1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır ?

Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır ?

Aloe Vera Bakımı

Aloe vera bitkisinin sağlığımıza ve cildimize çok faydalı olduğu biliniyor. Bunlardan bazıları vücudun detoksuna yardımcı olmasıdır.  Dünya çapında tıbbi olarak kullanılan en önemli bitkiler arasında yer alan aloe vera, anti-enflamatuar, antibakteriyel özellikleri ve yara iyileştirici özelliklerede sahip. Sıklıkla insanlar evde besledikleri bu bitkiden karışımlar yaparak cilt maskesi yapabiliyor ve bitkiden ciltleri içinde çokça faydalanıyorlar. Bu nedenle aleo vera son zamanlarda çok merak edilen bir bitki haline gelmiştir.

Aloe vera bitkileri tropik bir bitkidir, fakat çeşitli iklimlerde sıklıkla ev bitkisi olarak yetiştirebilmektedir. Genellikle bakımı zor olarak bilinen bu bitki aslında temel prensipleri bildikten sonra kolaydır. Göstereceğiniz biraz çabayla, aloe veranın  yıllarca hayatta kalmasını sağlayabilirsiniz.

Buna da Bakınız: Aloe Vera Yenir mi ? Aloe Vera Jeli Yemenin Fayda ve Zararları!

aloe vera


Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır ?

Aloe verayı güneşli bir yere koymalısınız.

Aloe verayı evinizin güneş alan bir penceresine koyabilirsiniz ancak doğrudan güneşin gelmemesine dikkat edin. Çünkü aloe vera doğrudan güneş almayan yerlerde açar. Yaz aylarında bitkinizi dışarı koyabilirsiniz ancak soğuk olması durumunda içeri almalısınız çünkü aloe veranın % 95i sudan oluşur ve donabilir.

Sulama yaparken dikkat etmelisiniz.

Aloe bitkileri fazla suya ihtiyaç duymazlar, sularken yavaş ve derinden sulama yapmalısınız. Aloeyi yüzeyin en az 5 cm altı kuruyana kadar sulamayın. Evde bakılan aloeyı çoğu zaman her hafta bir kez ve kışın ayda iki kez sulaman gerekecektir. Aloe çok sulandığında, kökler çürümeye başlar ve ölür . Eğer sulama zamanı olup olmadığından emin değilsen fazladan birkaç gün beklemek daha iyidir. Bitkileri soğuk aylarda daha az, sıcak aylarda daha fazla sulayın.

Aloeyi büyüme mevsimi boyunca gübrelemelisin.

Aloenin büyüme mevsimi Nisan’dan Eylül’e kadardır bu aylarda bitkiniz hızlıca büyüyecektir. Bu aylarda iki kez biraz gübre vererek büyümeyi destekleyebilirsiniz.

Böceklere dikkat etmelisin .

Unlu bitler aloe bitkisini severler bunun gibi  olan birkaç haşere türü daha vardır. Bu böcekler  kahverengi veya bronzdur ve aloe bitkilerinden bitki özü emmeyi severler. Bu tarz böcekleri engellemek için bitkinin üzerine doğal, zehirsiz bir haşere ilacı kullanın.

Aloe verayı ciltte kullanırken ;

*Çeşit yanıklara hızlı bir rahatlama sağladığından aloe bitkilerinin etrafta bulunması çok işimize yarayabilir. Eğer güneş altında bir günün sonunda cildinizde güneş yanığı oluşmuşsa, olgun bir aloe yaprağı koparıp içinden çıkan jeli yanan yere veya yaprağı keserek aç ve jeli yanığının üzerine yerleştir. Yaprağı koparttığın bölge sertleşir fakat bitkine bir şey olmaz.

*Koparılmış bir yaprağı buzdolabına koyarsanız sonrasında güneş yanığını bununla ovarak rahatlama sağlayabilirisiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

*Cildin yüzeyinin altındaki açık cilde ya da yara üzerinde aloe kullanma. Yalnızca yüzeysel yanıklarda kullan. Büyük bir yanığın varsa, onun yerine bir doktora görün.

*Eğer kedilerin varsa, aloe vera bitkini ısırmalarına engel olduğundan emin ol!

Yorum Yap

Yorum Yap