2021 İlk Cemre Ne Zaman Düşecek ? Baharı Müjdeleyen Cemre İlk Nereye Düşer ?

2021 İlk Cemre Ne Zaman Düşecek ? Baharı Müjdeleyen Cemre İlk Nereye Düşer ?

İlkbaharın habercisi olarak bilinen Cemre düşmesi hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz her şeyi bu yazımız da sizler için hazırladık. Arapça’da “Ateş” anlamına gelen Cemre, sıcaklığın yükselmesi manasına da gelmektedir. Peki 2021 senesinin ilk Cemre’si ne zaman düşecek? İlk Cemre nereye düşecek?

Cemre düşmesi kışın yavaş yavaş bittiği ve havaların ısınmasına yani baharın gelmesinin habercisidir. Son yıllarda havaların değişmesi Cemre düşmesinin zamanın da değiştirmiştir. Güneş ışınları atmosferden dik bir şekilde gelip toprağa çarpar. Toprağa ya da suya çarpan güneş ışınları buharlaşmaya neden olur. Buharlaşma gökyüzünde bulutlanmaları oluşturur. Bulutlarda ağırlaşan hava aylar boyu yağmur ya da kara neden olurken kademe kademe yerden yukarı yükselen sıcaklık bu kez bulutların hafiflemesini sağlar. Kışın son aylarında da Cemre düşmesi döngüsü oluşur.

“İlk Cemre havaya sonra suya sonra toprağa düşer.”

2021 Cemre Düştümü

2021 YILININ İLK CEMRESİ NE ZAMAN DÜŞECEK?

2021 yılının ilk Cemresi 19-20 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek. Havaya düşen Cemre daha sonra yağış olarak geldiği sırada yanı 26-27 Şubat’ta suya düşecek. Son Cemre düşmesi ise 5-6 Mart’ta toprağa düşecek. Bu tarihten sonra yeryüzü çiçek ve otlarla renklenmeye başlayacak. Havalar da yavaş yavaş ısınıyor.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Türk kültüründe önemli bir yeri olan Cemre düşmesi, tarımdan yerleşime ve edebiyata kadar birçok alanda etkilidir. Nevruz kutlamalarının başı kabul edilen Cemre düşmesi Osmanlı İmparatorluğu zamanında etkinliklerle kutlanırdı. Tohumları ekmeye renkli kıyafet dikmeye Divan şairlerine ilham olan Cemre düşmesine yeniden uyanış olarak bakılırdı. Divan şairlerinin bu dönemde ortaya çıkardıkları eserlere “Cemreviye” denilir.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER