Siz de hayatınızın bir kısmında Amerikalıların neden evlerinde ayakkabı ile durduğunu düşünmüş olabilirsiniz? Cevabınızı bulabileceksiniz!

Bu senaryoyu bir filmde ilk gördüğünüzde nedenini sorgulamış olmalısınız. Aslında her şey tamamen kültürel bir sürece dayanmaktadır; bu ayrımı gösteren herhangi bir dönüm noktası veya olay yoktur. Türkiye'de bu konuyu çok ciddiye alıyoruz. Sadece içeride ayakkabı giyme önerisi bile hoş karşılanmaz; bunu yapmak annelerin sinirlenmesine neden olabilir. Evden çıktığımızda ayakkabılarımızı giydikten sonra bile içeride bir şey bıraktığımızı hatırlıyoruz. Bu olduğunda, ayakkabılarımızı çıkaramayacak kadar tembelleşiriz ve halılara veya ayakkabı tabanına basmamak için ya emekler ya da yürümeye çalışırız. Öyleyse, neden dünyanın birçok kültüründe çok pis gördüğümüz bir davranış, diğerlerinde pis olarak nitelendirilmiyor?

amerikalilar-neden-evlerinde-ayakkabilarini-cikarmazlar-1664620587

Dışarıda Kire veya Toza Basabilme İhtimaliniz Yüksekken, Evin İçinde Ayakkabı Giyme Kararı Mantıklı Mı?

Bu sadece bir kültür meselesidir. Bu kültürlerde ayakkabının altındaki toz ve bakteri miktarı dikkate alınmaz. Bazı kültürlerde eve ayakkabıyla girmek tiksindirici olabilir, ancak Amerikalılar da aynı şekilde elle yemek yemekten nefret edebilir. Diğer bir deyişle, insanlar “alıştığımız” ve birlikte yaşadığımız düşüncelerle oyun hamuru gibi şekilleniyor.  Ayakkabılarınızı başka birinin evinde çıkarırsanız, bu toplumdaki insanlar daha da endişeli hale gelebilir. Çünkü başka birinin evinde çıplak ayak veya çorap ile durmak garip olabilir. Ayrıca ihmal edilirse ve kokarsa insanı çok daha kötü hissettirir. Ayakkabının bütün gün giyildiği çoraplarda lekelerin ortaya çıkması da rahatsızlık yaratacaktır. Ayakkabılarınızı çıkarmak, çok yakın olmadığınız birinin evindeyseniz, iç çamaşırınız ile kalmak kadar rahatsız hissetmenize neden olacaktır.

Cansu Tekin ve Yusuf Şenli Video İzle Telegram 2022 Cansu Tekin ve Yusuf Şenli Video İzle Telegram 2022

Evlerdeki Zemin de Etkilemiş Olabilir

Amerikan evlerinde tipik olarak halı yoktur. Fakat varsa, burada olduğu gibi genellikle zeminin çoğunu kaplamazlar. Genellikle bir parke zemin vardır. Halı toplumumuzda önemli bir rol oynadığı için kirlenmemelidir. Doğal olarak, ayakkabıların evin dışında tutulması bundan kaynaklanmış olabilir. Tersine düşünürsek, evde ayakkabı giyildiği için de halı kültürünün hiç kök salmamış olması da mümkündür. Açıkçası, parkelerin ne sıklıkla temizlendiği düşünüldüğünde, ayakkabı altlarındaki pislik hiç dikkate alınmaz.