2023 AYT Coğrafya konu ve soru dağlımlarını sizler için bir listede derledik. İşte 2023 AYT Coğrafya konu ve soru dağılımı...

2023 YKS'ye hazırlanan adaylar için 2023 AYT Coğrafya Konularının tamamına bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Çeşitli başlıklar altında çok sayıda internet sitesinde yer alan 2023 AYT Coğrafya Konuları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen konulara göre düzenlenmiştir. Burada listelenen konular bir liste halinde çıkarılabilir ve bunları kendi başınıza takip edebilirsiniz. AYT sınavında toplam 17 coğrafya sorusu bulunmaktadır.

2023 AYT Coğrafya Konuları

·      İlk Medeniyet ve Şehirler

·      Nüfus Politikaları

·      Göç ve Şehirleşme

·      Ekosistem

·      İklim ve Yer şekilleri

·      Ülkeler Arası Etkileşim

·      Küresel ve Bölgesel Örgütler

Sosyal Medya Ayağa Kalktı Gencin Midesinden Endoskopik Yöntemle Yılan Çıkarıldı Sosyal Medya Ayağa Kalktı Gencin Midesinden Endoskopik Yöntemle Yılan Çıkarıldı

·      Üretim Alanları ve Ulaşım Ağları

·      Ülkeler

·      Türkiye’nin Jeopolitik Konumu

·      Türkiye Ekonomisi

·      Türkiye’de Doğal Afetler

·      Türkiye ve Dünyada Bölgeler

3460534_ac7a134fa42fb4df577bf0d55aefba0b_640x640

AYT Coğrafya Nasıl Çalışılır?

Harita kullanmayı alışkanlık haline getirmek, eşit ağırlıkta tüm öğrencilerin görevi olan coğrafya dersine hazırlanmanın en iyi yoludur. Kendine boş bir dünya ve bir Türkiye haritası al, böylece aşina olduğun ulusları, televizyon ağlarını, nehirleri vs. görebilirsin. Haritadaki şeyler hakkında notlar alın. Sonuç olarak haritalar hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. AYT coğrafyasının TYT coğrafyasından daha derin anlaşılması gerekir. Bunun birincil açıklaması, AYT coğrafyasında işlenecek konuların daha spesifik ve detaylı olmasıdır.

Bu nedenle AYT coğrafyası üzerinde çalışırken, incelediğiniz her konuyu hızlıca not almalı ve detayları atlamadan iyi bir genel bakış sunmalısınız. Sınav sırasında daha önce hiç duymadığınız veya okumadığınız fikirlerle karşılaşmamak için AYT coğrafyasının temel kavramlarına hakim olmalı ve en azından aşina olmalısınız. AYT Coğrafya dersinde çalışılacak çok fazla içerik vardır, bu nedenle tekrar gereklidir.

Bilgiyi öğrenmek çoğu zaman geçici bir çözüm olsa bile, ezberinizi bu kadar çabuk kaybetmemek için tekrar ederek geliştirebilirsiniz. Her gece yatmadan önce notlarınıza bakın. Testi tamamlamak için kullanacağınız materyali kısaca gözden geçirdikten sonra çözmeye başlamalısınız. Haritalara bakın, orada ne olduğunu kontrol edin ve kendinizi tanıyın. Konuları detaylandırarak çalışmak, onları güçlendirmenin başka bir yoludur. Bir konuyu bitirdikten sonra sanki başka birine anlatır gibi kendinize açıklarsanız bilginiz daha kolay pekiştirilecektir. Coğrafya çalışmasına son birkaç ayda yer verirseniz, sınava çok sayıda eksiklikle girersiniz, bu nedenle haftalık programınızın en az iki gününü coğrafi çalışmaya ayırmanız gerekir.