2023 AYT Kimya konu ve soru dağlımlarını sizler için bir listede derledik. İşte 2023 AYT Kimya konu ve soru dağılımı...

Bu makale 2023 YKS'ye hazırlanan adaylar için 2023 AYT Kimya Konularını içermektedir. Çeşitli başlıklar altında çok sayıda internet sitesinde yer alan 2023 AYT Kimya Konuları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sıralanan konulara göre düzenlenmiştir. YKS sınavının ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi konusunu ele alıyoruz. Bu yazımızda ilk olarak AYT Kimya Konularının listesini sizlerle paylaşıyoruz. 40 sorudan oluşan AYT Fen sınavında Kimya dersinden sorular da yer almaktadır.

2023 AYT Kimya Konuları

·      Kimyasal Hesaplamalar

·      Asit, Baz ve Tuz

·      Tepkimelerde Hız ve Denge

·      Kimya ve Elektrik

·      Maddenin Halleri

·      Kimya Bilimi

Terörist Ahlam Albashır Kimdir? Kaç Yaşında Nereli? Terörist Ahlam Albashır Kimdir? Kaç Yaşında Nereli?

·      Atom ve Periyodik Sistem

·      Karbon Kimyasına Giriş

·      Endüstride ve Canlılarda Enerji

·      Kimya Her Yerde

·      Hayatımızdaki Kimya

·      Modern Atom Teorisi

·      Kimyasal Türler Arası Tepkimeler

·      Gazlar

·      Karışımlar

·      Sıvı Çözeltiler

·      Kimya ve Enerji

lgs-kalem-silgi-040620222343e03c-1

AYT Kimya Nasıl Çalışılır?

Hangi hedefin gerçekleştirilmesi gerekiyorsa, bunun için bir plan oluşturulmalı ve uygulanmalıdır. Öğrenciler YKS'yi geçme niyetiyle YKS'ye hazırlanır. Bir plan veya programın parametreleri dahilinde hareket etmek, sınav başarısı için sadece gerekli değil, aynı zamanda tercih edilir. Plan üzerindeki çalışmalar bu zorunluluk ışığında son derece dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Doğal olarak güçlü bir program tasarlamak için 2020 ve 2021 AYT kimya sorularına bakmalı ve AYT kimya konularının farkında olmalıyız. Fizik ve biyoloji derslerine göre daha az konu, daha az soru türü ve daha az terim olduğundan, bu dersin diğer fen derslerine kıyasla daha kolay öğrenildiğini ve tamamlandığını söyleyebiliriz.

Derse aktif olarak katılırsanız, sık sık not alırsanız, ödevleri bitirirseniz ve stratejik çalışırsanız dersin %70'inin kendi kendine tamamlanacağı çok açıktır. Bir sonraki adım, unutmamak için öğrendiklerinizi gözden geçirmek ve tam olarak ustalaşmadığınız şeyleri öğrenmek için çaba sarf etmektir. Özellikle soru çözmeye çalışırken çeşitli kaynaklardan yararlanarak çeşitli soru türlerine aşina olmalısınız. ÖSYM'nin size sorabileceği her türlü soru hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. AYT derslerini ve soru çözümlerini tamamladıktan sonra zamanınızı en verimli şekilde kullanmak fazlasıyla önem taşımaktadır.