Son 2 yıldır devam eden kötü ekonomik koşulların sonucu ev araba almak neredeyse hayal oldu. Artan üretim maliyetleri, çip krizleri, devlet arası siyasi ve askeri sorunlar bitmek bilmezken bu durumdan en fazla etkilene ülke son 1 yılda Türkiye oldu.

Geçtiğimiz haftalarda sıfır araç ve ikinci el araç alım satımında bazı sınırlamalar getirilmişti. Öyle ki artık yetkili satıcılar dışında 2. el araç satıcıları aldıkları sıfır araçları 6 ay geçmeden satamayacak. Ayrıca bu altı aylık süre içerisinde araç en az 6 bin km yol katetmiş olmalı. Bu yasa 15 Eylül'den itibaren istisnasız yürürlüğe girecek. Yasanın yürürlüğe girmesinden hemen önce ikinci el araç piyasasında bir miktar fiyat düşüşleri olsa da henüz istenen satış ivmesi yakalanabilmiş değil. 

Elbette bu durum sıfır araçlarda daha kötü durumda. Yetkili kaynaklar sıfır araçların ithalatının oldukça azaldığına dikkat çekiyor.

Sıfır araçlarda vergi en önemli fiyat faktörü

Sıfır araç alışverişlerinde fiyatların yüksek olmasının en önemli sebebi ülkemizde uygulanan ÖTV ve KDV vergileri. Uzun süredir araç piyasasında tartışma konusu olan bu noktada henüz bir adım atılmış değil. Piyasaya ilk çıkan, “sıfır kilometre” olarak ifade edilen binek otomobillerin tümünde alıcısı tarafından yüzde 18 KDV ödenir. KDV hesaplanırken ÖTV matraha dahil edilir. Böylece vergiden vergi alınır.

Vergilendirmede Türkiye zirvede

Sıfır araç alışverişlerinde uygulanan vergilere bakıldığında ülkemiz zirvede bulunuyor. En yakın takipçimiz ise Danimarka

Amerika Birleşik Devletlerinde araç alışverişinde vergi oranı %3, Almanya gibi otomobil üretiminde açık ara dünya lideri olan ülke de %19. Kanada yüzde 5 ile Amerika'yı takip ederken Japonya'da uygulanan vergi oranı ise yüzde 8. Avrupa'nın önemli araç ihracatçılarından Fransa 'da vergi oranı yüzde 20 olarak belirlenmiş durumda, ekonomik sorunlarla boğuştuğu söylenen komşu Yunanistanda ise bu oran yüzde 24 'de kalıyor. Türkiye'de %220 ÖTV alınırken buna ek olarak yüzde %18 KDV uygulaması da mevcut. Danimarka ise bize en yakın oranda vergilendirmeyi yapan ülke onlarda da %150 + %25 gibi bir vergilendirme mevcut

araç vergileri

2023 seçimleri öncesi hükümetin bu noktada bir adım atıp atmayacağı da merak konusu olarak duruyor.