Gündem

Arefe Günü Hangi İbadetler Yapılır ?

Ramazan ayının son günlerini yaşadığımız bu hüzünlü günlerde artık herkes Arefe günün bekliyor. Milyonlarca müslüman vatandaşımız Arefe günü yapılacak olan ibadetleri araştırmaya devam ediyor. Arefe günü 2020 senesinde 23 Mayıs Cumartesi gününe denk geliyor. Asıl olarak; Kurban Bayramından bir gün öncesine mahsus olan Arefe tabiri, Türkçe’de Ramazan Bayramı’ndan bir gün öncesi için de kullanılmaktadır. Müslümanlar “arefe günü” yapılacak ibadetleri öğrenmek istiyorlar. Arefe günü neler yapılır?

Arefe Günü Yapılacak Olan İbadetler

Arefe günü yapılacak ibadetler araştırılan konular arasında yerini aldı. Her yıl dini bayram tarihleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvime göre belli oluyor. On bir ayın sultanı ramazan ayının ardından yılın ilk bayramı idrak edilecek. Ramazan Bayramı arefe günü bu yıl 23 Mayıs’a denk geliyor. Peki Arefe günü yapılacak ibadetler nelerdir?

Arefe Günü Hangi İbadetler Yapılır

“AREFE GÜNÜ HANGİ İBADETLER YAPILIR?”

Arefe gününe hürmet edilmeli, günaha girmemeye dikkat edilmelidir.
Arefe günü çokça dua ve istiğfar edilmelidir.
Arefe günü çokça ihlas suresi okunmalıdır.
Bu önemli gün içerisinde bolca Kuran’ı Kerim okunmalıdır.

“AREFE GÜNÜ 1000 İHLAS OKUMANIN FAZİLETİ NEDİR?”

İhlâs Sûresini farklı sayılarda okumanın fâziletlerine dair hadisler olduğu (1) gibi, 1000 defa okumanın faziletiyle igili rivayetler de vardır:

“Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur.” (Ebu-ş şeyh)
Bir hadis-i şerifte:
“Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir.” buyrulmaktadır.
Hadis-i şeriflere göre; “İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir.” (Ebu-ş şeyh)

Arefe Gunu Nedir?

AREFE GÜNÜ NEDİR?

Asıl olarak; Kurban Bayramından 1 gün öncesine mahsus olan Arefe tabiri, Türkçe’de Ramazan Bayramı’ndan 1 gün öncesi için de kullanılmaktadır. Arefe, Bayramın müjdecisidir. Peygamberimiz, “ En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe günü yapılan duadır.” (Tirmizî, Dua, 8; Malik, Dua, 500) buyurmuşlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu