2023 TYT Coğrafya konu ve soru dağılımlarını sizler için bir listede derledik. İşte 2023 TYT Coğrafya konu ve soru dağılımı...

YKS sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı Coğrafya Sınavına başlamadan önce sınavda işlenecek konuları bilmek çok önemlidir. 2023 TYT Coğrafya Konuları listesi ve TYT Coğrafya Soru Dağılımı tablosu güncellendi ve artık bu listede sizlere sunuluyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan en güncel müfredat bilgilerinin detaylı analizine ve ÖSYM tarafından yayınlanan sorulara ulaşabilirsiniz. Oluşturduğumuz metinleri ve listeleri dikkatlice okuyarak sınava uygun bir şekilde hazırlanabilir ve TYT Coğrafya Sınavında hangi konuların sorulacağını ve hangi konuları öğrenmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

Güncel bilgiler kullanılarak aşağıdaki 2023 TYT Coğrafya Konuları listesi ve TYT Coğrafya konuları değerli ziyaretçilerimize sunulmuştur. ÖSYM tarafından yayınlanan sorulara ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan mevcut müfredata bakılarak oluşturulmuştur. Sınavda TYT Coğrafya ile ilgili hangi konuların sorumlu olduğunu ve hangi konuların daha önemli olduğunu bunlara bakarak belirleyebilirsiniz.

TYT Sınavında Coğrafya ile İlgili Kaç Soru Var?

20 soruluk TYT Sosyal Bilimler testi coğrafya dersi ile de ilgili sorular içermektedir. Testte coğrafya dersinden 5 adet soru olacaktır.

lgs-sorulari-nasil-olacak-2021-h1622701778-d1678b

TYT Sınavı Coğrafya Dersinden Hangi Konuları Kapsıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM tarafından kamuoyuna açıklanan en son müfredat konularına göre güncellenmiştir. 2023 yılı TYT Coğrafya Konuları listesi aşağıda gösterilmiştir. Bunlar:

·      Bölgeler

·      Uluslararası Ulaşım Hatları

·      Coğrafi Konum

·      Harita Bilgisi

·      Su – Toprak ve Bitkiler

·      Göç

·      Yerleşme

·      Doğa ve İnsan

·      Dünya’nın Şekli ve Hareketleri

Yağmur Uçar Kimdir? Hain Saldırıda Hayatını Kaybetti Yağmur Uçar Kimdir? Hain Saldırıda Hayatını Kaybetti

·      Ekonomik Faaliyetler

·      Çevre ve Toplum

·      Doğal Afetler

·      Nem, Yağış ve Buharlaşma

·      Atmosfer ve Sıcaklık

·      İklimler

·      İç Kuvvetler / Dış Kuvvetler

·      Türkiye’nin Yer Şekilleri

·      Basınç ve Rüzgarlar

·      Nüfus

Yukarıdaki liste adayların Birinci YKS Oturumu Temel Yeterlilik Sınavında karşılaşacakları sorulardır. TYT oturumu toplam 120 soru içerir ve sınav süresi tam tamına 135 dakikadır. Bu sorular temel geometri, matematik, Türkçe, tarih, coğrafya, felsefe, din ve etik ile fizik, kimya ve biyoloji derslerinden alınmıştır. Lisede Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almaktan muaf olan üniversite adaylarının ayrıca sınav kitapçığında bulunan din kültürü soruları yerine felsefe ile ilgili beş soruyu da tamamlamaları gerekmektedir.