanesi” adlı eserlerin de aralarında bulunduğu unutulmaz şarkılara imza atan sanatçı, Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attila İlhan ve Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları müzikseverlerle buluşturdu. Usta sanatçı, 1976’da İstanbul Oda Orkestrası’nı kurarak kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi’ni hayata geçirdi.


Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 10 yıl çalışan Selçuk, “Ferhat ile Şirin”, “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Rumuz Goncagül ve “Galilei-Galileo” adlı eserlerle birlikte çok sayıda tiyatro oyununun müziklerine imza attı. “Sarıpınar 1914”, “Üç İstanbul”, “Cahide”, “Hakkari’de Bir Mevsim” filmlerinin müziklerini de yapan sanatçı, 1998’de “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı.


Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ve Londra Filarmoni Orkestrasında görev yapan, devlet sanatçısı, viyola virtüözü Ruşen Güneş, 30 Mayıs’ta Londra’da hayata veda etti. Sanatçı, 80 yaşındaydı.


TRT İstanbul Radyosu sanatçılarından Necmettin Yıldırım, yeni tip koronavirüs nedeniyle 17 Ağustos’ta 60 yaşındayken yaşamını yitirdi.

Necmettin Yıldırım


İlk kez 1 Nisan 1963’te yayımlanmaya başlayan ve Türk çizgi roman tarihinin en uzun soluklu çalışmalarından biri olan “Karaoğlan”ın yazarı, senarist, yönetmen ve çizer Suat Yalaz, 2 Mart’ta hayata veda etti. Arkasında unutulmaz karakterler bırakan usta çizer, 88 yaşındaydı.


Gazeteci ve yazar Osman Akkuşak, 14 Nisan’da, 89 yaşında, gazeteci- tarihçi yazar Orhan Koloğlu ise 17 Nisan’da 91 yaşında hayatını kaybetti.


Akademisyen, yazar, şair ve felsefeci Oruç Aruoba, 31 Mayıs’ta 72 yaşındayken, 52 yaşındaki ilahiyatçı-yazar Ömer Döngeloğlu da 3 Mayıs’ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti.


Yazar, şair ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İrfan Çiftçi, 3 Temmuz’da 55 yaşındayken hayatını kaybetti.


Çağdaş Türk romanında, “zaman ustası” olarak değerlendirilen, ardında “Ölmeye Yatmak”, “Bir Düğün Gecesi” ve “Fikrimin İnce Gülü”nün de bulunduğu çok sayıda unutulmaz eseri miras bırakan usta yazar Adalet Ağaoğlu, 14 Temmuz’da 91 yaşında yaşamını yitirdi.


22 Temmuz’da Yalova’da vefat eden gazeteci, yazar ve eğitmen Asım Gültekin, henüz 45 yaşındaydı. Aynı zamanda Dil Evi Etimoloji Topluluğu Başkanı olan, bugüne kadar birçok kültürel çalışmaya imza atan Gültekin, uzun yıllar Türkiye Dergiler Birliği’nin başkanlığını üstlenmişti.


Eğitimci, araştırmacı-yazar Mürşide Uysal, 29 Temmuz’da hayatını yitirdiğinde 60 yaşındaydı.


11 Ağustos’ta ölen akademisyen, felsefeci, şair ve sosyolog Prof. Dr. Cahit Tanyol ise 106 yaşındaydı.


Eserleri ve tercümeleriyle edebiyat ve kültür dünyasına büyük katkılar sunan Mahmut Kanık, 28 Eylül’de lösemi tedavisi gördüğü hastanede 69 yaşındayken vefat etti. Çeşitli yüksek okullarda ve fakültelerde İslami Türk Edebiyatı, Fransız Edebiyatı, Semantik ve yabancı dil dersleri okutan Kanık’ın, “Diriliş”, “Yedi İklim”, “Hece”, “Bürde”, “İpek Dili”, “Kitap Dergisi”nin de aralarında bulunduğu çok sayıda dergide yazıları yayımlanmıştı.


Babıali’nin usta isimlerinden, Necip Fazıl Kısakürek ile Sezai Karakoç’un yakın dostu, gazeteci ve yazar Abdullah Işıklar, 29 Eylül’de hayatını kaybetti. Edirnekapı Anıt Mezar yanındaki aile mezarlığına defnedilen Işıklar, 87 yaşındaydı.


Gazeteci ve Yazar Bekir Coşkun, 18 Ekim 2020’de 75 yaşındayken vefat etti. Uzun süredir kanser tedavisi gören Bekir Coşkun, 1945 yılında Şanlıurfa’da dünyaya geldi. Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulundan mezun olduktan sonra 1974’te foto muhabiri olarak işe başlayan Coşkun, ardından  polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı. 1978 senesinde ise Günaydın gazetesine geçen Coşkun’un köşesinin adı Dokuzuncu Köy’dü. 1987’de Sabah gazetesinde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başlayan Coşkun, daha sonra Hürriyet, Habertürk, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinde köşe yazdı. Coşkun’un “Dövlet”, “Avukatımı İstiyorum”, “Pako’ya Mektuplar” ve “Ben Pako” adlı yayımlanmış dört kitabı bulunuyordu.

Gazeteci Bekir Coşkun


“Doru Özlem”, “Beşpınar” ve “Vay Kara Sevdam” şiir kitaplarını kaleme alan şair Alaaddin Soykan, 21 Kasım’da 77 yaşında vefat etti.


Dini kategorilerde eserler kaleme alan yazar İsmail Kazdal 12 Aralık 2020’de, çoklu organ yetmezliği nedeni ile 85 yaşındayken vefat etti.


Uzun süredir kanser tedavisi gören modacı Nur Yerlitaş, 27 Nisan’da 64 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Nur Yerlitaş


Gerçek adı Engin Ayhan olan Halk Müziği Sanatçısı Engin Nurşani, 25 Aralık’ta gırtlak kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 36 yaşında hayatını kaybetti.

Engin Nurşani

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER