1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Askıda Ekmek Tarihçesi Nedir, Askıda Ekmek Nerelerde Var ?

Askıda Ekmek Tarihçesi Nedir, Askıda Ekmek Nerelerde Var ?

Askıda Ekmek

Son zamanlarda uygulamaya sokulan askıda ekmek kampanyası hayırsever insanlar için bir araç olurken ihtiyaç sahipleri içinde bir umut olmaya devam ediyor.  Askıda ekmek uygulaması, günümüzde daha yeni ortaya çıkmış gibi görünse de aslında kökeni çok eskilere Osmanlı’ya kadar dayanıyor. Varlık sahibi vatandaşların, ihtiyaç sahibi vatandaşların gururunu incitmeden yardım etmelerini sağlayan bu uygulama aynı zamanda ihtiyacı olanların karşılıksız ihtiyacını nerde karşılayabileceklerini bilmeleri açısından önem kazanıyor ve günümüzdede popülerliğini artırıyor.

İhtiyaç sahiplerinin ekmek ihtiyacını gidermek için ‘Askıda ekmek’ uygulaması pek çok şehirdeki fırınlarda günden güne yayılmaya devam ediyor. Askıda ekmek, Osmanlı’nın hüküm sürdüğü topraklarda hala devam ediyor.

ASKIDA EKMEK TARİHÇESİ NEDİR? 

Osmanlıdan döneminden günümüze kadar gelen askıda ekmek uygulaması şu şekilde yapılmaktadır. Ekmek almak için fırına giden hayırsever vatandaşlar kendi ihtiyaçları kadar ekmek alır ayrıca hayır yapmak istedikleri ekmek sayısı kadarda ekmek satın alır ve fırına bırakır. Fırın sahibi de fazladan ücretini aldığı ekmekleri askıya asarak ihtiyaç sahiplerine sunar. İhtiyaç sahibi vatandaşlar ise fırına geldiğinde ücret ödemeden ekmek alabiliyor. Böylece karşılıksız iyiliğe fırıncılarda aracı olmuş oluyor. Bu uygulamada hayır yapan kişi ve hayrı alan kişi birbirini görmüyor ve böylelikle ihtiyaç sahibi kimselerin de gururu incinmemiş oluyor.

Askıda ekmek uygulaması günümüzde ilk olarak İstanbul’da yapılırken , zamanla ülkenin hemen her şehrinde uygulanmaya başlanmıştır. Bu sayede toplum içinde sosyal yardımlaşma artarken, manevi açıdan da hayırsever insanlara katkıda bulunuyor.

Askıda ekmek uygulaması ülkemizde hızla yayılırken, askıda sebze-meyve, askıda giysi, askıda çay ve hatta askıda kahvaltı gibi uygulamalar da yayılmaya başlandı. Hayır yapmak isteyen insanlar ihtiyaçları genişleterek daha büyük yardımlar yapmayı amaçlıyor.

askıda ekmek uygulaması

İSTANBUL’DA ASKIDAKİ EKMEK UYGULAMASI YAPAN FIRINLAR;

Trabzon Ekmek Fırını : Gaziosmanpaşa
Safranbolu Fırını: Küçükyalı, Maltepe
Baykar Fırın: Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Sarıyer
Gül Ekmek: Kuzguncuk
Panayır Fırın: Erenköy tren istasyonu
Ömür Fırın: Üsküdar
Ekmekcim Unlu Mamülleri : Esenler
Huzur 4 Ekmek Unlu Mamülleri: Esenler
Altunlar Fırın: Bağcılar

İZMİR’DE ASKIDAKİ EKMEKLER ;

Meşhur Köprübaşı Odun Ekmeği: Urla merkez
Dostlar Fırını: Malgaca Pazarı, Urla
Bereket Taş Fırın Ekmeği: Atakent, Karşıyaka

DİĞER İLLERDE ASKIDAKİ EKMEKLER ;

Eskişehir: Odunpazarı Ekmek Fabrikası
Yalova : Efsane Fırın
Balıkesir: Fırıntaş, Toplu taşıma merkezi
Ankara Halk Ekmek büfesi: Hoşdere caddesi, Atakule

Yorum Yap

Yorum Yap