1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Aloe Vera Yenir mi ? Aloe Vera Jeli Yemenin Fayda ve Zararları!

Aloe Vera Yenir mi ? Aloe Vera Jeli Yemenin Fayda ve Zararları!

Aloe vera topraksız yaşayabildiği ve çiçek açabildiği için genellikle “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırılır. 400’den fazla aloe türü ile birlikte Asphodelaceae ailesinin bir üyesidir .

Aloe vera geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılmaktadır ve araştırmalar onu çeşitli sağlık yararlarına da kanıtlamıştır. Örneğin, güneş yanıklarını tedavi etmek, diş plağı ile savaşmak ve kan şekeri seviyelerini düşürmek için kullanılır.

Ek olarak, aloe vera vitaminler, mineraller, enzimler, amino asitler, yağ asitleri ve polisakkaritler içerir. Peki Aloe Vera yemek zararlı mıdır, Aloe Vera yenir mi sorusunu cevabını sizler için hazırladık…

aloe vera yemek

İlgili İçerik; Aloe Vera Shot Ne İşe Yarar, Aloe Vera Shot Nasıl Kullanılır?


Aloe Vera Yemek Güvenli midir ?

Aloe vera yaprakları 3 kısımdan oluşur: Deri, jel ve lateks. En çok sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan jelleri ile tanınırlar. Çoğu insan jeli cildine uygularken, doğru hazırlandığında yemek de güvenlidir.

Aloe vera jeli temiz, ferahlatıcı bir tada sahiptir ve smoothie gibi çeşitli tariflere eklenebilir.

Jeli hazırlamak için aloe vera yaprağının üstünden ve yanından sivri uçlu kenarları kesin. Daha sonra, cildi düz tarafından dilimleyin, berrak jeli çıkarın ve küçük küpler halinde doğrayın. Tüm kir ve kalıntılarını gidermek için jel küplerini iyice yıkadığınızdan emin olun. Lateks kalıntısı jele hoş olmayan acı bir tat verebilir.

Lateks, deri ile yaprağın jeli arasında ince bir sarı sıvı tabakasıdır. Aloin gibi güçlü müshil özelliklere sahip bileşikler içerir. Çok fazla lateks yemek ciddi ve potansiyel olarak ölümcül yan etkilere sahip olabilir.

Bunların aksine, aloe vera kabuğunun yenmesi genellikle güvenlidir. Hafif bir tada ve gevrek bir dokuya sahiptir, yaz salatalarınıza çeşitlilik katmak için mükemmeldir.

Hazırlamak için dikenli kenarları bitkinin üstünden ve bitkinin yanından kesin ve düz tarafından deriyi dilimleyin. Çiğnemenin çok zor olduğunu düşünüyorsanız, yemeden önce 10-20 dakika suda bekletebilirsiniz.

Dikkat: Aloe vera bitkisinden yaprak seçmek çok önemlidir, çünkü bunlar zehirli olabilir ve bu nedenle insan tüketimi için uygun olmayabilir.


Aloe Vera Cilt Bakım Jeli Yemekten Kaçının!

Aloe vera cilt bakım jelleri ve ürünleri yenmeye yönelik değildir.

Bunun yerine, güneş yanıklarını yatıştırmaya, iltihaplanmayı azaltmaya, nemlendirmeye, kaşıntıyı gidermeye ve çeşitli diğer cilt sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olmak için üretilirler .

Aloe Vera Yemenin Faydaları Nelerdir ?

Yapraktan aloe vera jeli tüketmek, potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Bitkinin diğer kısımları da faydalarla bağlantılı.

İşte aloe vera yemenin bazı potansiyel faydaları:

#1; Kan şekeri seviyelerini düşürebilir,
#2; Enflamatuar sinyalleri baskılayabilir,
#3; Diş plağını azaltır: Ağız çalkalama suyu olarak kullanılırsa, aloe vera suyu diş plağı oluşumunu azaltmada normal gargara kadar etkili olabilir,
#4; Hafızayı Güçlendirir,
#5; Antioksidanlar açısından zengindir.


Aloe Vera Yemenin Olası Yan Etkileri;

Yaprağın içinde bulunan sarı bir madde olan aloe vera lateksi yemek potansiyel risklere sahiptir.

Uzun süreli aloe vera lateks tüketimi, mide krampları, böbrek sorunları, düzensiz kalp atışı ve kas zayıflığı gibi yan etkiler gösterebilir.

Hamile kadınlar, düşüklere neden olabilecek uterus kasılmalarını uyarabileceğinden lateksi yemekten kaçınmalıdır

Lateks dışında, aloe vera jeli, ilaçlardan kaynaklanan potansiyel yan etkileri kötüleştirebileceğinden, diyabet, kalp veya böbrek ilaçları alan kişiler için tavsiye edilmez.

Yorum Yap

Yorum Yap