Bacak ve Ayaklarda Uyuşma Nasıl Tedavi Edilir? Bacak ve Ayaklarda Uyuşma neden olur? Bacak ve Ayaklarda Uyuşma giderici doğal ilaçlar.

Bacaklarınızdaki ve ayaklarınızdaki uyuşma rahatsızlığa neden olabilir, ancak genellikle alarm için bir neden yoktur. Uzun süre aynı pozisyonda oturur veya ayakta durursanız, bacaklarınızın veya ayaklarınızın birinde veya her ikisinde his kaybı yaşayabilirsiniz. Genellikle, basit uyuşma hissini birkaç dakika içinde geri kazandıran kolay ev tedavileri ile halledebilirsiniz. Bununla birlikte, uyuşmanızın nedenini belirleyemezseniz veya uyuşma bir saatten fazla sürerse, belirtilerinizi değerlendirebilmesi, altta yatan nedenleri belirleyebilmesi ve uyuşukluğunuzu uygun şekilde tedavi edebilmesi için doktorunuza başvurun...

ayakta-bacakta-uyusma-nasil-gider

Bacak ve Ayaklarda Uyuşma Nasıl Tedavi Edilir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Uyuşmanın nedenini belirlemek için eleme sürecini kullanın. Bacaklarda ve ayaklarda uyuşma potansiyel olarak birçok farklı nedene sahiptir. Bu sebeplerden ne kadar fazlasını ortadan kaldırabilirseniz, uyuşukluğunuzu o kadar etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz. 
Örneğin, bacak bacak üstüne atarak oturuyorsanız, bacak bacak üstüne atabilir veya uzatabilirsiniz. Öte yandan, ayaklarınızın üzerinde oturuyorsanız, onları serbest bırakmak ve hareket ettirmek, duyguyu geri kazanmak için yapmanız gereken tek şey olabilir.
Kronik bir sırt yaralanmanız varsa veya yakın zamanda akut bir sırt yaralanmanız varsa, bu durum bacaklarınızda ve ayaklarınızda uyuşmaya neden olabilir.

İpucu: Özellikle yakın zamanda dışarıdaysanız, bacaklarınızı ve ayaklarınızı böcek ısırıkları için kontrol edin. Bazı böcek toksinleri geçici uyuşukluğa neden olur.


Kan akışını artırmak için bacaklarınıza ve ayaklarınıza masaj yapın. 

Bacaklarınızın ve ayaklarınızın uyuşan kısımlarını dairesel hareketlerle nazikçe ovun. Biraz basınç eklemek ve yoğurma hareketi yapmak da yardımcı olabilir. 
Çok derin masaj yapmamaya dikkat edin. Bacağınızı veya ayağınızı hissetmeden basıncın ne zaman çok yoğun olduğunu anlayamayacağınız için istemeden kendinizi yaralayabilirsiniz.

Daha gevşek, daha az kısıtlayıcı giysiler giyin. Dar giysiler giyiyorsanız, bacaklarınız ve ayaklarınızdaki dolaşımı kısıtlıyor olabilir. Benzer şekilde, ayakkabılarınız çok darsa ayaklarınızın uyuşmasına neden olabilir. 
Çorap giyiyorsanız üst dikişin çok sıkı olup olmadığını kontrol edin. Cildinizde bir girintiye neden oluyorsa, ayak bileklerinize ve ayaklarınıza giden kan akışını kesiyor olabilir.

Vücut pozisyonunuzu daha sık değiştirin. Aynı pozisyonda çok uzun süre oturursanız veya ayakta durursanız, özellikle bacak bacak üstüne atmış veya ayaklarınız altında oturuyorsanız, bacaklarınız ve ayaklarınız uyuşacaktır. Etrafta hareket etmek ve ağırlığınızı değiştirmek sıklıkla dolaşımı teşvik eder. 
Genel olarak, bacaklarınız ve ayaklarınız uyuşmaya başlamadan önce pozisyonu değiştirmek daha iyidir. Daha rahat olacaksınız ve bacaklarınızın veya ayaklarınızın "uyanmasını" beklemenin verdiği acı ve hüsranla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Vitamin eksikliğiniz varsa vitamin takviyeleri alın. Vitamin eksiklikleri sıklıkla, özellikle kollarınızda, ellerinizde, bacaklarınızda ve ayaklarınızda uyuşmaya neden olur. B-kompleks vitamin eksiklikleri, uyuşmaya veya ataksi olarak da bilinen dengesiz bir yürüyüşe neden olabilir. Potasyum, kalsiyum ve sodyum eksiklikleri de uyuşukluğa neden olabilir.
Altta yatan bir rahatsızlığınız olmadıkça veya vejetaryen ya da vegan gibi birkaç yıldır B-12 alımını azaltmadıysanız, genellikle B-12 eksikliğiniz olmaz.
Halihazırda her gün bir multivitamin almıyorsanız, herhangi bir komplikasyon olmadan bunlardan birini günlük rutininize ekleyebilir ve bunun yardımcı olup olmadığına bakabilirsiniz. Bununla birlikte, ilaç veya başka takviyeler alıyorsanız, başlamadan önce doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz.
Zaten bir multivitamin alıyorsanız, uyuşmanızın nedeninin bir vitamin eksikliği olması daha az olasıdır. Ancak, emin olmak için doktorunuza kanınızdaki vitamin düzeylerini ölçtürebilirsiniz.

Sağlıkta Kota Dönemi: Hastane Randevusu Ayda En Fazla 3 Defa Alınabilecek! Sağlıkta Kota Dönemi: Hastane Randevusu Ayda En Fazla 3 Defa Alınabilecek!

Tıbbi Yardım Alabilirsiniz

Daha ciddi semptomlarınız varsa yerel acil durum numaranızı arayın. Bacaklarda ve ayaklarda uyuşma nispeten yaygındır ve genellikle oldukça basit bir nedeni vardır. Bununla birlikte, bu uyuşukluk bazen felç gibi acil tedavi gerektiren daha ciddi bir sağlık sorununuz olduğunun bir işaretidir. Bacaklarınız ve ayaklarınızdaki uyuşma ile birlikte aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz acil tıbbi yardım alın: okubak.com

  • Zayıflık veya hareket edememe
  • Ani, şiddetli bir baş ağrısı
  • Mesane veya bağırsaklarınızın kontrolünün kaybı
  • Karışıklık veya bilinç kaybı
  • Geveleyerek konuşma, konuşmada zorluk veya görüşte değişiklik

Uyuşmanızın nedenini bulamıyorsanız doktorunuza görünün. Sorunu evde tedavi etmek için tüm çabalarınıza rağmen bacaklarınız ve ayaklarınız uyuşmaya devam ediyorsa ve nedenini anlayamıyorsanız, doktorunuz size yardımcı olabilir.