Kaynaklara göre, Schengen ve ABD'ye yönelik Türkiye vize başvuruları son zamanlarda çok sayıda ret aldı. Bunun birtakım nedenleri olabilir.

Kurtlar Vadisi Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak? Kurtlar Vadisi Yeni Sezon Ne Zaman Başlayacak?

Uygulama hatalarının da önemli bir etkisi vardır. Vize başvurunuzun reddedilme olasılığını azaltmak için yapmanız gerekenler açıklandı. Bir seyahat acentesi yöneticisi olan Ali Tekin, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, vize başvuru sürecinde yapılan bazı hataların buna sebep olabileceğini belirtti. Ayrıca vize başvurusu yaparken akılda tutulması gereken temel faktörleri de sıraladı. Bu faktörlere dikkat ederek; vize başvuru aşamalarını daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Bu haber vize almayı düşünenlerin çok işine yarayacak!

Gelir Durumu

Gelir durumunuz bankaya para yatırmak ve başvurmak sorunu çözmez; reddedilme nedenlerinden biri de paranın son anda banka hesabına yatırılmasıdır; sabit bir bakiye yoksa hesaba para giriş çıkışları, vize almak için son anda yatırılan yüklü miktardaki paralar dikkat çekiyor ve bu paranın vize amaçlı kullanılmadığı, kişinin nakit sıkıntısı içinde olduğu izlenimi uyandırıyor ve dolayısıyla yatırım yapılır. Ayrıca işin içinde ne kadar para olursa olsun, başka bir kişi veya kuruluştan geliyorsa hiçbir geçerliliği ve önemi yoktur.

Hesabınız aktif değilse, bir süre aktif hale getirmek için küçük bir miktar yatırmanız, ardından hesabın aktif kalması için bir para yatırma ve çek yapmanız ve son olarak bir ekstre almanız gerekir.

amerika-vize-muaf-610x305

Maaş Durumu

Bu, özellikle ilk kez vize başvurusu yapan kişiler için, başvuru sahibi sigortalıysa ve maaşları asgari ücrette veya ona yakınsa sorun yaratır. Asgari gelirin düşük olması nedeniyle, asgari ücret alan birinin tatile parası yetmiyor. Hesaplama yapmak için kişinin ücreti döviz kuruna bölünür. Asgari ücretin üzerinde maaş alan kişilerin vize başvurusu yapmadan önce işverenlerinden maaş mektubu almaları gerekmektedir.

Ziyaret Amacı ve Seyahat Planı

Yurtdışına ilk kez seyahat edecek veya potansiyel turist konumunda olmayan ve sık seyahat etmeyen adayların, mevcut durum nedeniyle vize alırken bir akrabasına gitmeleri ve orada kalmaları gerekmektedir. Ailenizden geçerli vizesi veya yeşil pasaportu olan bir arkadaşınızla seyahat etmek, sadece ziyaret ediyorsanız, yalnız seyahat ediyormuş gibi başvurmaktan daha iyidir. Yalnız seyahat eden ve yurtdışında kalmayı planlayan genç yetişkinlerin konsolosluğun bu profil tanımını karşılaması daha olasıdır.