2023 TYT Felsefe konu ve soru dağlımlarını sizler için bir listede derledik. İşte 2023 TYT Felsefe konu ve soru dağılımı...

2023 YKS'ye hazırlanan adaylar için 2023 TYT Felsefe Konuları bu yazıda yer almaktadır. MEB müfredatına göre birçok internet sitesinde çeşitli başlıklar altında verilen 2023 TYT Felsefe Konularını düzenledik. Burada listelenen konuları bir liste yaparak çıkarılabilir ve bunları kendi başınıza da takip edebilirsiniz. YKS sınavının ilk bölümü olan Temel Yeterlik Sınavı konusunu ele alıyoruz. Hangi derslerden sorumlu olduğumuzu bilmek, sınava çalışmaya başlamadan önce yardımcı olur. Bu yazımızda ilk olarak TYT Felsefe Konuları listesini sizlerle paylaşıyoruz. 20 soruluk TYT Sosyal Bilimler sınavında felsefe dersi sorusu yer almaktadır. Felsefede ise 5 soru sorulmaktadır.

Önceki yıllarda TYT sınavından çıkan sorular incelendiğinde paragraftaki fikri bulma ve kişi bulma sıkça sorulan sorulardı. Sınav, kişinin temel fikir ve felsefe ilkelerini uygulamadaki yeterliliğini ölçmek için sorular içeriyordu.

Terörist Ahlam Albashır Kimdir? Kaç Yaşında Nereli? Terörist Ahlam Albashır Kimdir? Kaç Yaşında Nereli?

2023 TYT Felsefe Konuları

·      Bilgi Felsefesi

·      Varlık Felsefesi

·      Ahlak Felsefesi

·      Sanat Felsefesi

·      Din Felsefesi

·      Siyaset Felsefesi

·      Bilim Felsefesi

soru-cozme-uygulamalari

TYT Puan Hesaplanması İçin Kaç Net Yapılmalıdır?

YKS, yeni sınav sistemine ilişkin yönergeleri anlatırken, Yükseköğretim Kurum Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da yeni puanlama metodolojisi hakkında açıklamalarda bulundu. TYT puanının hesaplanabilmesi için öğrencinin baraj puanını geçmesi gerekir. Yeni YKS sınav formatı için baraj puanının 150 puan olması kararlaştırıldı. TYT puanlarını hesaplamak için öğrencilerin 150'den fazla baraj puanına ihtiyacı var. Yeni sınav sistemine ilişkin esaslara göre TYT puanlarının belirlenebilmesi için 150 puana ek olarak Türkçe veya Matematik sınavlarından herhangi birinden en az 0,5 net puan almaları gerekmektedir. Bu şartları sağlayan üniversite adaylarına TYT puanı verilir.

Örneğin, TYT sınavına giren bir adayın puanının hesaplanabilmesi için herhangi bir Türkçe veya Matematik sınavından en az 0,5 net alması gerekir. Adayın toplam puan 150'nin üzerinde olması ve Türkçe sınavında 0,5 net, Matematik sınavında 0 net kriterini sağlaması durumunda TYT puanı dikkate alınır. TYT puanı, adayın her ikisi de 150 puanlık eşiği geçmesi gereken Türkçe sınavından 0 net ve matematik sınavından 0,5 net puan alması durumunda da belirlenecek. TYT puanı, iki dersten herhangi birinin net notu en az 0,5 ise hesaplanabilir.