1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir, Aile Hekimliği Değiştirme Yöntemleri

Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir, Aile Hekimliği Değiştirme Yöntemleri

Bir çok vatandaş tarafından merak edilen sorulardan bir tanesi olan Aile Hekimi değiştirme süreci hakkında ki merak ettiklerinizi bu yazımız da sizler için hazırladık. Aile hekimliği nasıl değiştirilir, e nabız üzerinde aile hekimliği değiştir mi sorusunun yanıtı sizlerle.  İşte aile hekimliği değiştirme yöntemleri…

2011 senesinde bu güne dek ülkemizde yaygın şekilde uygulanmaya başlanan aile hekimliği koruyucu bir şekilde sağlık hizmeti alabilmesini sağlıyor. Aile hekimliği uygulamasında kişilerin ikamet adresleri esas alındığı için taşınma sonrasında ya da farklı sebeplerden ötürü değiştirmek istediğinizde başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu işlemi elektronik ortamda gerçekleştirebiliyor, yeni aile hekimlerini il, ilçe ve birime göre ayarlanabiliyor. Sağlık Bakanlığının bir çok hizmetini dijital ortama aktarması ile beraber, vatandaşların sağlık ile ilgili yapacağı işlemlere yönelik olan süreçlerin bir çoğu elektronik ortamda halledilebilir duruma geldi.

– Aile hekimliğini e devlet web sayfası üzerinden değiştirebilir,

-E-nabız üzerinden,

-Sağlık ocağından aile hekimliği değiştirmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

İNTERNET ÜZERİNDEN AİLE HEKİMİ DEĞİŞİKLİĞİ ;

Vatandaşlar, e-devlet şifreleri aracılığıyla birçok sorunun cevabını kolaylıkla bulabilme imkanına sahip. ALO 182 MHRS çağrı merkezini arayarak aile hekiminizi kolay bir şekilde değiştirme talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca aile hekimliğini değiştirmek isterseniz MHRS’ye e-Devlet şifreniz internetten değiştirme talebinde de bulunabilirsiniz. Bunun için e devlet sistemine giriş yaparak ekrandaki arama çubuğuna “aile hekimi değiştirme” yazarak ilerleyebilirsiniz.

aile hekimi nasıl değiştirilir

Aile hekimi değişikliği yapmak için ilk olarak il ve ilçe seçimi yapmanız gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra İl ve ilçede görev yapan aile hekimlerinin listesi önünüze gelecek.

aile hekimi nasıl değiştirilir

Kırmızı ile belirtilmiş aile hekimlerinin hasta kapasitesinin dolu olduğu anlamına geliyor. Bu yüzden dolu olduğu için yalnızca yeşil ve sarı ile işaretlenmiş olan aile hekimleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bu işlemler haricinde herhangi bir aile hekimi değiştirme formu ya da aile hekimi değiştirme dilekçesi doldurmanız gerekmiyor.

E-NABIZ İLE AİLE HEKİMİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Aile hekimi değiştirme işlemini online olarak E-Devlet sistemi üzerinden, E-Nabız sistemine giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Aile hekimi değiştirme işlemi için olarak nabız sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Nabız sistemine https://enabiz.gov.tr/ adresi üzerinden giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra, “Aile Hekimi Değiştir” seçeneğini tıklamanız gerekiyor.

Bir diğer değiştirme yöntemi de sağlık ocağından alacağınız başvuru formunu doldurmak olacaktır. Başvuru formunu doldurduktan sonra sağlık ocağında yetkili kişilere teslim etmeniz halinde aile hekimi değiştirme işleminiz yapılır.

AİLE HEKİMİ DEĞİŞTİRME ŞARTLARI NELERDİR ?

Bir aile hekiminin 4.000’den fazla hastası varsa o aile hekimine geçiş sağlamak mümkün değildir. Her bir bireyin son 3 ay içerisinde aile hekimleri arasında sadece 1 kez geçiş yapabilme hakkı bulunuyor.

Herhangi bir aile hekiminden bir diğerine geçiş her ayın 5’i ile 21’i arasında yapılması durumunda geçiş işlemi bir sonraki gün itibariyle tamamlanır, her ayın 21’inden sonra yapılan geçişler ise ancak gelecek ayın 5’i itibariyle aktif hale getirilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap