Avokado Meyve mi Sebze mi?

Avokado Meyve mi Sebze mi?

Avokado, çeşitli mutfak uygulamaları nedeniyle son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Lif, potasyum, kalp-sağlığı dostu yağlar ve güçlü antioksidanlar bakımından zengin olan bu yiyecek, çeşitli sağlık yararları da sunabilir.

Bu makalede avokado’nun meyve mi sebze mi olduğu tartışılmaktadır.

Avakado

Avokado Meyve midir sebze midir?

Avokado bir meyvedir .

Daha spesifik olarak, botanikçiler onu tek bir tohumu olan büyük bir meyve olarak tanımlar.

Diğer meyveler kadar tatlı olmasa da, “bir ağacın veya tohum içeren ve yiyecek olarak yenebilen başka bir bitkinin tatlı ve etli ürünü” olan meyve tanımına girer.

Avakadolar ılıman iklimlerde ağaçlarda yetişir ve Meksika’ya özgüdür. Kremsi, pürüzsüz bir dokuya sahiptirler ve engebeli, kalın, koyu yeşil veya siyahımsı bir cilt ile kaplıdır.

Orta avokado’nun (50 gram) küçük veya üçte birinin yarısı bir porsiyon olarak kabul edilir. 84 kalori içerir, sağlıklı yağlar ve besinler ile doludur ve çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

ÖZET

Avokado bir meyvedir. Botanik olarak, daha sıcak iklimlerde ağaçlarda yetişen ve Meksika’ya özgü olan tek tohumlu bir meyvedir.


Meyve ve sebzeler arasında nasıl ayrım yapılır?

Hem meyve hem de sebze bitkilerden gelir ve aralarında ayrım yapmak zor olabilir.

Aslında bunu yapmanın resmi bir yolu yoktur. Bununla birlikte, ana botanik farkı bitkinin hangi kısmından kaynaklandıklarıdır.

Meyveler bir bitkinin çiçeğinden gelişir ve genellikle tohum içerirken, sebzeler genellikle saplardan, çiçek tomurcuklarından, köklerden veya yapraklardan oluşur.

Mutfak açısından bakıldığında, bazı meyveler genellikle sebze olarak kategorize edilir. Bunlar salatalık, kabak, patlıcan, domates ve biber olarak bilinmektedir.

Bu konu Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin Bakınız; Meyve ve Sebzeler Arasındaki Fark Nedir?

ÖZET

Meyveler, çiçeklerden gelişen ve tohum içeren bitki kısımlarından kaynaklanır. Sebzeler bitki saplarından, yapraklarından ve köklerinden kaynaklanır, ancak bazı meyveler de sebze olarak kategorize edilebilir.


En Çok Karıştırılan Sebze ve Meyveler;

Avokado, sebze olarak düşünebileceğiniz tek meyve değildir.

Bazı meyveler bir çok insan tarafından sebze olarak bilinmektedir. Botanik açıdan meyvelerdir, ancak genellikle yemek pişirmede veya gıda biliminde sebze olarak kategorize edilirler.

Bunlar:

Domates
Salatalıklar
Kabak
Balkabağı
Biberler
Balkabagi
Zeytin
Patlıcan

 

 

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER