1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Avokado Nasıl Saklanır? Avokado Nasıl Soyulur ve Tatlandırılır ?

Avokado Nasıl Saklanır? Avokado Nasıl Soyulur ve Tatlandırılır ?

Diyet listelerinde hoş tadı ve faydalarıyla sık sık yer verilen avokado, zenginleştirilmiş tarif ve sunumların yaygınlaşmasıyla eski zamanlara göre daha çok tüketiliyor. Tüketilirken en çok merak edilen şey ise avokadonun daha pratik bir hazırlama yönteminin olup olmamasıdır. Özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin çok faydalandığı avokadoyu, kararmadan tüketmek için bazı saklama koşulları var. Avokadonun gün geçtikçe kararmasın ve yumuşamasını engellemek istiyorsanız doğru tüketim ve saklama yöntemlerini bilmeniz gerekir.

Peki, avokado nasıl saklanır, nasıl hazırlanır avokado kesildikten sonra kaç günde tüketilmelidir? İşte, avokadoyu doğru saklama ve tüketme  yöntemleri.

Avokado Nasıl Soyulur ?

Avokadonun kolay soyulması için yumuşaması gerekiyor bunun için temiz bir bezin içinde yumuşayana kadar beklenmeli. Daha sonra elma soyar gibi soyup ortadan ikiye kesilir. Çekirdeğini çıkarıp dilimleyebilirsiniz. Yumuşamayı beklemek istemezseniz mikrodalga sizin için iyi bir tercih olacaktır. Streç film ile avokadoyu sarıp mikrodalgaya 2-3 saniye atın. Avokadonuz yumuşamış olacaktır. Olgun bir avokadoyu sos haline getirmemiz gerekiyorsa kabuğunu soymanıza gerek yok. İkiye kesin ve çekirdeğini çıkarın. Ardından bir kaşık yardımı ile avokadoyu ezeceğiniz kaba direk alabilirsiniz. Küp küp doğramak için ise ; kabuğunu soymadan dilimleyin ve kabukları soyun ardından dilimleri dikey olarak kesin.

Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?

Ham avokadoları olgunlaştırmak için, meyve kasesine elma, muz ve avokadoları koyun. Meyveler oda sıcaklığında bekletilirken etilen gazı yayar. Bu gaz sayesinde meyveler daha çabuk olgunlaşır. Peki avokadonun olgunlaştığını nasıl anlarız ?

Avokadonun farklı çeşitleri vadır. Avokadonuz  Hass avokado çeşidi ise , dışı pütürlüdür ve renk değiştirirler avokadonun rengi yeşilse olgunlaşmamış, siyahsa olgunlaşmış demektir.

Diğer avokadolarda ise , bunu anlamanın yolu yumuşak olup olmamasına bakmaktan geçer.Eğer yumuşaklık varsa, bastırdığınızda eski haline dönüyorsa olgunlaşmış demektir. Avokadonun çok yumuşak olması içinin fazla olgunlaştığını gösterir.

Uygulayabileceğiniz diğer yöntem ise, çekirdeğine bakmaktır. Avokadoyu salladığınızda içindeki çekirdeğin oynadığını hissediyorsanız, bu avokadonun olgunlaştığını gösterir.


Ham Avokado Nasıl Saklanır;

avakado nasıl saklanır

Avokadonuz henüz yenmeyecek kadar sert ise, bu avokadonun ham olduğunu gösterir. Ancak birbirlerine değmeyecek şekilde yerleştirin. Aksi takdirde avokadolar daha kısa sürede olgunlaşır ve yumuşamaya başlar. Ham avokadoyu hemen tüketmeyecekseniz, limon sürüp streç film ile sararak birkaç gün buzdolabına kaldırabilirsiniz. Avokadoyu tüketmeden 2 gün önce buzdolabından çıkartarak olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili İçerik; Avokado’da Kaç Kalori Var?

Olgun Avokado Nasıl Saklanır :

Olgun avokadolar kısa sürede tüketilmelidir. Ancak eğer çok fazla aldıysanız veya hemen tüketemeyecekseniz, yarıya bölüp çekirdekli kısmına limon sürüp streç film ile buzdolabında saklayın diğer kısmı kısa sürede tüketiniz .Avokadonuzu buzdolabında bekletirseniz de 2-3 gün içinde tüketmenizde fayda var.

Kesilmiş Avokado Nasıl Saklanır:

Kesilmiş avokadoyu saklamak için yine çekirdekli kısmı saklamanız gerekir. Saklama kabına kabın yarısını geçecek şekilde su doldurun çünkü avokado kabın tabanına değmemeli. Avokadonun çekirdeği suya bakacak şekilde saklama kabına yerleştirin. Saklama kabının kapağını kapatarak buzdolabına kaldırın. Bu şekilde 2-3 gün boyunca avokadoyu kararmadan saklayabilirsiniz.

Avokado Buzlukta Nasıl Saklanır?

Avokadoyu buzlukta saklamak için soyup tamamen püre haline getirmek gerekir. Bunun için avokadoyu ikiye bölün ve çekirdeğini çıkartın. Kaşık ile içini bir kaba boşaltın. Avokadoyu çatalla ezerek püre haline getirin. Avokado püresine limon suyu ekleyin ve kapağını hava almayacak şekilde kapatın. Bu yöntemle avokado püresini buzlukta 3-4 aya kadar saklayabilirsiniz ve tüketime hazır hale getirmiş olursunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap