Gün geçmiyor ki sosyal medya platformlarında tuhaf bir olay ile karşılaşmayalım. Bu kez Dünya'nın son yıllardaki en popüler platformu TikTok'ta bir annenin bebeğini emzirdiği sütünü paylaşması ve bu sütün renginin pembe olması biranda Sağlıklı Anne Sütü Hangi Renkte Olmalı? Pembe Renkteki Anne Sütü Sağlıklı Mı? sorularının sorulmasına neden oldu. Bizde bu içeriğimizde sağlıklı bir annenin süt renginin ne renkte olması gerektiği konusunda araştırma yaptık ve sizler ile paylaşmaya karar verdik. İşte Sağlıklı bir annenin sütünün renginin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler.

Anne Sütünün Rengi Nasıl Olmalı?

Yeni doğum yapan anneler için bebekleri için endişelendikleri en önemli konunun başında sütleri gelmektedir. Çocuklar için çok önemli bir yere sahip olan anne sütünün rengi oldukça önemli bir durum. Anneler bebeklerine verdikleri sütlerinin her şeyini merak ediyorlar. Doğumdan sonra tükettikleri besinlerden tutun sütlerinin ne renkte olması gerektiğine kadar her şeye dikkat ediyorlar. Anne sütü rengi emzirme dönemlerine göre farklılık göstermektedir. Yeni doğum yapan bir annenin sütü koyu sarı renkte bir sıvı iken emzirme döneminin ilerleyen dönemlerine doğru renk beyazlaşmaya ve koyu kıvamı sulanmaya başlar. Bunun nedeni, yeni doğan bir bebek metabolik faaliyetlerini geliştirmek ve yürütmek için öncelikli olarak protein, aminoasit ve enzimlere ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duyduğu yüksek aminoasit ve protein, sütün kıvamını koyulaştırdığı gibi sütün rengini de sarılaştırmaktadır. Yeni doğan bebek bu koyu süte doğumundan itibaren genellikle ilk 3-5 gün ihtiyaç duyar. Bu 3-5 günlük süreçte birçok aminoasit ve protein yüklemesi yapılan bebeğin metabolizması artık yavaş yavaş daha az proteine ihtiyaç duymaya ama daha çok şekere ihtiyaç duymaya başlayınca sütün içerisinde bulunan protein ve aminoasit oranı düşerek şeker ve su oranı artmaya başlar ve bundan dolayı sütün rengi de gün geçtikçe beyazlaşmaya başlamış olur. Bu durum sadece anneler için geçerli olmayıp tüm memeli canlılarda aynı şekilde ortaya çıkmaktadır. [caption id="attachment_12975" align="alignnone" width="1200"]anne sutu rengi nasil olmali anne sutu rengi nasil olmali[/caption]

Anne Sütü Pembe Olabilir mi ?

Sosyal Medya platformu olan TikTok'ta bir anne bebeğine emzirdiği sütün videosunu paylaştı. Videonun en ilginç tarafı da bu sütün pembe renkte olması. Durum böyle olunca pembe renkte olan sütün sağlıklı bir süt olup olmadığını bir çok anne merak etmeye başladı. Jo Johnson Overby bebeğini 6 haftadır emziriyordu ancak 7. haftaya doğru sütünün pembe renge dönüştüğünü gördü. Şaşkınlığını gizleyemeyen Jo Johnson Overby, takipçileri ile bu olayı paylaştı. Jo Johnson Overby'in bu videosu 12,6 milyondan fazla kişi tarafından izlendi ve anne sütü ile ilgili olarak, “Kimse bana emzirme sürecinde sütümün bir dizi renkte olabileceğini söylemedi." notunu bıraktı. Jo Johnson Overby yazılarına devam etti ve "Peki ya neden pembe? Kan. Bebek içebilir ama. Yani yapıp yapmamak size kalmış." gibi sorular sorarak takipçilerin yorumlarına bıraktı. Kanının sütüne karıştığını yorumlayan Jo Johnson Overby, takipçileri tarafından bu yorumu onaylandı ve birçok takipçisi Jo Johnson Overby'ın yorumuna katıldı ve anneye, ”Siz bebeğinizi emzirdikçe bu pembelik birkaç gün sonra geçecektir ve bebeğinizi sütünüzle beslemeye devam etmenizde bir sakınca yoktur." gibi tavsiyelerde bulundular. BuzzFeed'e konuşan anne Jo Johnson Overby, "Hayatımda bir sürü yeni anne var ve benim başıma gelene kadar bunun olabileceğine dair hiçbir fikrim yoktu. Anne sütünün hangi renkleri olabileceğini ve bu renklerin ne anlama geldikleri hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bu konuda yalnız olmadığımı düşündüm ve videoyu paylaştım çünkü diğer yeni anneler de benim gibi çilekli süt sağarlarsa panik yaşamadan önce bunun normal olduğunu bilmelerini istedim.” açıklamalarında bulundu.