İsveçli bilim adamı Svante Paabo, 2022 Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldü. Akademi haberi duyurdu ve "Paabo imkansızı başardı" dedi.

İsveçli biyolog ve bilim adamı Svante Paabo, 2022 Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldü. Paabo'ya bu onur, "Soyu tükenmiş homininlerin genomları ve insan evrimi hakkındaki keşifleri için" verildi. Akademi bir basın açıklamasında Svante Paabo'nun "imkansızı başardığını" söyledi.

En Prestijli Ödül

İsveç'in Karolinska Enstitüsü'nün Nobel Meclisi tarafından verilen ve 10 milyon İsveç kronu (900,357 $) değerinde olan ödül, tartışmasız bilim camiasında en önde gelenlerden biri. İsveçli bilim adamı Svante Paabo, insanın evrimi üzerine yaptığı araştırmalar nedeniyle Nobel Tıp Ödülü'nü aldı. Nobel Komitesi başkanı Thomas Perlmann Pazartesi günü İsveç'in Stockholm kentindeki Karolinska Enstitüsü'nde, panelin ünlü ödülü 67 yaşındaki biyolog Paabo'ya "Neandertal genomunu çözmek ve paleogenomik geliştirmek için" verdiğini duyurdu. Paleogenomik, soyu tükenmiş genetik verilerin araştırılması ve yeniden yapılandırılmasına odaklanan bilimsel bir disiplindir. Jürinin açıklamasına göre, keşifleri, tüm yaşayan insanları soyu tükenmiş hominidlerden ayıran genetik varyasyonları belirleyerek "bizi bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu belirlemenin yolunu açtı" denildi. Paabo, 2018 Asturias Ödülleri Bilimsel ve Teknik Araştırma Ödülü'nü de almıştı.

İstiklal Caddesi'ndeki Patlamada Ölenlerin İsimleri Açıklandı İstiklal Caddesi'ndeki Patlamada Ölenlerin İsimleri Açıklandı

Nobel Ödüllerinin Bu hafta Açıklanacak İlk Kategorisi Tıp ve Fizyoloji

Fizik, kimya ve edebiyat ödüllerinin kazananları sırasıyla Salı, Çarşamba ve Perşembe günü açıklanacak. 2022 Nobel Ekonomi ve Barış Ödülleri, sırasıyla 10 Ekim ve Cuma günü açıklanacak. Svante Pääbo, "soyu tükenmiş homininlerin genomları ve insan evrimi hakkındaki keşifleri nedeniyle" 2022 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü aldı. Nobel Komitesi yaptığı bir açıklamada, Pääbo'nun paleogenomiğin gelişimine katkısını vurguladı ve Pääbo'nun "tüm canlı insanları soyu tükenmiş homininlerden ayıran genetik ayrımları bularak bizi benzersiz bir şekilde insan yapan şeyin keşfinin temelini oluşturduğunu" belirtti.

Bengt I. Samuelsson ve John R. Vane ile birlikte, şu anda Max Planck Enstitüsü Evrimsel Antropoloji Bölümü Direktörü olan Pääbo'nun babası Sune Bergström, "prostaglandinler ve ilgili biyolojik olarak aktif keşifleri" için 1982 Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü aldı. David Julius ve Ardem Patapoutian, vücudun sıcaklığı ve dokunmayı nasıl algıladığına ilişkin araştırmaları nedeniyle önceki yıl Fizyoloji veya Tıp ödülünü aldı.