Amerika Birleşik Devletleri’nin Resmi Dili Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Resmi Dili Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın dilsel olarak çeşitlilik gösteren ülkelerinden biridir. Tarihsel olarak, ülkede yaygın olarak kullanılan dil olarak İngilizce ile yaklaşık 500 dil konuşulmaktadır. İspanyolca, ülkenin ikinci en popüler dilidir. New Mexico eyalet hükümeti hizmet ve belgeler sunmak için İspanyolca kullanıyor. ABD’ye özgü birkaç dil de vardır. Amerikan İşaret Dili yaklaşık 500.000 kişi tarafından kullanılmaktadır. Ülkede konuşulan ilk beş dil İngilizce, İspanyolca, Çince, Tagalogca ve Vietnamca’dır. ABD’de konuşulan birçok dile rağmen, ülkenin resmi bir dili yoktur. İngilizce, ülkede yalnızca fiili bir ana dildir.

Buna da Bakabilirsiniz; Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileri?


Resmi Dil Durumu

Yukarıda belirtildiği gibi, ABD’nin resmi olarak bir dili yoktur.  50 eyaletin 30’u İngilizce’yi resmi dil olarak kullanırken, Hawaii hem İngilizce hem de Hawaii dilini resmi dil olarak görüyor. Alaska, İngilizce’nin yanı sıra 20 yerli dili resmi dil olarak tanır. İngilizce aynı zamanda ABD topraklarının resmi dillerinden biridir.


ABD’nin Neden Resmi Dili Yok?

Ne federal hükümet, ne de ABD anayasası, ülkenin resmi bir dili olmadığına dair bir neden vermiyor. Ancak, bunun neden böyle olduğuna dair çeşitli nedenler ortaya konmuştur. Ülke çeşitlidir ve farklı dilleri konuşan büyük nüfusa sahiptir. Dolayısıyla, bir dili resmi dil olarak ilan etmek kolay değildir ve ABD’nin tarihsel ve mevcut dilsel çeşitliliğini göz ardı etmektedir.

Resmi bir dilin bulunmaması, ana dilleri ve kültürleri tanıtmanın ve korumanın doğal bir yolu olarak kabul edilir. Özellikle ABD gibi farklı bir ülkede insanları tek bir ortak dile zorlamak, insanlara miraslarını ve geleneklerini unutmalarını söylemesi olarak algılanabilir.

İlgili İçerik; Amerika’da En Çok Konuşulan Diller Hangileridir ?

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER