2023 Asgari Ücret ne zaman açıklanacak? Asgari Ücret kaç TL olacak? Asgari Ücret tahmini oranları belli oldu mu?

Evde Bakım Maaşı Yatan İller 15 Kasım 2022 Evde Bakım Maaşı Yatan İller 15 Kasım 2022

Milyonlarca kişi 2023 Asgari Ücret ücret fiyatının açıklanmasını bekliyor. Asgari ücretle çalışan vatandaşlar enflasyon karşısında ezilmeye devam ediyor. Asgari Ücret hakkında son dakika gelişmeleri okubak.com adresimizden an be an takip edebilirsiniz.

2023 Asgari Ücret Ne Zaman Açıklanacak?

Vatandaşların gözü kulağı 2023 Asgari Ücret fiyatlarına çevrilmiş durumda. Asgari Ücret fiyatları geçtiğimiz Temmuz ayında 5500 TL olarak açıklanmasının ardından vatandaşlar biraz da olsa nefes aldı. Fakat enflasyon verilerinin son zamanlarda artmasının ardından asgari ücret ile geçinen vatandaşlar yeniden enflasyona karşı ezilmeye başladı. 2023 yılınına sayılı günler kala açıklanması beklenen Asgari Ücret'te son rakam ne olacak? Asgari Ücret kaç TL olacak gibi sorular vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Gelecek yılın zammının belirlenmesi için için Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Aralık ayının ilk haftasında toplanacağı düşünülüyor. Sene sonunda açıklanacak yeni asgari ücret komisyon tarafından belirlenecek. Yeni asgari ücretin ne kadar olacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Türkiye 2023 seçimlerine giderken Hükümet tarafından asgari ücretin önemli ölçüde artması düşünülüyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre asgari ücret önemli oranda artacağı konusunda hem fikir olduğu anlaşılıyor.

Geri sayımın başlamasıyla birlikte tahminler de gündemde sık sık vatandaşın karşısına çıktığı belirtilirken açıklamalara göre yapılan tahminler, yeni asgari ücretin 7 bin 500-10 bin TL arasında olabileceği ifade edildi.

Asgari Ücret 9 Bin TL'yi Geçecek

Konu ile ilgili olarak Merkez Bankası tarafından açıklanan 2022 yıl sonu enflasyon tahmin oranı %60,4’ten %65,2’ye yükseltti. Bu veriler baz alındığında, enflasyona eş değer şekilde 65,2 oranında zam gelmesi durumunda 2023 yılı asgari ücreti 3 bin 568 TL artış göstererek 9 bin 86 TL’yi bulacağı düşünülüyor.