Halk arasında taşıt ya da araba tutması olarak bilinen rahatsızlık kısaca bir hareket hastalığıdır. Bu hastalığı yaşayan insanların rahatsızlıklarını uçak ve deniz taşıtlarında da yaşama ihtimalleri yüksektir. Hatta bu insanlar lunaparkta bulunan çeşitli araç ve oyuncaklara da aynı tepkiyi gösterirler. Araç içindeki hareket insan vücudunu ve beynini harekete geçirir. Beyin, vücut pozisyonunu ve hareketi algılarken duyu organları (göz ve iç kulak) tarafından denge ve hareket konusunda bilinç oluşmaya başlar ancak bu rahatsızlığa sahip kişilerde hareket halinde beyin içinde uyumsuz bir algı oluşur ve araç tutmasına ait belirtiler ortaya çıkmaktadır. Araç Tutmasına Ne İyi Gelir Araba tutması hayatı tehdit eden bir rahatsızlık değildir. Tedavi edilmediğinde kötü sonuçlar yaratmaz. Ancak, seyahat etmeyi zorlaştırarak konforsuz hale getirebilmektedir. Araba tutması en çok yaşlılar ve 5-10 yaş arası çocuklarda daha sık görülmektedir. Hamile, adet dönemi yaşayan veya doğum kontrol hapları kullanan kadınlar, araba tutmasını sık sık yaşamaktadırlar. Migren şikayeti olan kişiler, araba veya taşıt tutması belirtilerini daha ağır yaşarlar. Ancak hastalığa neden olan yolculuk sona erdiğinde araba tutması belirtileri kademeli olarak kendiliğinden geçer.

Araç Tutması Belirtileri Nelerdir ?

Mide bulantısı: Gözlerden ve iç kulaktan (labirent) gelen uyumsuz sinyaller nedeniyle beynin kusma merkezi uyarılır. Hareket eylemine bağlı beynin vücuda verdiği uyarılar kişilerin mide bulantısı yaşamasına neden olur. Hastalar, mide bulantıyla beraber vücutta sıcaklık artışı ve baş dönmesi, kötü hissetme ve yüzde solgunlukla beraber yaşayabilirler. Genellikle bu durumda serin veya temiz hava almak iyi gelebilir. Soğuk terleme: Araba ile seyahat ne kadar hızlı olursa  şikayetler o kadar kötüleşir. Bu durumlarda insan tedirginlik yaşadığı için soğuk terlemeler başlar ve devamında genellikle mide bulantısı yaşanır. Kusma: Uzun süreli seyahatlerde kusma olabilir. Bulantı ve kusma yolculuk sona erinceye kadar artan ya da azalan şekilde devamlılık gösterebilir. Baş dönmesi : Seyahat halinde sık sık baş dönmesi yaşayabilirsiniz hatta ileri durumlarda ender olsada bayılmalar yaşanabilir. Genellikle bu hareket yo

Araç Tutmasına Ne İyi Gelir ? 

Seyahatiniz şehirlerarası gibi uzun bir yolculuk olacaksa uykusuz araca binip uyumaya çalışmak işe yarayabilir. Gözlerinizi kapatmak size kendinizi iyi hissettirecektir. Hareket halindeyken sizden uzakta kalan bir şeye odaklanmak sizi yatıştıracaktır. Bu bir bulut, dağ yada bir ev olabilir. Ön koltuktayken daha temiz hava alacağınız ve görüş alanınız genişleyeceği için bu ister istemez beyninizi yatıştıracaktır.Ayrıca arka koltukta teker hissini daha çok yaşarsınız buda rahatsızlığınız tetikler.
Çok fazla tuvalete gitmemek için yolculuklarda sıvı tüketmiyorsanız, yanlış yoldasınız. Bol bol sıvı tüketin ve kısa molalar vermeyi ihmal etmeyin. Mesela tuvalete gitmek midenizi rahatlatacaktır. Üstelik molalarda arabadan inmek de hava almanızı sağlar ve psikolojik olarak size iyi gelecektir.
Çantanızda çiğnemek için bir iki parça zencefil bulundurun zencefil mide bulantısına iyi gelir. Derin derin ve tempolu olarak, aynı zamanda başka hiçbir şeye odaklanmadan nefes alıp vermek stresi azaltacaktır. Skopolamin bantları deri üzerine yapıştırılarak araba tutmasında etkili olmaktadır.

İlaç Tedavisi Var mı ?

İlaçlar araba tutmasını tedavi etmez ancak belirtilerini çoğu insanın aldığı reçeteli ilaçlar rahatlatmaktadır. Alınan ilaçlar araba tutmasının ait belirtilerin ortaya çıkmasına engel olur. Ancak ilaç tedavi etmediği için başka bir yolculukta yine belirtiler ortaya çıkar. Özellikle ciddi vakalarda doktor muayenesi ve muayene sonucunda verilecek ilaçlar esas alınmalıdır, çünkü ilaçların çeşitli yan etkilerinin (uyuşukluk, ağız kuruluğu vb) yanında aynı zamanda ilaç kullanımına uygunluğunuza doktor karar vermelidir. Bu tür ilaçlar bazı çocuklarda kullanılamaz . Hareket hastalığı için ilaç kullanmayı düşünen kişilerin doktor kontrolünde bu ilaçları kullanması gereklidir. Özellikle glokom (göz tansiyonu) ve prostat ile ilgili sıkıntısı olan hastaların bu tarz ilaçları doktor tavsiyesi dışında kullanmamalıdır. Bununla birlikte en çok kullanılan ilaç Metpamid'tir. Çoğu kişinin kullandığı bu ilaç araç tutması belirtilerine iyi gelir bu ilacı kullanmayı düşünüyorsanız önce doktorunuzdan onay almalısınız. Bu ilaç hap şeklinde oldukça uygun fiyata satılan bir ilaçtır.