1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ananas Suyunun Bilime Dayalı 8 Faydası

Ananas Suyunun Bilime Dayalı 8 Faydası

Ananas suyu popüler bir tropikal içecektir. Güney Amerika’ya özgü olan ve Tayland, Endonezya, Malezya, Kenya, Hindistan, Çin ve Filipinler gibi ülkelerde yetiştirilen ananas meyvesinden yapılır. Birçok kültür, meyve ve meyve sularını çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek veya önlemek için geleneksel bir halk ilacı olarak kullanır.

Modern araştırmalar, ananas suyu ve bileşiklerini, gelişmiş sindirim ve kalp sağlığı, azaltılmış iltihaplanma ve hatta  kansere karşı bir miktar koruma gibi sağlık yararlarıyla ilişkilendirmiştir.

Mevcut Araştırmalara Göre Ananas Suyunun Bilime Dayalı 8 Faydası

ananas suyunun faydaları

1. Besinler Açısından Oldukça Zengin

Ananas suyu, çeşitli besinlerden konsantre bir doz sağlar. Bir fincan yaklaşık  (250 g)’ da…

Kalori: 132
Protein: 1 gramdan az
Yağ: 1 gramdan az
Karbonhidrat: 33 gram
Şekerler: 25 gram
Lif: 1 gramdan az
Manganez: Günlük Değerin (DV) %55’i
Bakır: DV’nin %19’u
B6 Vitamini: DV’nin %15’i
C Vitamini: DV’nin %100’ü
Tiamin: DV’nin %12’si
Folat: DV’nin %11’i
Potasyum: DV’nin %7’si
Magnezyum: DV’nin %7’si

Bu içecekte özellikle manganez, bakır ve B6 ve C vitaminleri açısından zengindir. Bu besinler kemik sağlığı, bağışıklık, yara iyileşmesi, enerji üretimi ve doku sentezinde önemli rol oynarlar.

Ayrıca eser miktarda demir, kalsiyum, fosfor, çinko, kolin ve K vitamini ile çeşitli B vitaminleri içerir.

2. Faydalı Bileşikler İçerir

Ananas suyu, vitamin ve mineraller açısından zengin olmasının yanı sıra, vücudunuzu sağlıklı tutmaya yardımcı olan faydalı bitki bileşikleri olan iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Antioksidanlar, kirlilik, stres veya sağlıksız beslenme gibi faktörler nedeniyle vücudunuzda birikebilen ve hücre hasarına neden olabilen serbest radikaller olarak bilinen dengesiz bileşikleri nötralize etmeye yardımcı olur.

3. Enflamasyonu baskılayabilir

Bu içecekte, birçok kronik hastalığın temel nedeni olduğuna inanılan iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu içecekte ki, travma, yaralanma, ameliyat, romatoid artrit veya osteoartritin neden olduğu iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek bir grup enzim olan bromelain içerir.

4. Bağışıklığınızı Artırabilir

Bu içecekte ki daha güçlü bir bağışıklık sistemine katkıda bulunabilir . Test tüpü çalışmaları, ananas suyunda doğal olarak bulunan bir enzim karışımı olan bromelainin bağışıklık sistemini aktive edebileceğini gösteriyor.

Bromelain, özellikle antibiyotiklerle birlikte kullanıldığında zatürre , sinüzit ve bronşit gibi enfeksiyonlardan iyileşmeyi de ifade edebilir.

Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu tarihlidir ve hiçbiri ananas suyunun insanlarda bağışıklığı artırıcı etkilerini incelememiştir. Bu nedenle, bu sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet olarak bazı araştırmalar, bu içeceğin daha güçlü bir bağışıklık sistemine katkıda bulunabileceğini öne sürüyor. Ayrıca antibiyotiklerin etkinliğini artırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

5. Sindirim Sisteminize Yardımcı Olabilir

Bu içecekte ki enzimler proteaz görevi görür. Proteazlar, proteini amino asitler ve küçük peptitler gibi daha küçük alt birimlere ayırmaya yardımcı olur ve bunlar daha sonra bağırsağınızda daha kolay emilebilir.

İçecekte bulunan bir enzim grubu olan bromelain, pankreası yeterli sindirim enzimi üretemeyen kişilerde sindirimi iyileştirmeye özellikle yardımcı olabilir.

Ayrıca, bazı test tüpü araştırmalarına göre bromelain, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak rahatsızlıkları olan kişilerde bağırsak iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Kalp sağlığını geliştirebilir

Bu içecekte ki doğal olarak bulunan bromelain de kalbinize fayda sağlayabilir.

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, bromelainin yüksek tansiyonu düşürmeye, kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye ve kalp hastalığının neden olduğu iki sağlık durumu olan anjina pektoris ve geçici iskemik atakların şiddetini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, çalışmaların sayısı sınırlıdır ve hiçbiri ananas suyuna özgü değildir. Bu nedenle, güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

7. Belirli kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olabilir

Ananas suyunun kanserle mücadelede potansiyel etkileri olabilir . Yine, bu büyük ölçüde bromelain içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Bazı araştırmalar bromelainin tümör oluşumunu önlemeye, boyutlarını küçültmeye ve hatta kanserli hücrelerin ölümüne neden olabileceğini düşündürmektedir.

Daha güçlü sonuçlara varılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

8. Astım semptomlarını azaltabilir

Ananas suyu astımla ilişkili semptomların hafifletilmesinde de etkili olabilir. Bir hayvan çalışmasında, araştırmacılar bromelainin anti-inflamatuar etkilerinin astımla yaşayan insanlar için faydalı olabileceğini buldular.

Özet olarak Ananas bromelain ve C vitamini içerir ve astım semptomlarını azaltmada faydalı olabilir.

ananas suyunun faydaları
ananas suyunun faydaları liste halinde

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Ananas suyu genellikle çoğu insan için güvenli kabul edilir.

Bununla birlikte, ananas suyunda doğal olarak bulunan bir grup enzim olan bromelain, bazı ilaçların, özellikle de antibiyotiklerin ve kan sulandırıcıların emilimini artırabilir.

Bu nedenle, ilaç alıyorsanız, ananas suyu tüketmenin güvenli olduğundan emin olmak için sağlık uzmanınıza danışın.

Bu içeceğin asiditesi, bazı insanlarda mide ekşimesi veya reflüyü de tetikleyebilir.

Potansiyel faydalarına rağmen, ananas suyunun lif bakımından düşük ancak şeker bakımından yüksek olduğunu hatırlamak önemlidir.

Bazı insanlarda kilo alımını teşvik edebilir.

Bu nedenle, meyve suyu tüketimini günlük meyve alımınızın yarısı ile sınırlandıran diyet kurallarına bağlı kalmak en iyisi olabilir.

ananas suyunun vajinaya etkisi varmidir
Önerilen Yazı
Ananas Suyunun Vajinaya Etkisi Var mıdır ?
Yorum Yap

Yorum Yap