2023 yılında kış nasıl geçecek? nasa kış tahmini 2023

2022 yılının son ayına girerken vatandaşlar 2023 kışının nasıl geçeceğini merak etmeye başladı. okubak.com olarak Meteoroloji ve uzman isimlerin 2023 tahminini araştırdık. 

Özellikle tarımsal açıdan önemli bir yere sahip olan kış ayı bu sene nasıl geçecek? 

yagmur

Yarı Otomatik Araba Nasıl Kullanılır? Vites Değiştirme & Park Etme Yarı Otomatik Araba Nasıl Kullanılır? Vites Değiştirme & Park Etme

Prof. Dr. Orhan Şen'in dediğine göre bu kış 'La Nina yılı olacak"... Bu da az kar yağışı, mevsim normalleri üzerinde sıcaklık anlamına geliyor. La Nina Doğu Pasifik'de deniz yüzey su sıcaklığının azalması ile ortaya çıkıyor. Orhan Şen'in verdiği bilgiye göre La Nina bu sene sonbahar ve kış aylarını etkileyecek. "Bu sene La Nina'lı bir yıl olacak" diyen Orhan Şen, şu bilgileri verdi: -"Sonbaharda kuvvetlenecek ilk baharda zayıflayacak. La Nina Doğu Pasifik de deniz yüzey su sıcaklığının azalması ile ortaya çıkıyor. Bu durum dünyada meteorolojik sistemlerin hareket yönlerinde etkili oluyor. La Nina ve Kuzey Atlantik Salınımı NAO negatif etkisi bu sene dünyada etkili olacak. Bu konuda çalıştırılan önemli yaklaşık 5 numerik modeli analiz edip yorumladım. La Nina'nın direk etkisi özellikle Kuzey Amerika kıtasında görülüyor.

Bu Hafta Havalar Nasıl Olacak? 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan son verilere göre hava sıcaklıkları 3-5 derece arasında düşmesi bekleniyor. Tüm Türkiye'de havalar bu hafta daha da soğuyacak.