Sağlıklı her kadının ayda 1 kez yaşadığı adet dönemleri bazılarında oldukça ağrılı oluyor. Bu ağrılar kadınları günlük işlerini ve  rutinlerini yapamayacak hale getirebiliyor. Yaşanan adet kanaması rahim duvarının döllenme olmaması sonucu dışarı atımı ile oluşur. Rahim bir kas dokusudur bu dokunun içindeki yumuşak duvar atılırken çeşitli kasılmalar meydana gelir. Kasılmaların şiddeti yüksekse adet krampları ve sancıları da o kadar şiddetli oluyor. Her iki kadından birinin bu sancılarla karşılaştığı bilinse bile ağrınızın şiddeti artıyor yada adet dönemlerinizde değişiklikler görüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu ağrılar çeşitli kistlerin yada daha farklı sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir.

Kimler daha şiddetli adet görme riski altındadır?

Adet döneminde düzenli olarak yoğun sancı çeken kadınlar ay içerisinde ayak, bacak ve bel gibi uzuvlarını üşütmemeye özen göstermelidir. Bu durum sancılarınızı daha artırabilir. Sigara içen bireylerde ağrının daha şiddetli olduğu bilinir ayrıca 20-30 yaş aralığında adet sancıları artarak devam eder bu nedenle yoğun ağrıları genellikle bu yaş grubundaki kadınlar yaşar. Adet kanaması çok olan kadınları sancılarıda yoğun olur. Bunun yanı sıra kullanılan ilaçlar, hormonlar vb sebeplerle adet düzeniniz bozulduğunda gelecek ay karşılaştığınız adet sancısının yoğun olmasıda olasıdır. Bu nedenle hormonlarınızı etkileyen ilaç kullanımlarından kaçınmalısınız bu ilaçlar aynı zamanda vücut şişkinliğinede sebep olur. Adet Sancısı

Adet Sancılarını Azaltmak İçin :

Adet dönemini çok sancılı geçiren fakat hormonların etkilenmemesi için ilaç kullanmak istemeyen kadınlar ağrılı adet dönemi için bitkisel çözümler ararlar. Eğer adet döneminizde bütün gününüzü etkileyen ağrıları yaşamak istemiyorsanız şifalı bitkilerden yararlanabilirsiniz. Kırmızı meyve çayları, papatya çayı, rezene çayı , nane limon, fesleğen , maydonoz gibi bitkiler bunlardan birkaçıdır. Gece uyumadan önce tarçınlı ılık süt içmek kalsiyumun etkisi ile krampları önler, rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Günde 2,5-3 litre su tüketimi özellikle adet döneminde çok önemlidir, su içmek şişkinlik etkisini azaltır. Bitter çikolata regl dönemi vücudumuzda magnezyum kaybına sebep olur bu nedenle zararlı şeker ve kafeinlerden uzak durup  %70 oranında kakao içeren bu çikolatayı yemek kaybettiğiniz minerali geri kazanmanızı sağlarken tatlı krizinize baskılar. Sıcak uygulama regl dönemlerinde çok önemlidir. Regl döneminde kadınların genellikle vücut ısıları düşer ve üşürler sıcak banyo, karın üzerine ısıtılmış havlu uygulaması veya sıcak su torbası hem ısıtır hemde kaslarınızı hafifletip ağrıyı azaltır. Pilates, meditasyon, yoga gibi uygulamalar kasların gevşemesini sağlar ayrıca mümkünde adet döneminizin ilk gününü kendinize ayırarak bol bol uyumanız size iyi gelerek ağrı kontrolü açısından daha faydalı olabilir.