2023 AYT Edebiyat konu ve soru dağlımlarını sizler için bir listede derledik. İşte 2023 AYT Edebiyat konu ve soru dağılımı...

YKS sınavının ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi konusunu ele alıyoruz. Hangi derslerden sorumlu olduğumuzu bilmek, sınava çalışmaya başlamadan önce yardımcı olur. Bu yazımızda ilk olarak AYT Edebiyat Konuları listesini sizlerle paylaşıyoruz. 40 sorudan oluşan Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 sınavında edebiyat bölümü de yer almaktadır.

AYT Edebiyat Konuları

·      Anlam Bilgisi

·      Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı

·      Dünya Edebiyatı

·      Dil Bilgisi

·      Güzel Sanatlar ve Edebiyat

·      Türk Edebiyatı Dönemleri

·      İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı ve Geçiş Dönemi

·      Halk Edebiyatı

·      Metinlerin Sınıflandırılması

·      Şiir Bilgisi

·      Servet-i Fünun Edebiyatı

Terörist Ahlam Albashır Kimdir? Kaç Yaşında Nereli? Terörist Ahlam Albashır Kimdir? Kaç Yaşında Nereli?

·      Fecr-i Ati Edebiyatı

·      Milli Edebiyat

·      Söz Sanatları

·      Edebi Akımlar

·      Divan Edebiyatı

·      Tanzimat Edebiyatı

deneme_cozme_taktikleri-696x392

AYT’de Kaç tane Edebiyat sorusu var?

AYT sınavında Edebiyat konusundan 24 soru bulunmaktadır.

AYT Edebiyat Nasıl Çalışılır?

AYT Edebiyat sınavı, sözel ve eşit ağırlık puanlarının belirlenmesinde ağırlıklı olarak kullanılan bir sınavdır. Bilgiyi ölçen bir test, karşılaştığımız ve toplamda 24 sorudan oluşan AYT Edebiyat sınavıdır. TYT sınavının aksine, genellikle sadece bilgimizi kullanarak sınavı tamamlamamız gerekir. Yani TYT sınavından farklı olarak sorulardaki içeriği analiz ederek yorum yapmamız istenmemektedir. AYT Edebiyat konularını bir kağıt üzerinde listeleyerek bu dersten ne öğreneceğinizi netleştirin. Konu listesini oluşturduktan sonra ilk edebi konu olan Güzel Sanatlar ve Edebiyat üzerinde çalışmaya başlayın. Bu konuyu inceleyerek alacağınız dersin diğer bilimlerle ilişkisini anlayarak yeni görüşler edinebilirsiniz. Başka bir deyişle, basit olduğuna inandığınız ve sınavda test edilmeyeceğini düşündüğünüz edebi kavramları incelediğinizden emin olun. Çalışırken sadece sınava odaklanmayın. Önemsiz konular bile bakış açınızı değiştirebilir ve tüm çalışmalarınızı etkileyebilir.

Konuları belirtilen sırayla incelemeniz çok önemlidir. Kitaptaki konuları incelerken, dikkatinizi çeken yerleri renkli kalemlerle önemli olarak işaretleyin. Ek olarak, kitabınıza kenar boşluklarına açıklama ekleyebilirsiniz. Bilginin bu şekilde hafızanızda daha kalıcı olarak saklandığını fark edeceksiniz. Akademik eğitiminize devam ederken daha önce görmüş olduğunuz konuları gözden geçirmelisiniz. Daha önce işlediğiniz AYT Edebiyat konularını belirli günlerde tekrarlamak için haftalık ders planınızı değiştirin. Bu konularda bir test olsa bile çözün. Hatalarınızdan dolayı soruları cevaplamak size konu hakkında bilmediklerinizi öğretir.