2023 AYT Fizik konu ve soru dağlımlarını sizler için bir listede derledik. İşte 2023 AYT Fizik konu ve soru dağılımı...

Bu yazı, 2023 YKS'ye hazırlanan adaylar için 2023 AYT Fizik Konularının tam listesini içermektedir. Çok sayıda internet sitesinde çeşitli başlıklar altında verilen 2023 AYT Fizik Konuları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sıralanan konulara göre düzenlenmiştir.

Kurtlar Vadisi Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak? Kurtlar Vadisi Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak?

2023 AYT Fizik Konuları

·      Dalgalar

·      Kütle Merkezi – Tork – Denge

·      Atışlar

·      Basit Makineler

·      Fizik Bilimine Giriş

·      Madde ve Özellikleri

·      Kuvvet ve Hareket

·      Elektrik ve Manyetizma

·      Basınç – Kaldırma Kuvveti

·      İş – Güç – Enerji

·      Isı – Sıcaklık – Genleşme

·      Elektrostatik

·      Düzgün Çembersel Hareket

·      Basit Harmonik Hareket

·      Atom Fiziğine Giriş ve Radyoaktivite

·      Modern Fizik

·      Optik

sinavlar-840x473

AYT Puanını Hesaplamak İçin Kaç Net Gereklidir?

ÖSYM'nin puan hesaplama yönergesine göre AYT (Alan Yeterlilik Testi) puanınızın belirlenebilmesi için TYT sınavından en az 150 puan almış olmanız gerekmektedir. Ayrıca TYT Türkçe ve TYT Matematik sınavlarından birinden en az 0,5 puan almış olmanız gerekmektedir.

AYT Fizik Nasıl Çalışılır?

Toplam 14 AYT fizik dersi sorusu bulunmaktadır. Yüzlerce kişinin tek bir soruyla geçildiği sınavda 14 sorunun bizi nereye götüreceğini gözlemlemek mümkün ve AYT fizik sınav sürecinde çok önemli bir rol oynuyor. AYT fiziği birkaç günde bitirilebilecek bir konu olmadığı için tutarlı ve etkili bir program gereklidir. AYT fizik konularını bilmek, güçlü bir program oluşturmanın ilk adımıdır. Fizik çalışırken her konudaki anahtar kavramları araştırmalısınız. Bir öğretmenle çalışırken, önemli fizik kavramlarını onlardan öğrenin ve not alın. Alanda önemli olan formülleri ve ifadeleri not alarak anladığınızdan emin olun. Bu küçücük notlarda sıralanan formülleri ve önemli ifadeleri sürekli tekrarlarsanız istemeden de olsa ezberleyeceksiniz.

Bir soruya takılırsanız, hala vaktiniz varken bir arkadaşınızdan veya öğretmeninizden size yardım etmesini isteyin. En önemli kısım, bir kez yaptıktan sonra tekrar çözmeniz gerektiğidir. Öğrenme ve anlama bu şekilde mümkün olur. Sorulara hemen cevap verilmemeli, konu aceleye getirilmemelidir. Bir soruyu cevaplayabilir ve bir konuyu iyice inceledikten sonra tam olarak anladığınızı gösterebilirsiniz. Soruları cevaplamaya başlamadan önce AYT fizik sorularına göz atmalısınız. Bunu tamamlayarak soru oluşturma sürecini ve AYT fizik sorularının dağılımını anlayacaksınız.