2023 AYT Tarih konu ve soru dağılımlarını sizler için bir listede derledik. İşte 2023 AYT Tarih konu ve soru dağılımı...

2023 YKS'ye hazırlanan adayların her zaman aradığı 2023 AYT Tarih Konularına bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Çeşitli başlıklar altında çok sayıda internet sitesinde yer alan 2023 AYT Tarih Konuları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sıralanan konulara göre düzenlenmiştir. Takip edebileceğiniz konular aşağıda listelenmiştir. ÖSYM'de her yıl edebiyatla ilgili 24, tarihle ilgili 10 ve coğrafyayla ilgili 6 soru yer almaktadır.

Hangi iki oyuncu sinema filmlerinin hiçbir sahnesinde nikah masasında gelin ve damat olarak birlikte görünmemiştir Hangi iki oyuncu sinema filmlerinin hiçbir sahnesinde nikah masasında gelin ve damat olarak birlikte görünmemiştir

2023 AYT Tarih Konuları

·      Kurtuluş Savaşında Cepheler ve Antlaşmalar

·      Cumhuriyet Dönemi İlke ve İnkılapları

·      Tarih Bilimi

·      İlk ve Orta Çağlarda Türk Dünyası

·      İslam Medeniyetinin Doğuşu

·      İnsanlığın İlk Çağları

·      Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi

·      Osmanlı Merkez Teşkilatlanması

·      Devrimler Çağı

·      Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi

·      Orta Çağ Dünyası

·      Türklerin İslamiyeti Kabulü ve İlk Türk – İslam Devletleri

·      Beylikten Devlete

·      II. Dünya Savaşı

·      Soğuk Savaş Dönemi

·      Yumuşama Dönemi ve Sonrası

·      Küreselleşen Dünya

·      İki Savaş Arası Dönemde Türkiye & Dünya

deneme_cozme_taktikleri-696x392-1

AYT Tarih Nasıl Çalışılır?

AYT Tarih dersi için birçok konuyu ezberlemek gerekiyor. Kaç tane net hedefiniz olduğunu bulmak ilk adımdır. Seçtiğiniz net sayısına göre konular daha sade hale getirilebilir. Yazma çalışmaları tarih dersi hazırlamanın en etkili yöntemidir. Tarih dersinde yazmak, en azından tam olarak ezberleyemediğiniz konulara aşina olmanızı sağlayacaktır çünkü bu kadar bilgiyi kolayca hatırlayamazsınız. Notlarınızı yazmak yerine yatmadan önce okumak, fazla zamanınız yoksa yardımcı olacaktır. Karmaşık olmayan ve anlaşılır bir anlatıma sahip tarihi içerikleri seviyorsanız, kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Örneğin, tarihi en iyi dinleyerek öğreniyorsanız, ders anlatımlı videolar izleyerek çalışabilirsiniz veya okumak herhangi bir şeyi daha iyi anlamanıza yardımcı oluyorsa, güvenilir bir kaynak bularak okuyup notlar alabilirsiniz.

Daha etkili olmak istiyorsanız tercih ettiğiniz öğrenme stili tanımlanmalıdır. Uzun notlar almaktan hoşlanmıyorsanız, önemli bilgileri küçük bir not defterine yazabilir ve yanınızda getirebilirsiniz. Nerede olursanız olun, istediğiniz zaman okuyabilir ve tekrarlayabilirsiniz. Test yılı boyunca tutarlı ve sık çalışmak en zorlu senaryodur. Tarih derslerine çalışırken kısa aralar vermelisiniz çünkü uzun süre yazmaktan veya dinlemekten ister istemez yorulacaksınız. 20 dakikalık bir sınava girin ve 40 dakikalık materyali inceledikten sonra, odaklanmanıza ve fazla sıkılmamanıza yardımcı olması için bir ara verin.