2023 YKS'ye hazırlanan adayların sürekli aradığı 2023 AYT Konuları bu yazımızda. 2023 AYT Konuları MEB müfredatına uygun olarak oluşturulmuştur.

AYT Sınavı Kaç Sorudan Oluşur?

Toplam 160 sorudan oluşan AYT sınavında 9., 10., 11. ve 12. Sınıflardan sorumlusunuz. Sınava giren adaylar, görev alanına giren konuları ele alacaklardır. Örneğin, matematik bölümünde okuyan bir öğrenci, 40'ı fen ve 40'ı matematik olmak üzere 80 sorudan sorumludur. AYT Soruların dağılımı aşağıdaki gibidir.

2022 KPSS Ortaöğretim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2022 KPSS Ortaöğretim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

·      Matematik için 40 soru

·      Fen Bilimleri için 40 soru

·      Edebiyat – Sosyal Bilimler 1 için 40 soru

·      Sosyal Bilimler 2 için 40 soru

2023 AYT Ne Zaman?

AYT Sınavı 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacaktır. Her zamanki gibi sınav saat 10:15'te başlayacaktır.

zamani-verimli-kullanmak-icin-neler-yapilabilir

2023 AYT Kaç Dakika?

AYT sınavı 180 dakika sürer. Toplam 160 sorudan oluşan sınavda 80 sorudan sorumlu olan adaylar için soru başına ortalama 2.30 dakika sürmektedir.

TYT Puanıyla 4 Yıllık Lisans Bölümü Seçilebilir Mi?

Hayır. TYT puanınıza göre 2 yıllık ön lisans programları, açık öğretim bölümleri ve özel yetenek sınavı gerektiren bölümleri seçebilirsiniz.

AYT Sınav Puanım TYT Puanıma Etki Eder Mi?

TYT puanınız, ikinci sınavda ne kadar iyi performans gösterdiğinizden etkilenmez.

AYT Sınavından Hangi Konular Çıkarıldı?

2023 YKS sınavı için AYT oturumunda ele alınmayacak herhangi bir konu henüz resmi olarak teyit edilmemiştir. Mevcut müfredatın tamamından sorumlusunuz.

AYT Nasıl Çalışılır?

Öğrenmeyi hızlandıran şeylerden biri de sayısal dersleri incelemek için kullanılan yöntemlerin doğruluğudur. Çalışma yöntemleri söz konusu olduğunda, matematiğin nasıl çalışıldığı ile diğer sayısal öğretilerin nasıl çalışıldığı arasında bazı farklılıklar vardır. Matematik, geometri, fizik ve kimya sayısal konulardır. Bu öğretileri öğrenirken, sözlü derslerin aksine sadece okumak veya ezberlemek yeterli değildir. Başarılı olmak için önce çalışma programınızı planlamalısınız. Çalışma planınızı oluştururken dersi ve çalışmak istediğiniz konuları göz önünde bulundurursunuz.

Sayısal-Sözel-Eşit Ağırlık ne olursa olsun, dersi kavrayabilmek için önce dersleri çalışmalısınız. Dersleri öğrenmenin önemli bir bileşeni derslere katılmaktır. Bu nedenle AYT derslerinizi dikkatli seçmeli, güvenilir kaynaklardan ve derslerini zevkle okuyacağınız ve anlayacağınız hocalardan yana tercih etmelisiniz. Ek olarak, bir öğretmenin yardımı olmadan sayısal dersleri çalışmak, sözlü dersleri öğrenmekten çok daha zordur.