1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Avustralya Bir Ülke Mi, Kıta Mı?

Avustralya Bir Ülke Mi, Kıta Mı?

Avustralya

Avustralya hem bir kıta hem de bir ülkedir. Hint Okyanusu’nun güneydoğu kesiminde, Endonezya’nın ve Papua Yeni Gine’nin güneyinde yer almaktadır . Antarktika, Avustralya’nın güneyinde bulunur. Avustralya kıtası, anakaranın yanı sıra Bass Boğazı boyunca anakaranın güneyinde yer alan Tazmanya adasından oluşur. Aynı zamanda Kanguru Adası, Christmas Adası ve Cocos (Keeling) Adaları gibi birçok küçük adayı da içerir. Avustralya, dünyanın en küçük kıtasıdır, ancak aynı zamanda dünyanın en büyük altıncı ülkesidir . Avustralya’nın toplam arazi alanı 7,682,300 km2’dir.

Avustralya’yı Kıta Yapan Nedir?

avustralya'yı kıta yapan nedir?

Bir kıtayı tanımlamak zor olabilir. Aslında dünyada kaç kıta olduğu konusunda bile anlaşmazlık var. Örneğin, Rusya’daki, Doğu Avrupa’nın geri kalanındaki ve Japonya’daki birçok insan, Avrupa ve Asya’yı Avrasya olarak bilinen tek bir kıta olarak görüyor. Bazı ülkelerde, Kuzey ve Güney Amerika bir kıta olarak kabul edilirken, Avrupa ve Asya bölünmüştür. Hatta Avrupa, Asya ve Afrika’nın tek bir birleşik kıta olarak görülmesi gerektiğine inananlar bile var çünkü bunların hepsi karadan birbirine bağlı. Ancak en yaygın görüş, dünyada 7 kıta olduğu ve bunlardan birinin Avustralya olduğu yönündedir.

Bir kıtanın ne olduğuna dair geniş çapta kabul gören bir görüş de var. Bu görüş, bir kıtayı, tercihen geniş bir su genişliğiyle ayrılmış, büyük, sürekli, ayrı bir kara kütlesi olarak tanımlar. Bu tanım sorunludur, çünkü günümüz kıtalarının çoğu geniş su genişlikleri ile birbirinden ayrılmamıştır. Aslında, bir istisna dışında tüm kıtalar en az bir başka kıtaya kara yoluyla bağlıdır: Avustralya, her tarafta engin sularla çevrilidir. Bu nedenle, bir kıtanın yaygın tanımını diğer kıtaların çoğundan daha iyi karşıladığı iddia edilebilir.

Avustralya’yı Ülke Yapan Nedir?

Avustralya, bir kıta olmasının yanı sıra, resmi olarak Avustralya Topluluğu olarak bilinen bir ülkedir. Ülke, resmi olarak 1901’de, Britanya Parlamentosu’nun kıtadaki altı ayrı İngiliz kolonisinin tek bir egemenlikte birleşmesine izin verdiği zaman kuruldu. O andan itibaren Avustralya, kendi iç işlerini yönetti, ancak dış politikası hala İngiliz hükümeti tarafından belirleniyordu, çünkü Avustralya, Britanya İmparatorluğu’nun hakimiyetindeydi. Ancak 1931’de İngiliz hükümeti, Avustralya’ya ve Britanya İmparatorluğu’nun diğer egemenliklerine dış politika üzerinde denetim veren Westminster Statüsü’nü onayladı, ancak bu yasa 1942’ye kadar Avustralya tarafından resmen kabul edilmedi. Böylece, Avustralya oldu. tamamen egemen bir ülkedir.

İlginç Bilgiler; Dünyada Bugüne Kadar Kaç İnsan Yaşadı ?

Dünyada Bugüne Kadar Kaç İnsan Yaşadı ?

Yorum Yap

Yorum Yap