1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ağız Duşu Nedir, Ne İşe Yarar? Ağız Duşu Nasıl Kullanılır ?

Ağız Duşu Nedir, Ne İşe Yarar? Ağız Duşu Nasıl Kullanılır ?

Ağız duşu cihazı ilk olarak 1966 senesinde piyasaya sürülmüştür. Diş ve diş eti sağlığını korumak , diş plağını ve zararlı bakterileri temizlemek amacıyla üretilmiştir.

Dişteki plak oluşumları diş eti altındaki 6mm kadar derinliğe kadar inebilmektedir. Buda gösteriyor ki profesyonel cihazlardan yardım almadan bu alanları diş fırçası ve diş ipi ile temizlemek mümkün değildir. Yapılan çalışmalarda ortalama 14 günlük düzenli ağız duşu kullanımının plak eksikliğine ve diş eti iltihaplanması, diş eti kanamalarında azalmasını sağlamıştır. Plak tabakasını kaldırmadan, ağış duşu plağın içindeki bakteri tabakasına, plağın kalınlığına etki etmektedir, bu da ağızdaki aktif bakteri florasının baskılanıp değişmesine yol açmaktadır, sonuç olarak da ağız genelindeki zararlı bakterilerin ve rahatsızlıkların baskılanmasında büyük bir rol oynamaktadır.

Ağız Duşu Nasıl Kullanılır?

Ağız duşu cihazının kullanımı oldukça basittir. Günlük yaşantımızda beslenme sırasında yemek artıklarının dişler arasında kalması normaldir. Özellikle diş araları da açıklık az olan kişilerde bu yemek artıklarının temizlenmesi zordur. Ağızda artıkların temizlenmesinde kürdan gibi tahriş edici ürünler dişinize ve diş etinize zarar verir kullanılması önerilmez. Ağız duşu sayesinde bu temizlik rahatlıkla yapılır;

Ağız duşu kullanılırken ilk olarak su haznesine, ılık yada soğuk su doldurulur, isteğe göre tatlandırmak amaçlı ağız çalkalama suyu da konulabilir. Ardından ağız duşuna uygun olan başlık takılır ve çalıştırılır. Ağız duşu su ve havayı aynı anda basınçlı şekilde püskürterek diş aralarını ve ağzı temizler. İşlemi yaparken bütün diş aralarına birer kez atlamadan yapmaya özen göstermelisiniz.

Ağız duşları genellikle birkaç başlıkla beraber satılıyor böylece tek cihazı aile olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca 360 derece dönme özelliğine sahip olan ağız duşu kullanım açısından oldukça ergonomik üretilmiştir. İmplant sonrası protezleri, kronları, köprüleri olan ya da tel tedavisi görenler ile dişlerinin dizimi sık olanlar diş doktorlarından da diş duşunu nasıl kullanacaklarını detaylı şekilde öğrenebilirler.

Yorum Yap

Yorum Yap