KadınSağlıkYaşam

At Kuyruğu Bitkisi Şampuanı Ne İşe Yarar, At Kuyruğu Şampuanı Saça Faydaları Nelerdir ?

Kadın forumlarının en vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesi olan At Kuyruğu Bitkisi Şampuanının saça faydaları saymakla bitmiyor...

Kadınların genel olarak saç bakımı için kullandığı at kuyruğu bitkisi şampuanı ne işe yarar, at kuyruğu bitkisi saça faydaları nelerdir gibi sorularınızın cevapları sizlerle sitemizde…

At kuyruğu bitkisi 25-60 santim yükseklikte ve sapı 3-6 mm civarında olan türlerdir. Nemli topraklarda, tarla aralarında, hendek kıyılarında yetişir. 50 cm.’ye kadar uzayan çok yıllık, otsu bir bitkidir. Acı madde, saponin, tanen, silisik asit, çeşitli alkoloidler ve potasyum içerir. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. at kuyruğu çiçeği Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örtüye serilerek 1-2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır. Sonra hava almayacak şekilde saklanır.

At kuyruğu otu, kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Kumlu ve balçıklı toprakları gördüğünde orada can bulur. Suyu sevdikleri için su kenarlarında, sulak bölgelerde ve ağaçların suya yakın kısımlarında yetişmektedir. Sadece ülkemizde sınırlı kalmayıp Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’da kırkkilit bitkisine rastlamak mümkündür.

Faydalarını sizler de görmek isterseniz; kırkkilit otu aktar ve büyük marketlerde satılmaktadır. Yaklaşık 100 gramı için 12 TL ile 15 TL arasında bir ücret ödeyerek satın alabilirsiniz. Yaralarınızı iyileştirmek ve saç maskelerinize eklemek adına, kırkkilit yağı almak isterseniz 10 cc’lik şişe için 15 TL ödemeniz gerekecektir. Bulunduğunuz civarda aktar yok ise; internet üzerinden satış yapan aktarlardan at kuyruğu otunu temin edebilirsiniz.

At Kuyruğu Bitkisi Şampuanı Ne İşe Yarar
At Kuyruğu Bitkisi Şampuanı Ne İşe Yarar

Saç bakımı için Evde At Kuyruğu bitkisi nasıl hazırlanır?

At Kuyruğu ya da kırkkilit olarakta bilinen bitkiyi kaynar suda demliyoruz. Yarım saat demlenmesi yeterli olacaktır. Saç derinize bir püskürtme şişesi yardımıyla uygulayıp iyice yedirerek masaj yapın. Bir gece bekleyin sabah iyice durulayın. Demlediğiniz bu çayı şampuanınıza da katabilirsiniz.

At Kuyruğu Bitkisi Şampuanı Ne İşe Yarar?

Dünyada adını kısa sürede duyuran, Türkiye’de ise kullanıma yeni başlanan at kuyruğu şampuanı son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor saç dökülmelerini önleme, ince telli saçlara hacim kazandırma,parlaklık ve canlılık kazandırma gibi vaadler veriyor. Yapılan araştırmalar at kuyruğu ekstresi içeren ürünlerin saçları canlandırdığı aynı zamanda saç kayıplarını engellediğini gösteriyor.

Son zamanlarda dünyaca ünlü birçok yıldızın bu ürünleri kullanmaya başlaması ürünü gitgide popüler hale getirdi.

At Kuyruğu Bitkisi Şampuanı Nasıl Kullanılır ?

Tüm saçlar için kullanıma uygundur. Önceden ıslatılmış saçlarınıza diplerden uçlara masaj yaparak uygulayınız. Haftada 2 3 yıkama uygundur.

At kuyruğu şampuanı kullanımı oldukça pratik . Sadece duşa girip her zaman yaptığınız gibi saçlarınızı şampuanlıyorsunuz. Birçok tüketici etkisini onaylar nitelikte. Düzenli kullanım sonucu saç döklmelerinin azaldığı görülüyor. En çok tavsiye edilen marka ise Revox. Ancak birçok seçenek olduğunu söylemek mümkün. Revox markasınındaçok fazla çeşiti olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca bazı kadınlar yıllarca aynı şampuanı kullanmaktan memnundur. Çünkü şampuan seçimimize birden çok bazende bir tek sebep etken oluyor. Bu sadece kokusu bile olabilir.

Peki At Kuyruğu Bitkisinin Saça Faydalarını Birkaç maddede toplamak gerekirse:

  • Saç derisini besler
  • Saç köklerini besler
  • Saçlarda derinlemesine temizlik sağlar
  • Saç yağlanmasını önler
  • Saç uzatır
  • Saç dökülmesini önler
  • Kepeği önler
  • Saç tellerini güçlendirir
  • Saçları canlı ve parlak gösterir
  • Saçların düzleşmesi için doğal bir çözümdür

At Kuyruğu bitkisinin çay gibi içilerek ya da bir maske gibi uygulanarak da saçlarınıza ve cildinize fayda sağladığını bilmek bu yüzden çok önemli. Önemli bir uyarı: bu bitkinin ciddi yan etkileri olabilmektedir, özellikle hamileler, kronik hastalar, böbrek hastaları, düzenli ilaç içenler ve diğer herkes kırkkilit bitki çayını içmeden önce hekime danışmalı.

Bu tür şampuanlarda REVOX markası piyasada;

360 ml fiyatı 24,95 TL – 45,90 TL arasında çeşitlerine göre farklılık gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu