1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Aft Neden Çıkar ve Nasıl Geçer ? Aft Hastalığı Bulaşıcı mıdır ?

Aft Neden Çıkar ve Nasıl Geçer ? Aft Hastalığı Bulaşıcı mıdır ?

Aftöz ülser, ortası beyaz kenarları kırmızı düğme şeklinde genellikle ağız içinde veya çevresinde oluşmuş ağrılı yaralara denir. Çoğunlukla ağızda dil, diş eti, dudak, yanak, damak gibi hassas bölgelerde görülür ve kişinin yemek yemesini, bir şeyler içmesini zorlaştırır. İnsanlarda sıklıkla görülen ağız enfeksiyonlarından biridir.

Genellikle bağışıklık sisteminizin zayıfladığı, yetersiz vitamin ve mineral ile beslendiğiniz dönemlerde yada ergenlikte hormonal faktörler ve afta neden olabilmektedir. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Kadınlarda daha yaygın olarak görülür. İltihaplı bir doku ile çevrili olan aft yaraları temizliğine dikkat edildiği sürece kısa zamanda kendiliğinden geçer. Ancak sıcaktan baharatlı yiyeceklerden korumazsanız iyileşmesi 1.5 ayı bulabilir.

Aftlar boyutlarına göre 2 çeşittir;  yarım santimden küçük olanlara minor aft, yarım santimden büyük olanlara ise majör aft denir. Minörlerin kendiliğinden 10 gün içinde geçmesi beklenir. Majör olanlar daha ağrılı olabiliyor ve iyileşmesi uzun sürüyor. Yılda 3 den fazla sıklıkla vücudunuzda aft çıkıyorsa sebebini bulmak için hekime danışmalısınız.

aft nedir

Aft Nedenleri Nelerdir?

Aftın vücutta neden çıktığı kesin olarak bilinmesede vücudun bu tarz şeyleri üretmesi bazı dönemlerde sıklaşır bunlar genellikle ;

Düşük bağışıklık sistemi ve vücut direncinin dönemsel düşmesi, stres, depresyon ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıkların oluşması, hormonal bozukluklar ve değişikliklerin yaşanması, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkların yoğun şekilde kullanılması, behçet hastalığ ve çölyak hastalığı yada demir, folik asit ve B12 vitamin vücuttaki eksikliği, sert diş fırçalama sonucu diş eti tahribatı, aşırı sıcak yada asidik baharatlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi sonrası olarak sıralanabilir.

Aft Belirtileri Nelerdir?

Dilde ve ağzın arkası ile yumuşak damakta görülen şiddetli ağrı ve yaralar,

Yara öncesinde karıncalanma ve sızlama hissiyatı,

Ağız açmada zorluk yaşanabilir.

Kenarları kırmızı renkli olan, beyaz, gri ve sarı renkli yuvarlak şekilli yaralar,

Nadirde olsa ateş, yorgunluk ve fiziksel halsizlik görülmesi de muhtemeldir.

Konuşurken hissedilen ve daha da artan ağız içinde ağrı,

Ağzın dış kısmına kadar yayılabilen yaralar,

Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? Aft Nasıl Geçer?

Küçük aftlar herhangi bir ilaç ve tedavi uygulanmasa bile kendi temizliğinize ve alışkanlıklarınıza dikkat ettiğiniz sürece genellikle 5 ila 10 gün arasında kendiliğinden iyileşmektedir. Hekim önerdiği ilaç ile çoğu zaman ağrıyı kontrol altında tutmayı ve  iyileşmeyi hızlandırmayı amaçlar. Kullandığınız ilaçlar aftın bir daha çıkmamasını sağlamaz sadece iyileşmesini hızlandırır.

Aftınızın derecesine göre anestezik, antiseptik, anti-inflamatuar topical tedaviler hekimler tarafından önerilir. Topikal tedaviler neticesinde istenen yanıt alınamazsa veya majör ülserlerde tablet veya enjeksiyon formunda sistemik tedaviler ile devam edilebilir.  Aft tedavisine başlanıldıktan sonra birkaç gün içinde ağrıda azalma ve devamında yaranın boyutlarında küçülme olmalıdır.

Ağrıları doğal yollarla azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için yapmanız gerekenler şunlardır ;

Aşırı sıcak, asidik, baharatlı ve sert kabuklu gıdalardan uzak durmalısınız.

Ağız içi temizliğine ve bakımına özen göstermelisiniz.

Yarım bardak suya yarım çay kaşığı tuz ilaveli karışımla günde 3 kez gargara yapılabilir. Bu yöntem ağrılarınıza iyi gelir.

Bir kaşık sumağı bir bardak ılık suya ekleyip karıştırınız. Bu karışımla ağzınızı çalkalayınız. Sumak yaradaki enfeksiyonu azaltırken, ağız içindeki virüsleri de temizler.

Uyku düzeninize ve dengeli vitaminli beslenmeye özen gösterin.

Yorum Yap

Yorum Yap