Meclis'in yeniden çalışmaya başlamasıyla birlikte, dezenformasyon yasa tasarısı gündeme geldi. Detaylar birçok kişide merak uyandırdı!

Son yıllarda dezenformasyonun getirdiği toplumsal sorunlar tüm dünyada net izler bırakmıştır. Yanlış bilgilendirmeyle mücadele için oluşturulan yasa tasarısının 4 Ekim'de Meclis'e sunulması bekleniyor. İçeriğinde yanlış bilgi kullanan ve bir nevi manipülasyon aracı görevi gören kara propaganda, yanlış bilgi anlamına gelen “dezenformasyon” teriminin diğer adıdır.

Dezenformasyon yasası, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin üç aylık bir aradan sonra yeniden çalışmaya başlamasıyla ortaya çıktı. Peki, dezenformasyon yasasının şu anki durumu nedir? 4 Ekim 2022 tarihli Dezenformasyonla Mücadele Yasası ne içeriyor?

Dezenformasyon Yasasında Son Durum

4 Ekim Salı günü yapılacak meclis oturumunun dezenformasyon yasa tasarısının tartışılmasını içermesi bekleniyor. Dezenformasyon yasasına ilişkin bilgiler kamuoyuna açıklandığında herkes bilgilendirilecektir.

Mahir Ünal Dezenformasyon Yasasıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "AB Dijital Hizmetler Yasası üzerinde bir uzlaşmaya varılmasını bekliyorduk. Özellikle önemli ağ sağlayıcılarıyla ilgili olarak bu yasa çok tutarlı. Avrupa Birliği Dijital Hizmetler Kanunu'na uygun olarak İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'u 23 Nisan'dan sonra belirtildiği şekilde revize ettik” dedi. Ünal, düzenlemenin gecikmesine yönelik bazı meşru eleştirilerin ortaya çıktığını iddia ederek, "Avrupa Birliği Dijital Hizmetler Kanunu'nda 23 Nisan 2022'ye kadar anlaşmayı bekledik" diye ekledi.

Yağmur Uçar Kimdir? Hain Saldırıda Hayatını Kaybetti Yağmur Uçar Kimdir? Hain Saldırıda Hayatını Kaybetti

Dezenformasyon Aslında Siyaset Üstü Bir Konudur

Kanun Teklifine göre yanlış bilgilendirme hukuka aykırı olacaktır, diyen Ünal, şunları kaydetti:

"Dezenformasyon sorunu siyaseti aşar. Dezenformasyon sadece bir partiyi veya a-b partisini değil, herkesi ilgilendiren bir sorundur. Ne yazık ki henüz dezenformasyonla ilgili ulusal yasaların oluşturulduğu bir yer yok. Örneğin kamu barışı Kurumsal dolandırıcılık ve dezenformasyon İnsanlara yanlış bilgi yaymanın suçu nedir Kendi algoritmasının geliştirilmesi, yasama süreci ve gerekli siber hukuk kuralları diye eklenebilir.”

“Bu konuda şu anda çeşitli tarafların görüşleri dikkate alınarak dezenformasyon konusunda tam bir toplumsal mutabakatın geliştirilmesi elzemdir. Çünkü yanlış bilgi yaymak sadece cezalarla durdurulamaz. Aynı zamanda, gerçeğin inkarına karşı direniş, sosyal medya okuryazarlığı, medya okuryazarlığı, yüksek farkındalık ve gerçeğe bağlılık da dahil olmak üzere güçlü bir sosyal uzlaşma çağrısında bulunuluyor.”