Milyonlarca insanın büyük bir merak içerisinde beklediği 2021 yılı kanlı ay tutulması saat kaçta olacak ve nerelerden görülecek sorusu büyük bir merak içerisinde araştırılıyor. Bu yazımız da sizler için 26 Mayıs Kanlı ay tutulması hakkında merak edilenleri hazırladık... 26 Mayıs Ay tutulması ile ilgili araştırmalar başladı. Güneş, ay ve dünyanın peş peşe dizilmesi ile oluşan 'Kanlı Ay' tutulması 26 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşecek. Kanlı Ay tutulması için tüm gözlerin çevrildiği bu tarihte gökyüzünde görsel bir şölen yaşanacak. Peki, Kanlı Ay tutulması nedir? Kanlı Ay tutulmasını izlerken nelere dikkat edilmeli? İşte tüm merak edilenler...

KANLI AY TUTULMASI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Kanlı Ay tutulması 2021 Mayıs ayının son günlerinde gerçekleşecek. Uzmanlar Kanlı Ay tutulmasıyla ilgili 26 Mayıs Çarşamba gününü 27 Mayıs Perşembe gününe bağlayan gece çıplak gözle izlenebileceğini açıkladı.

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, Dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir. Ay'ın iki döngüsü arasındaki farkları, Ay'ın, Dünya'nın ve Güneş'in Ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar. Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay'ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Bu esnada Dünya'da Güneş'in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay'ın yüzeyine ulaşır. Buna da Bakınız; 26 Mayıs Yılın İlk Ay Tutulması Yay Burcunda!