1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Araç Satış Noter Ücreti Ne Kadar? 2021 Noter Araba “Alış-Satış” Noter Ücreti

Araç Satış Noter Ücreti Ne Kadar? 2021 Noter Araba “Alış-Satış” Noter Ücreti

İkinci el araç alacakların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi araç alımı sırasında Notere ödenecek olan ücret oluyor. Bu yazımız da sizler için 2021 senesine ait 2. el araç alım, satım ücretlerini hazırladık…

Araç satış işlemlerinde notere ödenmesi gereken ve her yıl değişkenli gösteren bir ücret vardır. Alıcı ve satıcı bu masrafları aralarında konuşarak kimin ödemesi gerektiğine karar verebilir. Noter araç satış ücretleri 2021 senesinde diğer yıllarda olduğu gibi değişmiştir.

Aracınızın satış işlemlerine başlamadan önce herhangi bir sorun yaşamamak adına aşağıda bulunan maddelerin eksiksiz olduğuna dikkat etmeniz sorunsuz bir alım satımı için oldukça kıymetlidir.

  • Satılacak aracın üzerinde herhangi bir haciz olmamalıdır.
  • Aracın geçmiş herhangi bir muayenesinin olmaması gerekir.
  • Satılacak aracın trafik veya vergi borcunun olmaması gerekir.
  • Noter işlemleri sırasında gerekli belgelerin hazır olması gerekir.
  • Noter araç satış ücreti hazır şekilde bulunmalıdır.

araç satış noter ücreti

Noter Araç Satış Ücreti 2021 Ne kadar ?

Noter araç satış ücreti 2021 senesinde her aracın satışının gerçekleştirilebilmesi için ödenen masrafları ifade eder. Araç alım satımı sırasında noter satış ücreti noterde bulunan vezneye ödenir. 2021 noter araç satış ücretleri aşağıdaki tabloda görüldüğü gibidir.

Noter evrak bedeli 148,50 TL
Noter ücreti 54 TL
Belge Baskı ücreti 22 TL
Sıfır araç satış ücreti 171 TL
Noter araç satış ücreti toplam 224,50 TL
Araç alım satım noter ücreti 2021 yılında yukarıda belirtilen tabloda ki gibidir. Herhangi bir araç alışverişi sırasında bu masraf kalemlerinin ödenmesi gerekir.

Motosiklet Noter Satış Ücreti 2021

Motosiklet noter satış ücreti 2021 yılında araç satış ücretleri ile aynı masraf kalemlerini taşımaktadır. Herhagi bir motor araç satış işlemi için noter masraflarını ödemeniz gerekmektedir.

Noter Araç Satış Ücreti Plaka Değişikliği

Araç satış işlemleri sırasında aracın yeni sahibi satışa söz konusu olan aracın plakasını değiştirmek isterse, noter araç satış ücretine ek olarak plaka değişikliği ücreti ortaya çıkmaktadır. Plaka değiştirme ücreti 2021 senesinde 290 tl olarak belirlenmiştir. Bu ücrete ilave olarak şoförler odasına 50 TL plaka basımı için bir ödeme yapmanız gerekir.

Kaynak: (1)

Yorum Yap

Yorum Yap