Nasıl YapılırTeknoloji

APK Dosyası Nedir, Nasıl Açılır ?

APK dosyası, Google’ın mobil işletim sistemi olan Android için oluşturulan bir uygulamadır. Bazı uygulamalar Android cihazlara önceden yüklenmiş olarak gelirken, diğer uygulamalar Google Play‘den indirilebilir. Google Play’den indirilen uygulamalar otomatik olarak cihazınıza yüklenirken, diğer kaynaklardan indirilenlerin manuel olarak yüklenmesi gerekir.

Genellikle, kullanıcılar APK dosyalarını hiçbir zaman görmezler çünkü Android, Google Play veya başka bir uygulama dağıtım platformu üzerinden uygulama yüklemesini arka planda işler. Bununla birlikte, uygulamaları kendileri manuel olarak yüklemek isteyen Android kullanıcıları için doğrudan APK dosyası indirme sunan birçok web sitesi vardır.


APK Dosyası Ne İçeriyor?

Android paketleri, tek bir Android programı için gerekli tüm dosyaları içerir. En önemli dosya ve klasörlerin listesi aşağıdadır:

META-INF / : Manifest dosyasını, imzayı ve arşivdeki kaynakların listesini içerir
lib / : Belirli aygıt mimarilerinde (armeabi-v7a, x86 vb.) çalışan yerel kütüphaneler
res / : images.arsc içinde derlenmemiş resimler gibi kaynaklar
asset / : Geliştiricilerin uygulamayla birlikte paketlediği ham kaynak dosyaları
AndroidManifest.xml : APK dosyasının adını, sürümünü ve içeriğini açıklar
classes.dex : Aygıtta çalıştırılacak derlenmiş Java sınıfları ( .DEX dosyası)
resources.arsc : Uygulama tarafından kullanılan dizeler gibi derlenmiş kaynaklar ( .ARSC dosyası)


APK Dosyaları Nasıl Açılır ?

APK dosyaları sıkıştırılmış bir .ZIP formatında kaydedilir ve herhangi bir Zip açma aracı tarafından açılabilir. Bu nedenle, bir APK dosyasının içeriğini keşfetmek istiyorsanız, dosya uzantısını “.zip” olarak yeniden adlandırabilir ve dosyayı açabilir veya dosyayı doğrudan bir Zip uygulamasının açık iletişim kutusundan açabilirsiniz.


APK dosyalarını nasıl oluştururum?

Android uygulamaları, Android yazılım geliştiricileri için resmi IDE olan Android Studio kullanılarak geliştirilmiştir. Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir ve kullanıcıların uygulama geliştirmesine ve bunları Google Play gibi bir dağıtım hizmetine yüklemeye hazırlamasına olanak tanır. Uygulamalar hazır olduğunda, geliştiriciler bunları APK dosyalarına oluşturabilir ve yayınlanmak üzere imzalayabilir .

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu