Ticaret Bakanlığı, kullanılmış araba satışıyla ilgili yeni ayrıntıları yayınladı. Kural olarak, kullanılmış bir aracın noter tasdikli satış sözleşmesinde kat edilen kilometre sayısı hakkında bilgi zorunludur. Karar 16 Ağustos 2022'de alınmaya başlandı. Ayrıca yeni düzenleme ile ikinci el bir otomobilin satılabilmesi için ilk alım tarihinden itibaren en az 6 ay ve 6.000 km olması gerekiyor. Koşullar sağlanmadıkça 1 Temmuz 2023 tarihinden önce araçlar satılamaz.  

İSTİSNASI VAR

İkinci el araç alım satım işi ile ilgilenen kişiler, 16 Ağustos 2022 tarihinden önce satın aldıkları araçları bir defa olmak kaydıyla 15 Eylül 2022'ye kadar satabilecek. Herhangi bir kural dışı faaliyet olmaması için denetimler sıkı ve özenli olacak. Düzenlemeye ters faaliyet yürütenlere idari para cezası uygulanacak.  


NOTER ONAYLI EKSPERTİZ RAPORU ŞARTI

İster bireysel ister kurumsal bir şekilde ikinci el araç alım satımı gerçekleştiren herkesin, satışı gerçekleştirmeden en fazla 3 gün öncesine kadar aracı ekspertize sokarak rapor alması ve raporu notere onaylattırması gerekecek. Düzenlemedeki bu maddeye uymayan kişiler de para cezasına çarptırılacak.Eğer alıcı ve satıcı, notere ekspertiz raporunu ibraz etmezse aracın kaç kilometrede olduğuna dair detaylara noter raporunda yer vermek zorunda olacak.  

Araç Satış Sözleşmesi Örneği

arac-alis-satis-sozlesme-ornegi-pdf-indir