Erkekler arasında sürekli duyduğumuz cümleler arasında yer alan "Cumaya üç kez üst üste gitmeyen dinden çıkar mı?" sorusu hakkında sizler için araştırma yaptık. Genci yaşlısı bir çok Müslüman her cuma günü cuma namazını eda etmek için camilere akın ediyor. Peki hiç bir mazeret olmadan 3 kez üst üste Cuma namazına gitmeyen kişi dinden çıkar mı?

3 Hafta Cumaya Gitmezsek Ne Olur ?

[caption id="attachment_13045" align="alignnone" width="1200"]cuma namazi1 cuma namazi1[/caption]
  • Cuma namazı akıl baliğ olan sağlıklı erkekler için farzdır. Bu yüzden cuma namazını bilerek kılmayanlar günah işlemiş olurlar.
Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığından şu yanıt verildi:
  • "Cuma namazı, akıllı, ergenlik çağına erişmiş, sağlıklı, hür ve misafir olmayan Müslüman erkeklere farz kılınmıştır. Kadınlar, hürriyeti kısıtlı olanlar, yolcular ve cemaate gelemeyecek kadar mazereti olanlar Cuma namazı kılmakla yükümlü değildirler. Cuma namazını terk edenlere yönelik tehditkâr ifadeler taşıyan hadisler, Cumanın önemini vurgulamak ve mazeretsiz terk edenlerin cezayı hak edeceklerini bildirmek amacını taşırlar.
  • Bu hadislerden bir kısmında Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Birtakım insanlar ya Cuma namazını terk etmeyi bırakırlar yahut da Allah onların kalplerini mühürler, artık gafillerden olurlar.” (Müslim, Cuma, 40); “Her kim önemsemediği için üç Cumayı terk ederse, Allah onun kalbini mühürler.” (Ebû Davûd, Salât, 212). Buna göre, özürsüz olarak Cuma namazını terk eden bir Müslüman büyük günah işlemiş olur. Fakat farziyetini inkâr etmedikçe ve hafife almadıkça; cumayı üç kez terk etmekle nikâhı düşmez."
İlgili İçerikler; İbn Kasım ve Şebramilisi şöyle diyorlar:
  • "Cuma namazına izin vermeyen bir işverenin yanında bir işçinin çalışabilmesi için, muhtaç olması gerekir. Muhtaç olmadığı takdirde cuma namazını kılmayarak yanında çalışması haramdır."
  • Hanefî ulemâsından el-İmam Abu Hafs gibi zevat; "İş verenin izni olmadan, işçinin cuma namazına gitmesi caiz değildir." demişler ise de işçi ve memurun cuma namazına gitmelerine mani olmak büyük bir vebaldir.
Mazeretsiz olarak cuma namazına üst üste üç defa gitmeyenin nikâhı düşer mi? [caption id="attachment_13046" align="alignnone" width="1200"]cuma namazina gitmemek cuma namazina gitmemek[/caption]
  • Cuma namazını terk edenlere yönelik tehditkâr ifadeler taşıyan hadisler, Cumanın önemini vurgulamak ve mazeretsiz terk edenlerin cezayı hak edeceklerini bildirmek amacını taşırlar. Bu hadislerden bir kısmında Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Birtakım insanlar ya Cuma namazını terk etmeyi bırakırlar yahut da Allah onların kalplerini mühürler, artık gafillerden olurlar.” (Müslim, Cuma, 40); “Her kim önemsemediği için üç Cumayı terk ederse, Allah onun kalbini mühürler.” (Ebû Davûd, Salât, 212). Buna göre, özürsüz olarak Cuma namazını terk eden bir Müslüman büyük günah işlemiş olur. Fakat farziyetini inkâr etmedikçe ve hafife almadıkça; cumayı üç kez terk etmekle nikâhı düşmez.