Sınav sorularının çalınmasının ardından geçtiğimiz Pazar günü bir kez daha düzenlenen KPSS'de tekrardan şüpheli ve şaibeli durumların yer aldığı iddia edildi.

2022 Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları 31 Temmuz 2022 tarihinde yapılması planlanmış, ancak bazı soruların bir yayınevinin deneme sınavındakiler ile aynı olduğu iddiasıyla ertelenmişti. Bu erteleme net olarak Eylül ayına işaret etmişti. Ancak iddiaların ardı arkası kesilmemeye devam ediyor! Yeni bir iddiaya göre gündem tekrardan sarsılmaya devam ediyor. KPSS tekrardan mı iptal edilecek?  

“Kamera Kayıtlarının İncelenmesini İstiyorum”

Bazı adaylar, sınav sırasında kitapçıkların poşetiyle birlikte olmadan dağıtıldığını iddia etti. Şanlıurfa Rabia Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin 630213024 numaralı odasında yapılan sınavda ikinci olan aday, sosyal medya hesabından, "Kapalı verilmesi gereken kitapçık bana ve arkadaşlarıma net bir şekilde açık olarak verildi. Sınavı bu şekilde yaptık ve kamera kayıtlarının incelenmesini istiyorum” dedi.

Aday, konuyu CİMER'e taşıdığını iddia etti, ancak benzer iddialar diğer şehirlerden de ortaya çıktı. ÖSYM, haberin sosyal medyada ilgi görmesinin ardından Twitter hesabından iddialara yanıt verdi. ÖSYM tarafından yapılan inceleme sonucunda sınav kağıt poşeti saat 09:09:37'de salon başkanı tarafından sınav salonuna getirildi. Kapalı sınav evrakları çantası salon başkanı tarafından 09:39:46 ile 09:41:00 saatleri arasında adayların önünde açıldı. 09:44:20 ile 09:44:40 saatleri arasında salon başkanı sınav çantasını ve cevap kağıt torbalarını çıkarıp adayların önündeki masanın üzerine koydu.

Kader Yiğit Nasıl Öldü Ankara'da Kader Yiğit Nasıl Öldürüldü? Kader Yiğit Nasıl Öldü Ankara'da Kader Yiğit Nasıl Öldürüldü?

Kazara Yırtıldı

ÖSYM açıklamasında, "Salon başkanı tarafından yanlışlıkla açılan iki soru kitapçığından birinin davacıya 10:00:08 ile 10:00:10 saatleri arasında teslim edildiği anlaşıldı. Bu süreçte adaylar tarafından gözlemlendiği gibi, soru kitapçığının altındaki iki kitapçık poşeti, tüm soru kitapçıklarının bulunduğu sınav kağıt poşeti ile birlikte kazara yırtılarak açılmıştır. Dijital saate entegre edilmiş kamera kayıtlarını izleyen iddiayı ortaya atan aday, "Aslında kamerada öğretmenin çantaları açarken yanlışlıkla çantaları açtığını gördüm. Dolayısıyla sınavımda hiç şüphe yok" diye açıklama yaptı. Sonuç olarak sınavın tekrarlanması şimdilik uygun değil.