Güzel SözlerSözler

Adalet ile İlgili Sözler; Hz. Ömer’in Adalet ile İlgili Sözleri

Adaleti ile bilinen Hz. Ömer’e (R.a.) ait olan en anlamlı sözleri her zaman olduğu gibi yine sizler için bir araya getirdik. Bu yazımız da adalet ile ilgili hadisleri, atasözlerini bulabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden gönderme yapmak için ya da güzel bir fotoğrafın altına paylaşabilmek için adalet ile ilgili bu sözleri kesinlikle kullanabilirsiniz.

Toplumun bir arada olabilmesi için en önemli şartlardan bir tanesi olan adalet ile ilgili bir çok söz bulunmaktadır. Bunların başında Hz. Ömer’e (R.a.) ait olanlar ise en önemlileri olarak ön plana çıkıyor. Bunların dışında Atalarımızdan bizlere miras olarak kalan adalet ile ilgili atasözleri, Peygamber Efendimiz (SAV) tarafından söylenen adalet sözleri ve daha fazlası her zaman olduğu gibi sizler için sitemizde yerini aldı.

Hz. Ömer Sözleri
Hz. Ömer’in adalet ile ilgili sözleri

Hz. Ömer’in (R.a.) Adalet ile İlgili Sözleri;

Cesaret ve adaleti ile bilinen Hz. Ömer’in sözlerini sizler için bu yazımız da topladık. Aşağıda ki adalet ile ilgili olan sözleri tamamı Hz. Ömer’e aittir.

1. Dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz.
2. Ölçünüz daima Allah rızası olsun.
3. İşlerinde de Allah’tan korkanlarla istişare et.
4. Doğruluk her ne kadar seni öldürse bile ondan ayrılma.
5. Dünyaya az meylet ki hür yaşayasın.
6. Çok konuşan çok yanılır. Çok gülenin heybeti ve hayası azalır.
7. Bir kimse her kimle şakalaşırsa, onun gözünde küçülür ve heybetsiz olur.
8. Kabirlerde huşu içinde ol.
9. Güvenilmeyen arkadaşından sakın.
10. İbadet anında tevazu içinde ol.

Hz. Ömer (R.A.) tarafından en anlamlı adalet sözlerini sizler için topladık. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden bu güzel sözleri her zaman paylaşabilirsiniz. En güzel adalet sözleri burada sizlerle.

Hz. Ömer


Adalet ile İlgili En Manidar Sözler;

Adalet ile ilgili sözler

“Herhangi bir yerde yaşanan adaletsizlik, her yerde adalet için bir tehdittir.”
“Adaletin reddedildiği, yoksulluğun dayatıldığı, cehaletin hüküm sürdüğü ve herhangi bir sınıfın toplumun onları ezmek, soymak ve aşağılamak için organize bir komplo olduğunu hissettirildiği yerlerde, ne kişiler ne de mülk güvende olacaktır.”
“Hakikat ve adalet meselelerinde büyük ve küçük sorunlar arasında hiçbir fark yoktur, çünkü insanlara muameleyle ilgili konular hep aynıdır.”
“Ölüler adalet için haykıramaz. Bunu onlar için yapmak yaşayanların görevidir.”
“Adaletsizliği önlemekte güçsüz olduğumuz zamanlar olabilir, ancak asla protesto etmekte başarısız olduğumuz bir zaman olmamalıdır.”
“Şiddetle sosyal adalet sağlanamaz. Şiddet, yaratmayı amaçladığı şeyi öldürür.”

Adalet Sözleri

“Adalet vicdandır, kişisel bir vicdan değil, tüm insanlığın vicdanıdır.”
“Her insan kendi gözünde masum olduğu için adalet, suç işleyen taraf için her zaman şiddetlidir.”
“Barış, savaşın olmaması değil, adaletin varlığıdır.”
“Adaletin temeli iyi niyettir. ”
“Aşırı adalet genellikle adaletsizliktir.”


Adalet ile İlgili Hadisler;

Adalet İle İlgili Hadisler

“Ey insanlar dikkat ediniz! Rabbiniz tektir. Arabın, Arab olmayana, Arab olmayanın Arab’a, siyahın kırmızıya, kırmızının siyaha, takvadan öte, hiçbir üstünlüğü yoktur. şüphesiz Allah Teala katında en üstününüz, Allah Teala’dan en çok korkanınızdır.” Müsned-i Ahmed b. Hanbel, 5/411

“Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allah’ın kulları kardeşler olunuz.”

“Aynen iki elin parmakları gibi, insanlar da birbirine eşittir. Hiç kimse, kimse üzerinde hak iddia edemez. Siz kardeşsiniz.”

“Bir saat veya bir gün adaletle hükmetmek, bir sene veya altmış sene nafile ibadet’ten hayırlıdır.” el-Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, II, 58, 1721


Peygamber Efendimiz’in Adalet Konusunda Örnek Alabileceğimiz Hayatından Örnekler;

Allah Rasûlü mübarek hayatı boyunca, toplumda adaleti hâkim kılmak için mücadele etmiş, gerek Müslümanlar gerekse gayrimüslimler arasındaki muamele ve hükümlerde adaletin en güzel örneklerini vermiş, adaleti temel hakların ve özgürlüklerin korunması, toplumsal huzurun ve barışın sağlanmasının teminatı olarak görmüştür.

“Bir gün Mahzunoğulları kabilesinden Fatıma adında asil bir kadın hırsızlık yapmıştı. O kadının cezalandırmaması için ashabdan Hz. Üsame b. Zeyd’i Peygamberimize gönderdiler. Bu duruma çok kızan ve üzülen Hz. Peygamber şöyle buyurdu: “Nasıl oluyor da bazı kimseler, Allah’ın kanunu karşısında aracı olmaya kalkışıyor. Sizden öncekilerin mahvolmasının sebebi şudur: İçlerinden asil, ileri gelen birisi hırsızlık yapınca, onu serbest bırakıyor, zayıf ve fakir bir kimse hırsızlık yapınca, onu cezalandırıyorlardı. Allah’a yemin ederim ki Muhammed’in kızı Fatıma hırsızlık yapsaydı, onun da cezasını verirdim.”

Görüldüğü üzere, Hz. Peygamber, adalet konusunda aracı olmak isteyenleri çok yakını da olsa sert bir şekilde reddetmiş, suçluya layık olduğu cezasını vermekte en ufak bir tereddüt göstermemiştir. Zira adalet ortadan kalkarsa, insan hayatına değer verecek bir şey kalmaz. “Allah, insanlar arasında hüküm verdiğiniz zaman, adaletle hükmetmenizi emreder” (Nisa, 58) ilahi emrinin hikmeti gayet açıktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu