2021 KPSS’ye Kimler Girebilir? sorusu üniversite mezunu veya üniversite okuyan çoğu gencin cevabını merak ettiği konular arasındadır. Mezun olan her öğrencinin hayali iyi bir işte çalışmaktır. Bu iyi işlerin arasında devlet memurluğu bulunmaktadır. Sağladığı şartlar ve çalışma prensipleri gereği memurluk çoğu üniversite mezununun hayallerini süslemektedir. Bu hayale kavuşmanın en önemli adımı şüphesiz Kpss olmaktadır. Kamu Personeli Seçme Sınavı ülkemizde her sene düzenlenerek memur adaylarının yarışına sahne olmaktadır. Bu yarışta iyi bir yerde olmak ve sıralamada üst sıralarda yer almak için iyi bir çalışma prensibiyle çalışmak gereklidir. Bunun yanında sınava girmek için sağlanması gereken koşullar bulunmaktadır. 2021 KPSS’ye Kimler Girebilir

Kpss’ye Girme Şartları

2021 Kpss için herhangi bir lisans programından mezun olan her aday katılabilir. Mezun olan adayların yanında sınava başvururken mezun olmayan ancak sınav geçerliliği iki sene olan sınava bu süre zarfında mezuniyet şartını yerine getirebilecek olan adaylar katılım yapabilecektir. Bu koşullara uyan adaylar sınava başvuru yapabilir ve sınavdan aldıkları sonuçla kadrolara başvuru yapabileceklerdir. Ancak bu şartlara uymadan başvuru yapıp sınava giren adayların tespit edildiği durumda sınavları iptal edilecektir. Bu sınavdan aldıkları puanla hiçbir yere başvuruları kabul edilmeyecektir.

2021 Kpss’de Lise ve Ön Lisans Mezun Durumu

2021 Kpss’ye kimler girebilir? Lise ve ön lisans mezunu olan memur adayları sadece çiftli senelerde sınava katılım sağlamaktadırlar. Buna göre 2021 Kpss sınavına giremez fakat 2022 yılında yapılacak olan sınava katılacaklardır. 2021 KPSS’ye Kimler Girebilir

Öğrencilik Durumunda Kpss

Birçok öğrenci sınava alınıp alınmayacakları ile ilgili araştırma yapmaktadırlar. Öğrenciler çoğu kez böyle bir haklarının olmadığını düşünseler bile bu durum farklı olmaktadır. 4 yıllık üniversite okuyan adaylar 3. Sınıftan itibaren yapılacak olan sınavlara katılma hakkına sahiptirler. Öğretmenlik için giren adaylar 3. Sınıfta girebilecekken bir sene içerisinde mezun olamadıkları için o sene kazanmış oldukları puanı kullanamamaktadırlar. Ön lisans mezunları 2. Sınıftan itibaren girebilmektedirler. Lise öğrencileri ise 4. Sınıf itibarıyla yapılan Kpss’lere girebilme hakkına sahiptir. Adaylar 2021 Kpss için bu şartları taşıdıklarından emin olmalıdırlar. Sınava girecek olan adayların taşımaları gereken şartlar bulunmaktadır. Çoğu aday henüz mezun olmadığı için sınava girip giremeyecekleri konusunda bir bilgiye sahip değillerdir. Sınava giremeyeceklerini düşünen adaylar ders çalışmaya da başlamamaktadır. Son anlarda durumdan haberdar olup sınava başvuru yapsalar da yeterli çalışma yapmadıkları için bir seneleri boşuna gitmiş olmaktadır.

Kadro Gruplarına Göre Sınava Girme Koşulları

2021 KPSS’ye Kimler Girebilir? Kamu kurum ve kuruluşları memur alımlarında Kpss B, A ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlik kadrolarına atanacak olan kişilerin belirlenen kadroya uygun Kpss puanını almış olması gerekmektedir. 2021 Kpss sınavında alınan puan bir sonraki sene sınav yapılıncaya kadar kullanılabilecektir. Kpss B grubu sınavına giren ve belirli kadrolar için yeterli puanları alan adaylar Kamu istihdamı yapılan kadrolara başvuru yapmaktadırlar. Bu kadrolar Zabıt Kâtibi, İnfaz Koruma Memuru, 657 sayılı kanunun 4/B maddesine göre alınan kadrolar, Millî Savunma Bakanlığı ve sivil memur alımı yapan bazı üst kurumlar olmaktadır. A grubu kadrolar da Millî Eğitim Bakanlığının öğretmen kadrolarına başvurma hakkına sahip olmaktadır. Sınavdan alınan puanların geçerlilik süresi 2 sene olmaktadır. Ancak bu durum öğretmenlikler için aynı değildir. Öğretmen olmak için A Grubu sınavına giren adayların puanları sadece bir sene kullanılabilir. Bu süre zarfında yeni bir sınav olmaması durumunda alınan puan o sene içinde geçerli olmaktadır. Açılan tüm alımlarda bu puan ile kadrolara başvuru yapılabilir. Bir sonraki sene sınav yapılana kadar geçerli olmaktadır. 2020-Kpss Lisans sonuçları öğretmen adayları hariç, sınavın yapıldığı tarihten sonra iki sene geçerliliğini korumaktadır. Bu sınava girmiş olan adaylar içerisinden A Grubu kadrolarına başvurmak isteyenler puanlarını yükseltmek adına 2021 Kpss sınavına girebilirler. 2021 KPSS’ye Kimler Girebilir? sorusunun yanında adayların merak ettiği bir başka soru ise Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarına girmeden A Grubu sınavına katılım yapabilir miyim şeklindedir. Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümlerine girmeyen adaylar sadece Alan Sınavı ve Eğitim Bilimleri testine alınmamaktadır. Yani öğretmenlik için sınava girecek olan adaylar da cumartesi günü sabah yapılacak Genel Kültür ve Genel Yetenek testine girmek zorundadırlar. Ancak B grubundan tercih yapacak olan memur adayları sadece cumartesi günü sabah oturumunda Genel Yetenek ve Genel Kültür testini cevaplayacaklardır.